Před Umajjovskou mešitou v Damašku Syřané mávali vlajkami nezávislé Sýrie a mnozí ukazovali dvěma prsty symbol V jako vítězství.
Velký dav se shromáždil například také v jihosyrském městě Suvajda, které je baštou syrské drúzské menšiny a kam rovněž přišli lidé s vlajkou se třemi červenými hvězdami, která se používala za první syrské republiky vyhlášené v roce 1930 ještě pod francouzskou mandátní správou.
Shromáždění mohou evokovat vzpomínky na rok 2011, kdy Asadův režim tvrdě potlačil protivládní demonstrace a začala občanská válka.
Asadova rodina má v Moskvě nemovitosti za 40 milionů dolarů, na účtech miliardy |
Na páteční modlitbu v Umajjovské mešitě měl dorazit i Ahmad Šara, lídr islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které stálo v čele bleskové protiasadovské ofenzivy zahájené koncem listopadu.
Šara, dříve známý především pod bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, před modlitbami na sociální síti Telegram zveřejnil videozáznam, v němž „blahopřál syrskému lidu k vítězství revoluce“ a vyzval Syřany, aby vyšli do ulic „vyjádřit radost“.
Uprchlík, který se fotil s Merkelovou, do Sýrie nechce. A v Evropě není jediný |
Miliony Syřanů se už skoro týden radují z pádu režimu Bašára Asada, který stál v čele země od roku 2000 po třech dekádách vlády svého otce. Mnozí ale mají obavy z dalšího vývoje, jelikož Šara měl dříve vazby na sunnitskou islamistickou teroristickou síť Al-Káida, která mimo jiné prosazuje přísný výklad islámského práva šaría. Šara nyní slibuje, že bude usilovat o mírové soužití všech náboženských a etnických menšin v Sýrii.
Asadův režim byl sice 8. prosince svržen, konflikt ale pokračuje na severu, kde s podporou Turecka bojují místní povstalci proti kurdským jednotkám. Ty ovládají velkou část Sýrie na severovýchodě, kde za občanské války vznikla de facto kurdská autonomie.
Nesnesitelný pohled. Syřané identifikují umučené, hrůzy vycházejí najevo |
Turecko na severu Sýrie operuje od roku 2016, což zdůvodňuje snahami o zabezpečení své hranice se Sýrií. Spolu se skupinou místních povstalců Ankara v předchozích letech v této oblasti vyhnala podle nevládních organizací z řady obcí desítky tisíc kurdských obyvatel.
Napjatá je situace i na jihozápadě Sýrie, kde izraelská armáda obsadila nárazníkovou zónu na Golanských výšinách a pronikla i na syrské území se zdůvodněním, že se snaží zajistit bezpečnost Izraele v chaotické situaci po svržení Asadova režimu. Izrael také tento týden ostřeloval stovky cílů na syrském území, zejména sklady zbraní či další objekty syrské armády.