Syndrom viny z přežití. Studenti po masakru v Parklandu spáchali sebevraždu

  9:52aktualizováno  9:52
Jen týden po sobě spáchali sebevraždu dva studenti, kteří loni přežili masovou střelbu na střední škole v Parklandu na Floridě. Při útoku tehdy zemřelo sedmnáct lidí. Právě to, že ona přežila a ostatní ne, si dávala za vinu dívka, která se zabila v polovině března. U druhé smrti zatím příčiny nejsou známy, v Parklandu je však považují za jasné.

Florida truchlí za oběti řádění šíleného střelce na škole, které si vyžádalo sedmnáct obětí. (16. února 2018) | foto: AP

Devatenáctiletá Sydney Aiellová přišla při loňském masakru o svou kamarádku Meadow Pollackovou. O rok a měsíc později si sama vzala život. „Nádhernou Sydney se zářivou budoucností nám vzali příliš brzo. Bylo zničující pohřbívat v Parklandu dalšího krásného mladého člověka. Naše komunita znovu prožívá tragédii,“ napsal na Twitter bratr Pollackové Hunter. 

Fotogalerie

Mladá Sydney se zastřelila, protože cítila vinu za to, že přežila, zatímco sedmnáct jejích spolužáků a zaměstnanců školy ne. Tehdy ji zachránilo, že v době, kdy střelec Nikolas Cruz procházel třídami, byla zrovna v jiné budově.

Studentčina matka pro CBS Miami popsala, že dcera trpěla posttraumatickou stresovou poruchou a takzvaným syndromem přeživších. Ten mnohdy postihne lidi, kteří jako jedni z mála vyvázli z teroristického útoku, přírodního neštěstí či tragické nehody. Stejnou psychickou poruchou často trpěli také lidé, co přežili holocaust. 

Přestože byla Aiellová v poslední době smutná a bála se chodit do školy, o pomoc rodinu nikdy nepožádala. Dívčina matka proto nyní doufá, že se podaří zachránit alespoň ostatní přeživší brutálního útoku. 

Jen týden po sebevraždě Aiellové však přišla další tragická zpráva. V sobotu zemřel student druhého ročníku téže školy. Policie zatím nezveřejnila jeho jméno ani věk a podle agentury Reuters zatím není jistá ani příčina smrti. „Nazýváme to zjevnou sebevraždou, protože zatím nemáme přesné výsledky od patologa,“ sdělil policejní mluvčí Tyler Reik. 

Přestože tak ještě není stoprocentně jasno, v Parklandu už si dali dvě a dvě dohromady a soudí, že i druhý student trpěl syndromem přeživších. „17+2,“ napsal na Twitter například otec jednoho ze zavražděných teenagerů Ryan Petty, který po útoku založil organizaci Walkup Foundation, zaměřenou na bezpečnost ve školách.

Floridský vrah postřílel oběti za šest minut, pak si šel koupit pití

Už po první sebevraždě se v USA rozjela debata o výdajích na psychologickou pomoc pro přeživší školních masakrů. Po té druhé ovšem ještě zesílila. 

„V návaznosti na dvě sebevraždy, které šokovaly naši komunitu, se rodiče a představitelé organizací napříč Broward County sešli, aby probrali, jak můžeme pomoci studentům této školy a dětem v okrese, aby se vyrovnali s traumatem a depresí,“ řekl podle deníku The Washington Post manažer místního školského odboru Robert Runcie.

Učitel Aiellové Greg Pittman míní, že se i přes učiněná opatření a otevřená psychologická centra studentům nedostává dostatečné pomoci. „Chtějí o tom mluvit s lidmi, kteří tam tehdy (při masakru) také byli. Mnozí si myslí, že pomoc ani nepotřebují a že pouze jejich přátelé, kteří tam byli, jim rozumí. Více zdrojů (pomoci) by mohlo pomoct, ale i ty zdroje, které je znaly, je opouštějí,“ uvedl.

K tragickým událostem se vyjádřila i bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V tweetu kritizuje nečinnost Spojených států v otázce držení zbraní:

24.března 2019 v 19:56, příspěvek archivován: 25.března 2019 v 19:06

In the space of a week, two young Parkland survivors have taken their own lives. Nothing is worth the tremendous costs our young people bear because of our inaction on guns. https://t.co/Erk20Np8ui

Dnes dvacetiletý Cruz přišel loni 14. února před školu Marjory Stoneman Douglasové na Floridě, odkud byl dříve vyloučen. Střílel venku i uvnitř a v nastalém zmatku se mu podařilo uniknout mezi prchajícími studenty. 

Po hodině byl však zatčen v sousedním městě Coral Springs. Podle časopisu Time zatýkajícímu policistovi řekl, že slyší hlasy démonů, a choval se zmateně. U sebe měl poloautomatickou pušku AR-15 a velké množství zásobníků, plynovou masku a dýmovnice. Je obviněn ze sedmnácti vražd a sedmnácti pokusů o vraždu. Prokuratura pro něj žádá trest smrti.

Se studenty, kteří střelbu přežili se v únoru 2018 setkal prezident Trump:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Úspěšný vůdce se sociálním cítěním. Obliba Stalina mezi Rusy je rekordní

Vasili Sidamonidze se může pochlubit velkým portrétem Stalina, který zdobí zeď...

Vládu bývalého sovětského diktátora Stalina hodnotí kladně 70 procent Rusů, což je nový rekord. Zjistilo to nezávislé...

První gulagy vznikaly v Moskvě, ukazuje projekt s tezemi Lenina a Trockého

Záběr z projektu ruské státní agentury TASS, ve kterém zpřístupnila archivní...

Ruská státní agentura TASS na internetu zpřístupnila archivní dokumenty, které se vážou k historii prvních bolševických...

Erdogan si znovu došlápl na média. Státní agentura přešla pod jeho úřad

Protest novinářů proti cenzuře před sídlem státní tiskové agentury Anadolu v...

Turecká státní tisková agentura Anadolu nově patří přímo pod prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Přešla totiž pod...

Najdete na iDNES.cz