Syrská pole jsou osetá minami, hledají je amatéři s tyčí na kebab

  20:18aktualizováno  20:18
Po pěti letech války jsou pole v Sýrii plná nášlapných min. Místním došla trpělivost a nevybuchlé nálože hledají sami. „Odminovávací týmy mívají ochranné obleky, helmy, pokročilou techniku. My nosíme trička,“ říká jeden z dobrovolníků, který už kvůli svému nadšení přišel o nohu.

Povstalec likviduje bombu nastraženou v syrském guvernorátu Idlíb | foto: Reuters

Amatérští hledači nevybuchlých min z vesnic v pohraničí Sýrie a Turecka si balí věci, pro dnešek mají hotovo. Za sebou mají dlouhé hodiny, během kterých centimetr po centimetru pročesávali 25 metrů dlouhý pruh země. Našli v něm 42 nevybuchlých min, píše ve své reportáži web al-Džazíra.

Válka v Sýrii

Skupinu dobrovolníků pracující u západosyrského Idlíbu založil plukovník Adíb Atíq, který dříve sloužil v syrské armádě. Podle svých slov se bál, že bude muset vraždit civilisty a vládní síly proto v roce 2012 opustil. V civilu poté využil své zkušenosti z armády.

Jiné dobrovolnické skupiny se k hledání min přidávají i bez výcviku. Mezan Hadžísi hledá nálože pomocí kovové tyče na kebab. „Miny jsou většinou pět až šest centimetrů pod zemí. Poznáte je podle toho, že země kolem má jinou barvu,“ vysvětlil v roce 2012 reportérům CNN.

Zneškodnit miny Hadžísa neumí, a tak je dává do plastové krabice ukryté na syrských hranicích. Toto „úložiště“ je podle jeho slov jen zlomkem více než 300 výbušnin, min a improvizovaných náloží, které se skupinou dobrovolníků už našel.

Při neodborném hledání min snadno může dojít k nehodě. Ta se nevyhnula ani Atíqovi. Jednou šlápl na minu a výbuch ho vymrštil tři metry do vzduchu. Když dopadl, spatřil místo své nohy jen krev. „Každý, kdo se pohne, může stoupnout na nevybuchlou minu,“ konstatuje Atíq, zatímco jeho dobrovolníci dál podle jeho pokynů čistí minová pole. Jeho skupina čítá asi dvacet lidí a zaměřuje se na pole v severní Sýrii nebo jižním Turecku.

Nyní pracuje nedaleko Idlíbu. Město, jež má asi 165 tisíc obyvatel, se v minulosti stalo přední linií boje mezi vládními silami a islamisty z fronty an-Nusra. Pro režim Bašára Asada, který město až do loňského roku držel, je Idlíb odrazovým můstkem při útoku na Aleppo (o strategickém významu Aleppa čtěte zde). Nakonec se město dostalo v září do rukou frontě an-Nusra (více zde). Zájem na zaminování oblasti mohla mít kterákoliv strana.

„Chtěla jsem se sehnout, protože jsem viděla hezkou květinu. Pod ní byla mina,“ vypověděla pětašedesátiletá Džamila Muhammadová, která při výbuchu přišla o pravou nohu pod kolenem. Na nálož stoupla, když vyhnala na pastvinu stádo ovcí.

Podle výzkumu francouzské neziskové organizace Handicap International žije v zaminovaných oblastech 5,1 milionu Syřanů. Miny jsou nastražené na polích, podél cest, ve vesnicích i okolo škol a nemocnic. A zabíjet mohou i roky po konci bojů.

Fotogalerie

Atíqova iniciativa nazvaná Syrské centrum osvěty a odminování se také snaží učit o rizicích výbušnin. “Začínali jsme od nuly. Trénovali jsme malé skupiny dobrovolníků v odminovávání a vzdělávání dětí o nebezpečích min,“ vysvětluje. Hlavní úkol však zní jasně: hledat miny. „Běžně mívají odminovávací týmy ochranné obleky, helmy, pokročilou techniku. My nosíme trička,“ přiznává Atíq.

Neziskové organizace s iniciativou amatérů nesouhlasí a varují před neodborným zacházením s výbušninami. „Bez zkušeností je riziko nehody vysoké,“ nechala se slyšet koordinátorka projektů Úřadu OSN zabývajícího se odminováváním Sarah Marshallová.

Dobrovolnické organizace přesto pracují dál a Atíq ani přes ztrátu končetiny neuvažuje, že by toho nechal. „Výbušniny zabíjejí každý den. Musím pomoct tím, co umím. To není otázka výběru,“ uzavírá rozhodně Atíq.

Kromě dobrovolníků pomáhají s likvidací min v Sýrii i ruské jednotky. Ty se zaměřily na antické město Palmýra, ležící asi 300 kilometrů jihovýchodně od Idlíbu. Starobylá Palmýra, která byla dlouho pod nadvládou teroristů z takzvaného Islámského státu, je od března znovu pod kontrolou vládních sil (více o jejím dobývání zpět čtěte zde). Rusové, kteří pomáhali vyhnat islamisty z města pryč, nyní oblast čistí od výbušnin. Miny hledají na ploše o rozloze zhruba 180 hektarů, což téměř odpovídá rozloze celého Monaka. Prochází přitom obydlené čtvrti i historické části města.

Idlíb, Sýrie

Idlíb, Sýrie

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz