Admirál Kuzněcov poprvé udeřil v Sýrii, Asad obnovil bombardování Aleppa

  14:10aktualizováno  14:10
Rusko zahájilo leteckou ofenzivu proti pozicím „teroristů“ v syrských provinciích Idlíb a Homs. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Dodal, že Rusové do útoků poprvé v historii svého námořnictva nasadili letadlovou loď Admirál Kuzněcov. Syrské vládní síly útočily na pozice povstalců v Aleppu.

Šojgu prohlásil, že nálety proti radikálním hnutím Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako an-Nusrá, budou pokračovat. Agentury Reuters i AP poznamenaly, že ministr ve výčtu cílů nezmínil Aleppo, ale jen provincie Idlíb a Homs.

Válka v Sýrii

„Údery jsou zamířeny na sklady zbraní, shromaždiště teroristů a jejich výcviková střediska i na zbrojní továrny,“ řekl Šojgu. Ruský ministr upřesnil, že spolu s Admirálem Kuzněcovem se ofenzivy účastní fregata třídy Admirál Grigorovič, z které námořníci odpalují střely s plochou dráhou letu Kalibr, aktivován byl také pobřežní ochranný systém Bastion.

Pokračují také boje u Aleppa. Nemocnici v povstalci držené syrské vesnici západně od Aleppa v úterý zasáhl nálet, který usmrtil nejméně jednoho člověka. K leteckému úderu došlo pouhý den poté, co byly při jiném útoku ve stejné oblasti zasaženy další dvě nemocnice. Syrská armáda rovněž podnikla letecké údery proti pozicím teroristů a skladům zásob v Aleppu, informovala státní televize. Intenzivní bombardování potvrdili rovněž aktivisté.

Nemocnici zasáhly brzy ráno dvě rakety, které také zranily několik pacientů a členů lékařského personálu. Zdravotnické zařízení teď nefunguje, informovali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Oblasti západně od Aleppa se staly v posledních dnech terčem hned několika leteckých úderů syrské armády podpořené ruským letectvem.

Nálety na Aleppo

Syrská státní televize následně informovala o leteckých úderech proti „baštám teroristů“ v Aleppu. Damašek označuje za teroristy všechny, kdo bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Nálety potvrdili rovněž obyvatelé povstalci držené východní části města. Šlo podle nich o první podobné bombardování za několik týdnů. Aktivisté ze SOHR informovali o nejméně třech obětech. Do operace se údajně zapojily i vrtulníky, které v oblasti shazovaly barelové bomby, tedy sudy naplněné trhavinou, naftou a kusy oceli.

Aleppo je od roku 2012 rozděleno na povstaleckou, východní část a na část západní, kterou má v rukou armáda. Rusko jako spojenec Damašku se podílelo na útocích na povstalce, kteří brání východ města a odmítají z něj odejít. Západní země, stejně jako aktivisté z organizací na ochranu lidských práv v povstalci držených oblastech obviňují syrské a ruské letectvo z toho, že cíleně míří na nemocnice, fronty před pekárnami či další civilní infrastrukturu.

Další bojová fronta byla v Sýrii otevřena i severně od města Rakká, které slouží jako hlavní sídlo radikální organizaci Islámský stát. Do bojů proti němu je zapojena koalice kurdských a arabských oddílů známá jako Demokratické síly Sýrie (SDF). Na ofenzivě se podílí asi 30 000 bojovníků. Spojence podporuje mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy.

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov plula Lamanšským průlivem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Bombový útok ve francouzském Lyonu. Výbuch v pěší zóně zranil 13 lidí

Francouzští hasiči u místa výbuchu v Lyonu. (24. května 2019)

Při výbuchu v centru Lyonu na jihovýchodě Francie bylo zraněno 13 lidí, včetně osmileté dívky, informují místní média....

Mladý youtuber rozcupoval německou CDU. Ta neví, jak má reagovat

Účastníci demonsrace za klima děkují německému youtuberovi Rezovi za podporu

Jakoby němečtí křesťanští demokraté potkali svou Nemesis. Video youtubera Reza ukázalo na zřejmě velkou generační...

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Palestinci pálili na demonstraci před izraelskou ambasádou v Aténách izraelskou...

V Evropě se v poslední době znovu rozmáhá nenávist vůči židům. V současném antisemitismu se mísí jak pravicový, tak...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz