Psal se 6. březen roku 2011, když syrská policie zatkla ve městě Dará na jihu Sýrie patnáct kluků, kteří na zeď školy nastříkali nápis hanící režim prezidenta Bašára Asada. Blízkým východem se valilo Arabské jaro a lidé v ulicích požadovali propuštění sprejerů. Bezpečnostní síly však začaly střílet do davu a nepokoje se brzy rozšířily i do dalších měst. Dodnes se proto Dará říká „kolébka revoluce“.
O sedm a půl roku později provincií Dará hřmí exploze bomb a dělostřelba. Asadovy jednotky se po likvidaci islamistických povstalců v okolí Damašku a Homsu rozhodly zpacifikovat i kapsu odporu u hranic s Jordánskem a Golanských výšin.
Armáda ofenzivu avizuje už tři týdny. Vládní letouny tento týden v Dará začaly shazovat letáky, které obyvatele nabádají ke spolupráci s ozbrojenými složkami a varují, že budou postupovat stejně jako ve východní Ghútě, kterou dobyly letos na jaře po několikaletém obléhání.
Podle agentury Reuters Asadův režim v Dará nasadil do boje i obávané Tygří jednotky, které vedly boje s Armádou islámu v Ghútě. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vrtulníky armády shazují tříštivé bomby, tedy sudy naplněné výbušninami a šrapnely. Státní televize o útoku informovala jako o akci namířené proti „doupatům teroristů“. Podle SOHR útoky způsobily hmotné škody, ale nikdo při nich nepřišel o život.
Asad nedávno řekl, že jeho vláda bude usilovat o dohodu s povstalci na jihu země. Zatím se k ní dospět ale nepodařilo a Asad vinu za to připsal Spojeným státům a Izraeli. Bude-li to nutné, použije vláda k ovládnutí tohoto území sílu, řekl prezident. Povstalci zase vzkázali, že Asadovi neustoupí ani z pídě území.
Znepokojení v Izraeli i USA
SOHR ve čtvrtek oznámila, že před boji na jihu Sýrie uteklo za dva dny přes 12 000 lidí. OSN uvedla, že se obává o bezpečnost asi 750 000 lidí v jihozápadní Sýrii.
Proti ofenzivě se ohradily Spojené státy, které se před časem s Moskvou dohodly na klidu zbraní v Dará. Mluvčí ministerstva zahraniční Heather Nauertová řekla, že USA jsou velmi znepokojeny zprávami o „eskalujících operacích syrského režimu“ v oblasti, kde má platit klid zbraní.
Moskva: OPCW se chce zalíbit ZápaduRusko v pátek obvinilo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když obvinili syrskou vládu z chemických útoků na civilisty. Moskva také vytkla Mezinárodní organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že objektivně neprozkoumala údajné chemické útoky a že podléhá politické kontrole. "Mise OPCW pro chemické zbraně v Sýrii se chce politicky zalíbit, její působení nemá nic společného s objektivitou a nestranností," prohlásil ruský generál Igor Kirillov. Syrští povstalci podle něj měli vzorky chemických látek a za pomoci výbušnin vyrobili krátery, aby vypadaly jako výsledek bombardování. |
Asadova vojska porušila příměří nálety, raketovými útoky a dělostřeleckou palbou, řekla Nauertová a zdůraznila, že by všechny strany měly klid zbraní respektovat. Mluvčí americké diplomacie rovněž vyzvala Rusko, aby Damašek umírnilo, a řekla, že americký ministr zahraniční Mike Pompeo o tom o víkendu telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
Boje na jihozápadě Sýrie bedlivě sleduje také Izrael, který okupuje Golanské výšiny. Tomu záleží především na tom, aby u jeho hranic neoperovaly íránské jednotky a Teheránem sponzorované milice. Židovský stát v uplynulých měsících provedl několik leteckých úderů na íránské základny v Sýrii (více zde: Utajená válka v Sýrii eskaluje)
Libanonský list Al-Achbár, blízký Hizballáhu, v pátek otiskl výrok ruského velvyslance v Bejrútu. Ten řekl, že syrská armáda bojuje o jihozápad s pomocí Moskvy. „Izrael nemá žádné oprávnění k akci, která překazí boj proti terorismu,“ řekl také velvyslanec.