Video, jehož pravost ověřila CNN, zachycuje rozsáhlou sbírku luxusních aut v garáži poblíž jeho hlavního paláce v západním Damašku severně od čtvrti Al-Mazzeh. Mezi nejvýznamnější vozy patří červené Ferrari F50, jehož hodnota přesahuje tři miliony dolarů (zhruba 71 milionů korun).
Po nečekaně rychlé ofenzivě povstalců byl Asad spolu s rodinou nucen opustit zemi. Podle posledních informací uprchli do Moskvy, kde získali azyl.
Dění v Sýrii po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu nabralo v posledních dnech rychlý spád. Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) před týdnem ve středu zahájili na severu země úspěšnou ofenzivu, při které rychle dobyli města Aleppo, Hamá a v noci na neděli i Homs či Kusajr, odkud se stáhlo libanonské a proíránské militantní hnutí Hizballáh podporující Asada.
Média během soboty informovala, že rebelové jsou na předměstí hlavního města, a v noci na neděli přišly zprávy z damašského letiště o tom, že se z něj stáhly vládní síly. Následně agentury psaly, že z centra metropole se ozývá intenzivní střelba. Povstalci nicméně uvedli, že vstup do města byl hladký, neboť armáda se v ulicích nerozmístila.
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl |
Spolu s osvobozením Damašku oznámili rebelové otevření bran věznice v Sidnáji na damašském předměstí, které bylo dějištěm režimních represí a hromadných poprav. Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl ruku opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít.
Bašár AsadNarodil se 11. září 1965 v Damašku. Vystudoval medicínu na Damašské univerzitě a poté se čtyři roky věnoval očnímu lékařství ve vojenské nemocnici v Tišrínu. Další dva roky studoval oční chirurgii v Londýně. Po automobilové nehodě, při které v lednu 1994 zemřel jeho starší bratr Basil, se vrátil do Damašku a vstoupil na vojenskou akademii ve městě Homs. Působil jako velitel tankové brigády a velel republikánským gardám. V červnu 2000 stanul v čele strany Baas a v pořadí šestnáctým prezidentem Sýrie se stal v červenci 2000, měsíc po smrti svého otce Háfize. Kvůli kandidatuře musel parlament schválit dodatek k ústavě, aby Bašár Asad mohl ve svých 34 letech kandidovat (předchozí hranice činila 40 let). Asad se dvakrát nechal zvolit v referendech (2000 a 2007) a dvakrát ve volbách (2014 a 2021); hlasování ale Západ nepovažoval za demokratické ani legitimní. |