Syrská armáda propouští vojáky. Jedni civil oslavují, druzí nemají kam jít

  14:22aktualizováno  14:22
Syrská armáda demobilizuje. Zatímco některé vojáky doma čeká oslavné přijetí, jiní se po sedmi letech války nemají kam vrátit. K prvnímu červnu jsou zpět v civilu tisíce mužů. Další, povolaní později, na svou dobrou zprávu teprve čekají, píše agentura AFP.

Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada nedaleko města Badia na jihovýchodě Sýrie (13. června 2017) | foto: Reuters

Sánil Alí má za sebou několik let služby v syrské armádě. Prožil je v době války. Teď může uniformu vyměnit za civil, protože patří k několika tisícům demobilizovaných mužů.

Zpráva o demobilizaci se objevila koncem května: Armáda se rozhodla počínaje 1. červnem propustit vojáky i rezervisty povolané v roce 2010. Tato skupina se označuje jako třída 102 a do armády ji povolali rok před začátkem protivládních protestů, které přerostly ve válku. Nepřežilo ji na 350 tisíc lidí.

Alího telefon nepřestává vyzvánět, zatímco mladý muž balí. Příbuzní mu gratulují stejně jako kolegové, kteří byli povoláni později než on a na dobrou zprávu teprve čekají. „My jsme první a vy budete po nás. Nejhorší bitvy jsou za námi,“ slibuje Alí příteli.

Fotogalerie

Režim prezidenta Bašára Asada s vydatnou pomocí Ruska získává kontrolu nad územím a nyní ovládá zhruba šedesát procent Sýrie. Tlak na armádu polevil zejména po dobytí několika částí Damašku a jeho okolí. 

Předválečný počet vojáků se odhaduje na tři sta tisíc, ale teď, po sedmi válečných letech, má vojsko asi polovinu vojáků – někteří zemřeli, jiní dezertovali.

Alí do černého kufru přibalil polní láhev i slánku, s jejíž pomocí popíjel oblíbený čaj. „To si schovám, doprovázely mě po celou vojenskou službu,“ říká.

Kam půjdu? ptá se voják s hlavou v dlaních

Muhammad Damúr, jehož snem bylo stát se novinářem, strávil v armádě deset let. „Válka mé plány oddálila o deset let. Teď je mi dvacet sedm a stále jsem studentem prvního ročníku univerzity,“ řekl agentuře AFP mladý muž, když s fotoaparátem procházel damašským tržištěm.

Máhir Dárú je z Aleppa a má nárok na oslavné uvítání. Bylo mu třicet let a na fotografiích je zachycen s otcem v autě vyzdobeném červenými a bílými květinami. K uvítání přizvali i bubeníky. Sotva vkročil na práh domu své rodiny, začalo bubnování, tancování do kruhu a výstřely do vzduchu.

Asad uprchlíkům zabaví nemovitosti. Už nám tu zůstanou, bojí se Němci

„Je to jako znovuzrození. Všichni, kteří odejdou do války, jsou odsouzeni k bloudění. Ti, kteří se vrátí, se znovu narodí,“ říká Máhir. První noc mimo armádu strávil s nejlepšími přáteli, vyprávěl historky z fronty včetně těch o bitvě o východní Ghútu u Damašku.

Přijetí, jakého se dostalo Sánilovi i Máhirovi, však nemusí být pro ostatní tak běžné. Když se jednatřicetiletý Muhammad Alá dozvěděl o demobilizaci, uchýlil se do bytu o jedné místnosti na damašském předměstí. „Kam půjdu?“ opakuje položenou otázku s rukama v dlaních. 

Za války veškeré kontakty s rodinou ztratil. Je z města Rakká, které obsadil samozvaný Islámský stát. Loni tam byli bojovníci této teroristické organizace poraženi díky arabsko-kurdské koalici. „Všechny dovolenky jsem trávil v kasárnách. Teď nevím, kde mám spát, ani co mám jíst a pít,“ říká. Před válkou pracoval na dědečkových pozemcích v Rakká. Co se stalo s poli a domem, to neví. 

Jeho rodina uprchla před Islámským státem do Turecka. „Většina mých přátel má štěstí, ale všichni ne. Služba v armádě byla jako stálá práce, s platem pro ty, kteří jsou stejně jako já bez střechy nad hlavou,“ říká muž s pohledem na matčinu fotografii zavěšenou na řetízku kolem krku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Indonésii zasáhlo velmi silné zemětřesení, cítili ho až v Austrálii

Národní vlajka v místech poškozených zemětřesením a vlnou tsunami v Palu na...

Východ Indonésie zasáhlo v pondělí velmi silné zemětřesení o síle přes sedm stupňů. Pozorovatelé nicméně nevydali...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Evropa se připravuje na rekordní vedra, může být až přes 40 stupňů

Koupání v Lukách nad Jihlavou (24. 6.2019)

Evropu poslední červnový týden zasáhnou rekordní vedra. V některých evropských zemích bude i přes 40 stupňů ve stínu....

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz