Sýrie přestává být „zemí zla“, naopak myslí na vysokou politickou hru

  13:42aktualizováno  13:42
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) Země s autoritářským režimem byla v klatbě hlavně kvůli přátelství s Íránem. Teď se Sýrie vrací do hry, do Damašku se zase jezdí. Reportérka MF DNES navštívila zemi, kterou George Bush řadil k "ose zla".

Syrský chlapec nedaleko Palmíry | foto: Profimedia.cz

Skrze černé brýle a kusy masa na vás shlíží z výlohy řeznického krámku, usídlil se i nad pultem s šafránem. Obrys jeho tváře se vám odráží na zádech, když sedíte v autě, jeho obličej visí na zadním skle. Když čekáte v bance v Damašku, můžete z nudy počítat jeho portréty. Jsou i pod sklem na stolech bankovních úřednic. Bude jich něco kolem patnácti. Bašár Asad, prezident Sýrie, je všude.

I muž z reklamy na Coca-Colu má bašárovský knírek. Jméno vůdce se tu však vyslovuje šeptem. Jak moc se vlastně syrský totalitární režim podobá tomu, co známe z Československa před dvaceti lety? Na první pohled trochu. Na druhý ani trochu.

Portrét mezi cibulí

"Ten portrét přivezli spolu s cibulí a mrkví a zelinář jej dal do výkladu prostě proto, že se to tak dělá, že to dělají všichni, že to tak musí být. Kdyby to neudělal, mohl by mít potíže. Mohli by mu vyčíst, že není loajální... Toto sdělení má svého adresáta. Je namířeno nahoru, k zelinářovým nadřízeným, a je zároveň štítem, kterým se zelinář kryje před případnými udavači."

Takové vysvětlení by klidně mohl podat nějaký odbojnější Syřan, napsal je ale Václav Havel. S tím rozdílem, že nepsal o portrétu Bašára Asada, ale o heslu "Proletáři všech zemí, spojte se", umístěném ve výloze pražského zelinářského krámku za socialismu.

Portrét prezidenta Asada je všude

Portrét prezidenta Asada je v Sýrii na každém rohu.

Je však ještě něco, co Syřany trápí mnohem víc než vynucená loajalita, kterou někteří z nich považují za projev úcty. "Vítejte v zemi osy zla," říká žertem poradce syrského premiéra Ahmad Samir Altakí.

Většina Syřanů (včetně Altakího) je však tím, že na jejich zemi spolu s Kubou a Libyí administrativa George W. Bushe ukázala prstem a přiřadila ji k Íránu a Severní Koreji, dotčena. "Cítili jsme se uraženi, poníženi," říká západně oblečená Meray z Damašku. Mluví perfektní angličtinou s americkým přízvukem, o němž se Čechoslovákům za komunismu nesnilo. "Po 11. září jsme si připadali jako nové monstrum," shoduje se s ní i syrský emigrant, který utekl do Evropy.

Navíc po válce v Iráku začaly prastaré damašské trhy, kudy kdysi procházel svatý Pavel, zaplavovat lidé, kteří prodávají podivné zboží: jednu koženou bundu nebo třeba pět krabiček zápalek. Uprchlíci.

"1,2 milionu uprchlíků z Iráku, další z Palestiny nebo z Libanonu. Museli jsme jim zajistit přístřeší, dotované potraviny," lamentuje viceministr pro zahraniční záležitosti Fatah Ammoura s tím, že Sýrii nikdo nepomohl, naopak se svět od země s cejchem osy zla otočil zády.

Konec klatby?

JAKÁ JE SÝRIE

- V Sýrii, arabské "socialistické lidové demokracii", vládne jediná strana - Baas (Strana arabské socialistické obrody). Prezidentem, který je volen na sedm let, je Bašár Asad.

- Ačkoli tam existují soukromá média a podle pozorovatelů se situace v zemi pomalu zlepšuje, obsah zpráv stále podléhá cenzuře. Novináři i opozice jsou vězněni.

- V roce 1967 Sýrie přišla o Golanské výšiny. Mezinárodní společenství je považuje za syrské území okupované Izraelem.

