Vystěhování povstalců z Aleppa vázne, mnozí se opásali výbušninami

  12:54aktualizováno  12:54
Evakuace syrského Aleppa se pozastavila. Autobusy určené k odvozu povstalců i civilistů stojí už skoro čtyřiadvacet hodin, důvod zatím není jasný, oznámila ve středu Syrská organizace pro lidská práva. Podle amerického novináře, který je na místě, se část povstalců před odjezdem vybavila sebevražednými pásy, protože vládě nevěří.

Syrští ozbrojenci jsou sváženi z východního Aleppa do provincie Idlíb (20. prosince 2016) | foto: AP

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že na výjezd z východního Aleppa čeká na šedesát autobusů a tisíce pasažérů.

S evakuací vyčkává podle SOHR také jednadvacet autobusů určených pro odvoz nemocných a raněných ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlíb. Evakuace těchto šíitů je součástí dohody o Aleppu.

MAPA: města Aleppo a Idlíb

Mluvčí skupiny Fastakim sdělil, že „bojovníci neodejdou, dokud nebude zajištěn bezpečný odjezd civilistů“.

Připraveni zemřít

Povstalci, kteří ve městě ještě zůstali, jsou připraveni použít sebevražedné pásy, pokud se je provládní oddíly pokusí při odchodu z města zadržet. Oznámil to americký novinář Bilal Abdul Kareem, který je podle serveru Middle East Eye posledním novinářem setrvávajícím na východě Aleppa.

Kareem se setkal s povstalci, kteří město do poslední chvíle bránili. Viděl, že se připravují k evakuaci a mnozí mají pod oblečením pásy s výbušninami. „Nedůvěřují tomu, že vláda splní slib a umožní bezpečný odchod také jim. Jestli je zastaví, jsou připraveni bojovat,“ sdělil Kareem.

Podle něj tito lidé patří ke dvaadvaceti skupinám, které jsou stále ve východních částech města. Evakuaci umožnila dohoda o příměří, kterou pomáhalo vyjednat se syrským režimem Rusko a Turecko. Kareem řekl, že povstalci se domnívají, že syrská vláda pořád vyjednává. Mají podle něj dostatečnou zkušenost s režimem a nedůvěřují mu.

Fotogalerie

Povstalci se bojí, že budou na kontrolních stanovištích zadrženi. Odejít prý ale chtějí a jsou připraveni předat východ města, který ovládali od roku 2012, syrským jednotkám.

Evakuace začala minulý čtvrtek, ale dvakrát byla pozastavena. V neděli to bylo kvůli palbě na autobusy, které mířily do Idlíbu pro šíity. Podle syrské agentury SANA teroristické skupiny Fronta dobytí Sýrie a Ahrár aš-Šám zajaly při tomto útoku, při němž mnoho autobusů shořelo, jednadvacet řidičů a držely je jako rukojmí. Propustily je v úterý večer.

K dobytí Aleppa syrské vládě pomohli její spojenci z Ruska, Íránu a Libanonu. V rukou opozice a radikálních skupin, které rovněž bojují proti syrské armádě, zůstává malé území západně od metropole, dále téměř celá severozápadní provincie Idlíb a několik měst v západní provincii Homs. Dále pak větší část jižních provincií Dará a Kunajtra a také skoro polovina oblasti východně od Damašku. Sever Sýrie je v rukou Kurdů, centrální oblast drží Islámský stát.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Na Facebooku se prodávají ukradené artefakty. Třeba mozaika z Aleppa

Syrská armáda vjíždí do historického města Palmýra. (1. 4. 2016)

Sociální sítě urychlují a modernizují praxi známou tisíce let - plenění památek a vykrádání hrobek. Podle odborníků na...

Předčasné volby v Rakousku by mohly být začátkem září, řekl Van der Bellen

Rakouský prezident Alexander van der Bellen informuje média na tiskové...

Rakouský prezident Van der Bellen je pro to, aby se předčasné parlamentní volby konaly začátkem září. Řekl to po...

Británie bojuje s pedofily na darkwebu, jsou jich desetitisíce

Ilustrační snímek

Až 144 000 britských pedofilů sdílí na dark webu fotografie nebo videa sexuálního zneužívání dětí. Nové údaje zveřejnil...

Najdete na iDNES.cz