Turci bombardovali kurdské milice, které v Sýrii válčí proti džihádistům

  8:09aktualizováno  14:21
Turecké letouny podnikly v noci na čtvrtek v Sýrii šestadvacet úderů na osmnáct pozic syrských kurdských milic YPG. Nálety zabily až dvě stě bojovníků, sdělila turecká armáda. Podle velitele kurdských jednotek nálety a dělostřelecká palba stále pokračují. Dosud nicméně zahynulo jen asi deset kurdských bojovníků a 20 jich utrpělo zranění, dodal.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Turecká armáda upřesnila, že její letouny bombardovaly oblast severně od Aleppa, kterou milice YPG nedávno obsadily. Při náletech bylo zničeno devět budov, jedno obrněné vozidlo a čtyři další vozy patřící YPG.

Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) uvedli, že nálety zasáhly pozice Demokratických sil Sýrie (SDF) ve třech vesnicích, které SDF předtím dobyla z rukou islamistů. Síly SDF jsou arabsko-kurdskou koalicí, která bojuje proti jednotkám syrského režimu a džihádistům z Islámského státu. I SOHR informovala o mnohem menším počtu obětí, prý zahynulo 11 kurdských bojovníků a desítky jich byly zraněny.

Bojovníci SDF nedaleko severosyrského města Manbidž (13. června 2016)
Bojovníci SDF nedaleko severosyrského města Manbidž (13. června 2016)
Kurdská bojovnice nedaleko syrského města Hasaka (10. prosince 2015)

Ankara se do syrského konfliktu zapojila v srpnu. Povstalcům z takzvané Svobodné syrské armády (FSA) vojensky pomohla dobýt území poblíž hranice ovládané radikály z takzvaného Islámského státu. Dalším důvodem turecké intervence bylo zamezit vzniku souvislého pásu ovládaného Kurdy podél hranice.

Kurdy americké úřady považují za jednu z nejefektivnějších sil v boji proti IS. Turecko ale YPG považuje za teroristickou organizaci, neboť udržuje kontakty se Stranou kurdských pracujících (PKK), organizací tureckých Kurdů, která bojuje proti ústřední vládě v Ankaře.

Rusku přeruší nálety na Aleppo

Rusko ve čtvrtek oznámilo, že zastaví nálety ve východním Aleppu ovládaném povstalci vždy na 11 hodin po dobu nadcházejících čtyř dnů. Informovala o tom agentura Reuters. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura tyto každodenní přestávky uvítal s tím, že umožní lékařské evakuace. Podle poradce OSN pro humanitární záležitosti Jana Egelanda by se první nemocní a zranění mohli z oblasti dostat v pátek.

Součástí příměří je i otevření humanitárních koridorů, jimiž budou moci z obléhaného města odejít civilisté i ozbrojení povstalci. Mnozí z rebelů již předem oznámili, že by to považovali za kapitulaci.

Aleppo a jeho okolí v posledních dnech trpí nekončícím bombardováním. Jednání o...
Syrští rebelové (28. září 2016).
Záchranáři vynášejí tělo dítěte po jednom z náletů v obleženém Aleppu (28. září...

Jan Egeland doufá, že první „z několika stovek“ nemocných a zraněných budou z oblasti odvezeni v pátek. Budou si moci vybrat, zda chtějí do vládou drženého západního Aleppa nebo povstalci ovládaného Idlíbu. OSN podle něj chce, aby každodenní humanitární pauzy trvaly až do pondělí. Rovněž zatím nedošlo k dohodě, zda budou moci být do východního Aleppa dovezeny potraviny. Od syrské vlády se OSN nyní snaží získat potřebná povolení, dodal Egeland.

Boje o Alppo byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří, a vyžádaly si podle ochránců lidských práv stovky mrtvých. Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů.

Boje o Mosul

Zatímco v Sýrii Turci bombardují kurdské pozice, na severu Iráku pokračuje ofenziva na Mosul. Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil, že irácké jednotky postupují k mněstu rychleji, než se plánovalo. Ofenziva, na které se podílejí irácké i kurdské síly, podle něj ukazuje, že Irák je jednotný v boji, jehož cílem je porazit Islámský stát. Informovala o tom agentura Reuters.

„Síly postupují k městu mnohem rychleji, než jsme si mysleli, a mnohem rychleji, než bylo v plánu této operace,“ řekl Abádí prostřednictvím videokonference francouzským představitelům, kteří v Paříži debatují o budoucnosti Mosulu.

Schůzku ve francouzské metropoli zahájil prezident François Hollande. Upozornil mimo jiné na existenci důkazů, že islamističtí bojovníci z iráckého města prchají do bašty IS v syrském městě Rakka. V této souvislosti zdůraznil, že je potřeba udělat vše pro to, aby k tomu nedocházelo.

Fotogalerie

Francouzský prezident rovněž zdůraznil důležitost dodržování lidských práv a ochranu civilistů, kteří v Mosulu uvázli. Tito lidé by podle něj neměli být zaměněni za teroristy. K bitvě je potřeba přistupovat opatrně a snažit se rovněž poskytnout naději těm, kteří před boji uprchli a z islamistů mají strach, dodal.

Abádí ve svém projevu slíbil, že bude chránit civilisty a respektovat lidská práva různorodé populace, která v oblasti žije. Jak uvedl, vláda „poskytuje podporu vnitřním uprchlíkům“ a otevírá humanitární koridory, kterými mohou lidé z Mosulu utíkat. „Nedovolíme žádné porušování lidských práv,“ dodal irácký premiér. Zdůraznil, že bitvu vede Irák a nejde o zahraniční invazi. Boje nicméně ze vzduchu podporují letouny mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.

Do bojů v okolí Mosulu se brzy ráno zapojily i irácké speciální jednotky. Islamisté se jejich postup snaží zastavit mimo jiné sebevražednými atentáty. Iráčané jen během čtvrtka při svém postupu na město Bartalla východně od Mosulu, které je ovládáno islamisty, odhalily nejméně čtyři bomby umístěné v automobilech. Jedna z výbušnin explodovala poté, co automobil zasáhla střela z tanku. Zda byl při incidentu někdo zabit či zraněn, nebylo známo.

Boje o Mosul vstoupily do čtvrtého dne, účastní se jich irácké bezpečnostní síly a kurdští pešmergové. Ve městě je kolem 1,5 milionu lidí a odhaduje se, že IS tam má možná 5000 až 6000 svých bojovníků. Očekává se, že operace bude trvat týdny, možná i měsíce.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Vláda se před hlasováním o nedůvěře otřásá. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Další z rubriky

VIDEO: Skákání přes nemluvňata. Ve Španělsku je tím ochraňují před ďáblem

Při slavnosti El Cacho skáčou muži přes batolata (ilustrašní snímek)

Ve španělské vesnici Castrillo de Murcía muži oblečení za ďábly přeskakují každý rok batolata položená na peřinách na...

Vedro trápí Evropu. V Rakousku zachránili Čecha, v Německu řádí naháči

Koupání pod Eiffelovou věží. Na Francii útočí 40stupňová vedra. (26. 6. 2019)

Do západní a jižní Evropy dorazila vlna veder z Afriky. Obavy vyvolává zejména ve Francii, kde platí druhý nejvyšší...

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

Najdete na iDNES.cz