Při útoku na syrský Homs zemřelo čtrnáct lidí. Asad obvinil USA, pak Izrael

  • 1066
Vojenská letecká základna v syrském Homsu zažila raketový útok. Syrská státní televize z něj obvinila USA. Americké ministerstvo obrany nařčení odmítlo, načež se pozornost obrátila na Izrael. Ten činnost své armády tradičně nekomentuje. Při útoku podle exilové Syrské organizace pro lidská práva zemřelo čtrnáct lidí.

Syrská televize uvedla, že brzy po půlnoci místního času zazněly v blízkosti letiště silné výbuchy. Podle nejnovějších informací syrských médií letiště aktivovalo systém protivzdušné obrany a sestřelilo osm raket. 

Ředitel exilové organizace SOHR Ramí Abdar Rahmán podle AP informoval, že mezi mrtvými jsou převážně Íránci či členové skupin podporovaných Teheránem.

Syrská státní média uvedla, že za útokem zřejmě stojí USA. Pentagon to však popřel. „V tuto chvíli v Sýrii žádné letecké údery neprovádíme. Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme probíhající diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají na svědomí použití chemických zbraní v Sýrii,“ uvádí se v prohlášení ministerstva obrany. 

Nehrajte si s ohněm, varoval Izrael poté, co přišel v Sýrii o stíhačku

Ruská armáda poté podle Interfaxu uvedla, že útok provedla izraelská armáda. Na syrskou základnu podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku. 

 List The Times of Israel upozorňuje, že cílem útoku bylo totéž místo, na které už Izraelci jednou zaútočili, a že stíhačky do Sýrie údajně přiletěly z Libanonu. Což je trasa, kterou izraelské letectvo obvykle využívá při náletech na syrské cíle. Izrael informace tradičně nekomentuje.

„V Sýrii operuje mnoho sil z různých jednotek a koalic. Každá říká to, co říká, a popírá to, co popírá. My máme v Sýrii jasné zájmy a nastavili jsme si červené linie. Nedovolíme, aby se zbraně ze Sýrie dostaly do Libanonu, ani vznik íránské vojenské základny v Sýrii,“ uvedl pouze izraelský ministr výstavby, bývalý armádní velitel a člen izraelské bezpečnostní rady Yoav Galant.

Izrael během syrského konfliktu zaútočil na syrská vojenská zařízení mnohokrát, připomněla agentura Reuters. Cílem úderů byly především konvoje a základny milicí podporovaných šíitským Íránem, které bojují po boku syrského režimu.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Povstalci z Dúmy míří na sever

Město Dúmá ve východní Ghútě u Damašku se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil. Podle syrských záchranářů zemřelo nejméně 60 lidí a přes 1 000 dalších bylo zraněno. Režim Bašára Asada použití chemických zbraní odmítl. 

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že „zvíře Asad“ musí za útok zaplatit (více v článku Plynový útok v Sýrii zabil 40 lidí, tvrdí záchranáři).

Z města Dúmá zamířila v neděli první skupina povstalců a jejich rodin na sever země do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami a současně na kontrolní stanoviště syrské armády dorazila první skupina rukojmích, které dosud povstalečtí bojovníci v Dúmě zadržovali. 

Informovala o tom ve večerních hodinách syrská státní televize. Mělo by jít o úvod realizace v neděli ohlášené dohody mezi Damaškem a poslední povstaleckou skupinou působící ve východní Ghútě (více čtěte zde: Poslední povstalci opustí syrskou Dúmu).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video