Helikoptéry syrské armády na leteckém cvičení

Helikoptéry syrské armády na leteckém cvičení | foto: AP

Asad poslal do bitvy o Damašek vrtulníky, rebelové jeden sestřelili

  • 284
Syrská armáda v úterý poprvé nasadila do bitvy o Damašek vrtulníky. Rebelové tvrdí, že se jim podařilo jeden stroj sestřelit. Tvrdé srážky mezi vládními silami a povstalci probíhají v metropoli od neděle, odpůrci režimu je označují za bod zlomu. Bývalý syrský velvyslanec v Iráku Naváf Farís uvedl, že v případě nutnosti použije Asadův režim chemické zbraně.

Boje v Damašku s dosud nevídanou intenzitou vypukly v neděli, v pondělí opoziční síly oznámily obsazení dvou čtvrtí - Midan v centru města a Tadamon ve východní části metropole. V úterý se podle agentury AP bojuje ve čtyřech čtvrtích.

Rusko podpoří mírové mise

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní návštěvě zmocněnce Ligy arabských států Kofiho Annana uvedl, že Rusko mírové mise OSN a LAS podpoří. "Vždy jsme podporovali a i nyní podporujeme vaše úsilí o obnovu občanského smíru," řekl.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se vládní jednotky přes noc snažily dělostřeleckou palbou vytlačit povstalce především ze čtvrti Midan. Agentura AFP uvedla, že poprvé byly pozice povstalců v noci ostřelovány také z armádních vrtulníků. Vláda situaci popisuje jako snahu teroristů ovládnout části města.

Kolem poledne pak svědci citovaní AFP informovali o intenzivní palbě z automatických zbraní v samém centru Damašku. Náměstí, na němž stojí budova centrální banky, zaplavili podle svědků "příslušníci bezpečnosti vyzbrojení kalašnikovy".

Odpoledne povstalci informovali o tom, že v Damašku sestřelili jednu z Asadových helikoptér. "Vrtulník letěl velmi nízko. Nebylo těžké ho zaměřit," řekl jeden z povstalců agentuře Reuters.

V neděli zemřelo v Damašku při střetech 105 lidí, v pondělí pak podle OSDH zahynulo při represích a bojích v zemi 149 lidí.

Rebelové tvrdí, že kvůli těžkým bojům je uzavřeno mnoho damašských ulic. Mnoho vyděšených rodin už z metropole uprchlo, další jsou připraveny je následovat a balí své věci. "Máme zabaleny pasy, naše univerzitní diplomy, nějakou hotovost a léky. Je těžké nechat tady vše, co jste celý život budovali, ale je to otázka života a smrti," sdělil 57letý občan Damašku agentuře AP.

Podle nejmenovaného tureckého činitele překročilo přes noc hranice ze Sýrie do turecké provincie Hatay dalších 1 280 uprchlíků, mezi nimi i nejmenovaný brigádní generál. V Turecku tak už údajně našlo útočiště osmnáct syrských generálů a neupřesněný počet dalších armádních důstojníků se 68 rodinnými příslušníky. Počet syrských uprchlíků v Turecku už podle zdroje agentury Reuters přesáhl 42 500.

Asad se nebude zdráhat použít chemické zbraně

Bývalý syrský velvyslanec v Iráku Naváf Fáris, který minulý týden přešel na stranu povstalců, řekl BBC, že režim Bašára Asada použije bez váhání chemické zbraně. Nepotvrzené zprávy naznačují, že Damašek už takové prostředky dokonce použil. "Je tu informace, samozřejmě nepotvrzená, že chemické zbraně už byly částečně použity ve městě Homsu," řekl Fáris v Kataru, kde se zdržuje.

Je známo, že Sýrie má významné zásoby chemických zbraní. V sousedních zemích a mezi západními vládami sílí obavy o zabezpečení těchto zbraní v případě pádu režimu prezidenta Bašára Asada.

Válka v Sýrii

Fáris v rozhovoru nevyloučil, že by Asad mohl použít chemické zbraně proti opozici. Prezidenta označil za "zraněného vlka a muže zahnaného do kouta".

Po boku vládních sil prý bojuje al-Káida

Těžké vojenské zásahy po celé Sýrii zorganizoval podle Fárise syrský režim ve spolupráci s al-Káidou. Spolupráci sunnitských bojovníků al-Káidy s režimem v Damašku, v němž dominují příslušníci šíitské odnože alávitů, vysvětlil Fáris lakonickým prohlášením: "V historii se najde spousta příkladů toho, jak se mnozí nepřátelé spojí, když mají společné zájmy." Al-Káida podle Fárise hledá "akční prostor a podporu, syrský režim zase cesty k terorizování syrského lidu".

Rozhovor s bývalým diplomatem Fárisem zveřejnila BBC v době vrcholící návštěvy zmocněnce OSN pro Sýrii Kofiho Annana v Rusku. Annan v Moskvě jedná o podmínkách, s nimiž Rusko spojuje svou účast na urovnání krvavého vnitřního konfliktu v Sýrii. Zejména chce zjistit, do jaké míry Rusko podpoří novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která je nutná k prodloužení mise mezinárodních pozorovatelů v Sýrii.

Západní státy chtějí rezoluci spojit s možností sankcí nebo přímého zásahu do syrské krize, Moskva ale trvá na politickém dialogu bez jakéhokoliv vnějšího vměšování. Fáris vyjádřil ohledně Annanovy návštěvy Ruska hlubokou skepsi a označil její úspěch za "nemožný".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue