Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Asad se blitzkriegem snaží rozpůlit baštu an-Nusry, Turci zuří

  12:37aktualizováno  13:48
Syrská armáda na konci roku zahájila ofenzivu na jihu provincie Idlíb, bašty protiasadovských povstalců a islamistů napojených na teroristickou síť al-Káida. Jednotky prezidenta Bašára Asada rychle postupují, čímž vzbudily značnou nevoli Turecka.
Syrští povstalci v provincii Idlíb (2. ledna 2018)

Syrští povstalci v provincii Idlíb (2. ledna 2018) | foto: Profimedia.cz

Ofenziva začala před třemi měsíci v říjnu v provincii Hamá a nabrala na obrátkách koncem roku, kdy provládní jednotky podporované ruským letectvem a milicemi sponzorovanými Íránem postoupily do provincie Idlíb. Organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) uvádí, že armáda v Idlíbu během uplynulých dvou týdnů obsadila asi 60 vesnic.

Asadovi vojáci jsou nyní asi 14 kilometrů od letecké základny Abú az-Zuhúr, kterou povstalci obsadili v září 2015, a podle režimu se snaží zajistit silnici spojující Aleppo s Damaškem. 

„To by oddělilo východními rebely ovládanou kapsu od zbytku jejich území,“ uvedl pro iDNES.cz výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel, podle nějž je ofenziva zatím až překvapivě jednoduchá.

„Na straně povstalců se množila obvinění, že se některé skupiny stáhly po jen lehkých střetech se syrskou armádou. Je nicméně možné, že se pro ně nyní prioritou stala obrana zbytku provincie. Někteří analytici také upozorňují na to, že tato východní část území ovládaného povstalci je s ohledem na rovinatý terén a dlouhou obrannou linii obtížně hájitelná, především pak proti ofenzívě se silnou leteckou podporou,“ vysvětluje Daniel.

Bašta džihádistů

Povstalci provincii Idlíb obsadili v roce 2015. Pak se do války zapojili Rusové a vývoj bojů se jim podařilo rychle obrátit. Dnes je Idlíb poslední velkou baštou odporu. Dominantní protivládní silu zde představuje islamistická koalice Haját Tahrír aš-Šám (HTS, bývalá Fronta an-Nusra), která je napojená na teroristickou síť al-Káida.

„HTS je v podstatě přetransformovaná Fronta an-Nusra - skupina, která vznikla jako syrská odnož al-Káidy a byť později formálně prohlásila, že kontakty s al-Káidou přerušila, jedná se stále o radikální džihádistické militanty,“ říká Jan Daniel.

Asadova ofenziva v provincii Idlíb. Zelenou barvou jsou označeny oblasti ovládané povstalci, červenou barvou území pod kontrolou armády. Prvním cílem je ovládnutí základny Abu az-Zuhúr (Abu al Duhur)

„Podle zpráv z provincie jsou vztahy mezi jednotlivými islamistickými skupinami dlouhodobě napjaté a často se mezi nimi objevují ozbrojené střety a vzájemné obviňování z nedostatku loajality, podpory a koordinace - mimo jiné právě při reakci na současnou ofenzívu,“ dodává.

V Idlíbu žije asi 2,5 milionu lidí, asi třetina z toho jsou uprchlíci z jiných částí Sýrie. Právě sem totiž byli často v rámci lokálních příměří evakuováni obyvatelé z povstalci ovládaných území ve východním Aleppu či Homsu. Podle OSN před současnou ofenzivou uprchlo na sever k uzavřené turecké hranici 70 000 lidí a přibývají obavy z možné humanitární katastrofy.

Turci si předvolali velvyslance

Rychlý postup syrské armády rozhněval Turecko, které od začátku sedm let trvající války stojí na straně povstalců. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu si v úterý předvolal velvyslance Ruska a Íránu a postěžoval si na porušování hranic deeskalační zóny v Idlíbu, na jejímž vzniku se tyto tři země dohodly minulý rok.

„Režimní jednotky útočí na umírněnou opozici a tvrdí, že bojují s an-Nusrou. Tento přístup podkopává proces politického urovnání,“ řekl Çavuşoglu. „Skupiny, které se setkají v Soči, by něco takového dělat neměly,“ poukázal na chystaný „kongres národního dialogu“ v černomořském letovisku.

Další prioritou Asadova režimu je východní Ghúta, obklíčená povstalecká enkláva nedaleko Damašku, kde žije 400 000 lidí. Tamní rebelové se podle agentury Reuters uchýlili k rozhovorům s ruskými vyjednavači. 

„Rusové jsou úspěšní, ale Asad zatím nevyhrál“

Analytik Mark Galeotti hodnotí výsledky ruského angažmá po boku Asada.

Rebelové tvrdí, že syrskému režimu vyhrálo válku ruské letectvo, proto bude budoucnost země záležet právě na Moskvě. „Je lepší se dohodnout s tím, kdo má poslední slovo, což je v tomto případě Rusko, nikoliv režim,“ uvedl mluvčí povstalců Fajlak Rahmán. „Povstalci s nimi zkrátka jednat musejí, taková je realita,“ dodal.

Damašek chce z východní Ghúty vytlačit všechny povstalce a dostat oblast opět pod svou kontrolu. Rebelové nicméně trvají na tom, aby jejich nepřátelé dodržovali klid zbraní, ukončili obléhaní a umožnili umírajícím pacientům evakuaci z regionu. Tato evakuace by se týkala mimo jiné několika set bojovníků an-Nusry. 

Rusko podle obou povstaleckých skupin dohodu o příměří nedodržuje a násilí páchané syrskou armádou ignoruje. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve středu oznámil, že při náletech a pozemních útocích syrské armády v oblasti od 31. prosince přišlo o život nejméně 85 civilistů. Mnoho lidí se proto nyní skrývá ve sklepích svých domů. 

Ani konsolidace Idlíbu a východní Ghúty by neznamenala, že Asad bude mít Sýrii opět zcela pod kontrolou. „Mimo Idlíb ještě existují na severu Sýrie regiony přímo okupované Tureckem a na něj napojenými povstalci a oblasti kontrolované tzv. Syrskými demokratickými silami - tedy Kurdy a jejich arabskými spojenci spolu s americkými vojáky. Co se dále stane s těmito oblastmi a jestli se syrská armáda pokusí o jejich dobytí nějakým způsobem, zůstává stále otevřenou otázkou,“ říká Daniel.

Útok drony

Ruská média v těchto dnech řeší údajný sobotní útok třinácti dronů na ruské základny Hmímím a Tartús. Moskva tvrdí, že sedm dronů zničily ruské protiraketové systémy Pancir, řízení zbylých šesti se Rusům podařilo ovládnout a tři z nich přistály. Organizátorem útoku mohla být podle Moskvy jen země disponující „vysokými technologickými možnostmi“.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že útok podnikly jednotky umírněné opozice z deeskalační zóny v jihozápadní části Idlíbu. Moskva v této souvislosti požádala náčelníky tureckého generálního štábu a vojenské rozvědky, aby Ankara plnila své závazky, a tedy zabránila opakování podobných útoků tím, že v Idlibu skončí bojové operace sil, které má pod kontrolou.

Ministerstvo obrany si také v úterním prohlášení položilo otázku, „proč v době útoku teroristů nad Středozemním mořem ve výšce 7 000 metrů operoval víc než čtyři hodiny mezi základnami Tartús a Hmímím výzvědný letoun USA“. Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev agentuře Interfax řekl, že „všem je jasné, kdo za útočníky stojí“.

V poslední prosincový den se ruská letecká základna Hmímím stala terčem ostřelování. Moskva popřela informace, že při tomto útoku bylo zničeno sedm ruských letounů, nicméně přiznala, že o život přišli dva vojáci.

Autoři: ,

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Rusko pečlivě sleduje Pavlova slova o jediné šanci Ukrajiny, tvrdí televize

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu...

Zrno: Ukrajinská propaganda je chytrá, ale vytváří falešný obraz války

Podcast Jen před pár dny se Matyáš Zrno vrátil z donbaské fronty. Na dohled od Bachmutu natáčel, jak ukrajinští dělostřelci...

Vlaky v Nizozemsku ohrožují jezevci. Zavrtávají se do nor pod kolejemi

Zpoždění vlaků nejčastěji zapříčiňují poruchy signalizace, stávky či listí na kolejích. V Nizozemsku však k...

KOMENTÁŘ: Těžkých 48 hodin pana Si. Vidinu míru oddaluje soupeření Číny a USA

Premium Jak moc cesta čínského prezidenta do Moskvy přiblížila rusko-ukrajinskou válku ke konci? Vidinu míru oddaluje soupeření...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...