- Termín "osa zla" vytvořil prezident USA George W. Bush. Do "osy" zařadil země, které napomáhají terorismu a vyrábějí zbraně hromadného ničení. Bush tak roku 2002 pojmenoval Irák, Írán a Severní Koreu. Americký velvyslanec u OSN John R. Bolton později přidal Kubu, Libyi a Sýrii.

- Evropská unie i USA se nyní snaží o oteplení vztahů a navázání politické i ekonomické spolupráce. Nedávno prezidenta Bašára Asada navštívil John Kerry i Javier Solana. Vloni zde byl Jiří Paroubek.

Nyní se však zdá, že doba, kdy Sýrie zůstávala v klatbě, končí. O její pozornost se teď předhání administrativa Baracka Obamy i diplomaté Evropské unie. "Sýrie prožívá šťastné období, každý s ní chce rozmlouvat," říká s trochou ironie syrský emigrant. Proč ta změna?

"Ekonomické reformy jdou ruku v ruce s politickou změnou," míní optimisticky vicepremiér Abdallah Dardari a upíjí přitom sladký čaj ze skleničky z českého křišťálu. Jenže podle kritiků režimu prezident Bašár Asad vládne podobně tvrdou rukou jako jeho otec a jedinou známkou uvolnění je fakt, že si občas (aby zapůsobil jako chlapík z lidu) nevezme na jednání kravatu.

"Rychlá změna může být problematická. Východní Evropa s tím má zkušenost," míní syrský diplomat Tamim Madani. A vicepremiér ho doplňuje: "Studovali jsme velmi podrobně ekonomické reformy jednotlivých zemí východní Evropy," říká Dardari a důrazně připomíná: "Sýrie není úplně socialistická, jako tomu bylo ve východní Evropě. V Sýrii totiž existuje privátní sektor."

Dardari se nejprve rozpovídá o Damašku, který stojí na trase starých karavan putujících z Benátek do Číny. V uličkách nejstaršího souvisle osídleného hlavního města na světě koupíte hedvábné šály, koření, obří datle, dýky z damascénské oceli. Prodavači vám do rukou vtisknou šálek mátového čaje.

"Sýrie je otevřená kniha pro ty, kdož s námi chtějí obchodovat. Podáváme ruku každému, kdo ji podá nám," říká Dardari. Důvodem, proč se dosud Spojené státy i Evropa zdráhaly vzít Sýrii na milost, je její přátelství s Íránem.

Po válce v Gaze Evropa, která si nechce špinit ruce vyjednáváním s palestinským militantním hnutím Hamas (považuje ho za teroristickou organizaci, zatímco arabský svět tvrdí, že byl zvolen demokraticky), doufá, že Sýrie může sehrát roli prostředníka.

A Sýrie tuto roli sehrát chce. Spatřuje v ní totiž i příležitost na vyřešení své staré bolesti z roku 1967, kdy přišla o Golanské výšiny. Mezinárodní společenství toto území považuje za syrské, avšak okupované Izraelem. Od té doby jsou telefonní linky do sousedního Izraele zablokované, internetové servery nefungují. Podobná nenávist funguje i na izraelské straně.

Vysoká politická hra má však zase začít. To, že se obyčejní Syřané považují za "akrobaty", co netuší, kdy je kdo udá, jde stranou. A Bašár Asad se na většině portrétů v jejich krámcích dívá neoblomně doleva.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Američany děsí rozdělení společnosti. Obávají se i nové občanské války

Politická polarizace v americké společnosti se prohlubuje. Příznivci demokratů a republikánů ve stále větší míře...

Turkmenistán bude ověřovat panenství dívek, chce zabránit chlípnému chování

Turkmenistán na konci října oznámil, že děvčata starší čtrnácti let budou muset povinně podstoupit gynekologickou...

Jihovýchod Francie zasáhlo silné zemětřesení, čtyři lidé jsou zraněni

Jihovýchod Francie v pondělí kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik sekund a podle...

Zakladatel Bílých helem zemřel. Našli ho mrtvého na ulici v Istanbulu

Zemřel zakladatel skupiny dobrovolných záchranářů přezdívané Bílé helmy James Le Mesurier. Bývalého britského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz