Kamerou ukrytou v nikábu zdokumentovaly dvě syrské ženy život v syrském městě...

Kamerou ukrytou v nikábu zdokumentovaly dvě syrské ženy život v syrském městě Rakká. | foto: youtube.com

Syřanky natočily život v baště Islámského státu, kameru skryly v nikábu

  • 390
Kamerou ukrytou v nikábu zdokumentovaly dvě syrské ženy život v syrském městě Rakká, které je od roku 2013 pod nadvládou Islámského státu. Záběry zveřejnil švédský server Expressen TV, podle kterého ženy riskovaly při natáčení život.

Dvojice žen se zakrytou tváří na tajně pořízených záběrech nakupuje, jezdí taxíkem a ukazuje život v poloprázdném a poničeném městě. „Všichni kvůli zesilujícím náletům odcházejí. Cizinci, kteří se přidali k IS, si zřídili ve městě kontrolní stanoviště. Lidem zabavují doklady a používají je při útěku do Turecka,“ vysvětluje žena.

Pět let po začátku občanské války se město Rakká, které si islamisté zvolili za svoje hlavní město v Sýrii, zásadně změnilo. Záběry natočené v zimě ukazují trosky mešity či bývalý kostel, kde si radikálové zřídili sídlo islamistické policie.

Rusové se stahují ze Sýrie

Putin má své vítězství, píše Kommersant

Na videu je vidět také čtvrť, kde dříve bydleli bohatší obyvatelé města. Jejich domy obsadili převážně zahraniční členové IS a jejich rodiny. „Jsou z Kazachstánu, Afghánistánu, Saúdové, Evropané, z různých míst ve Francii. Ale většina jich je ze Saúdské Arábie,“ komentuje to jedna ze Syřanek.

Syřanky ve videu zmiňují i popravy a ukrutnosti, které viděly na vlastní oči. „Viděla jsem muže, který seděl na zemi. Popravčí stáli v řadě oblečeni v černém,“ popisují veřejnou popravu mladého muže. „Nebo dají tělo na silnici a jezdí po něm auty dokud z něj nic nezůstane.“

Ve městě nyní platí pravidla radikálního islámu, ženy ztratily mnoho ze svých práv a musí mít zakrytá těla i tvář. „Všechny ženy rády ukazují svou tvář. My jsme tuto možnost ztratily. Ztratily jsme svou ženskost,“ říká jedna ze Syřanek. Došlo to tak daleko, že prodavač v drogerii musel černým fixem zamalovat tváře modelek na krabičkách s barvami na vlasy.

“Nemůžu se dočkat, až sundám nikáb a zbavím se temnoty, která nás obklopuje. Není nic důležitějšího než svoboda,“ dodává jedna z žen.

Rudovousý džihádista je údajně po smrti

Rakká je jedním z nejčastějších cílů spojeneckých náletů. V úterý několik zdrojů z USA, Sýrie a Iráku potvrdilo, že při jednom z nich zemřel jeden z velitelů Islámského státu Umar Šíšání. Zprávy o Šíšáního smrti se objevily už začátkem března po americkém náletu na IS. Později se ukázalo, že Šíšání, který byl označován za „ministra obrany“ Islámského státu, přežil, i když se zraněním.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) v pondělí tvrdila, že velitel je hospitalizován, dýchá jenom s pomocí přístrojů a je klinicky mrtev. V úterý Ramí Abdar Rahmán z této organizace sdělil, že Šíšání v pondělí zemřel.

Nejmenovaný zdroj z Iráku, jehož citovala agentura AP, řekl, že IS k veliteli „povolal četné lékaře, kteří však nebyli schopni ho zachránit“. Informaci o Šíšáního smrti potvrdil také Pentagon.

Rudovousý velitel Šíšání, pravým jménem Tarchan Batirašvili, byl etnický Čečenec původem z Gruzie. Nacházel se na americkém seznamu nejhledanějších členů IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů (121,5 milionu Kč). Američané jeho smrt ohlásili hned po jednom z útoků v severní Sýrii ze 4. března (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video