Pálení podprsenek a blokády. Švýcarky stávkují za rovnost, víc peněz i úcty

  17:14aktualizováno  21:06
Statisíce žen po celém Švýcarsku vstoupily do stávky, kterou požadují spravedlivější platové podmínky, snadnější sladění profesního a rodinného života i více respektu. Do akce se zapojily prodavačky i poslankyně, některé účastnice blokovaly dopravu. Například v Bernu se jich sešlo na demonstraci 40 tisíc, v Curychu dokonce 70 tisíc.

Pod heslem „Více peněz, času a respektu“ ženy žádají konec přetrvávajících nerovností. Podle nedávného průzkumu podporuje stávku 63 procent populace. Páteční demonstrace završila večerní manifestace před parlamentem v Bernu.  

Fotogalerie

Podle předběžných odhadů organizátorů se různých akcí po celém Švýcarsku zúčastnily stovky tisíc žen.  Protestní průvody se konaly ve velkých městech i v menších obcích, informoval list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). 

Celodenní akci ženy zahájily v 11:00 odchodem ze svých pracovišť napříč zemí, další se připojily v 15:24 SELČ, odkdy podle propočtu odborářů ženy pracují zadarmo. Ke stávce se přidaly poslankyně parlamentu i dvě členky vlády.

V Bernu vyrazily do ulic prodavačky z obchodů a vytvořily lidský řetěz. Ve středu Basileje demonstrantky zablokovaly rušnou křižovatku obřím piknikem.  

V noci na pátek skupina aktivistek v centru Lausanne zapálila hranici a do ohně házela podprsenky. Odkazovala tím na mýtus, který koloval o celonárodní stávce Švýcarek v roce 1991

Německý magazín Der Spiegel připomíná, že v rovnosti mezi pohlavími Švýcarsko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi zaostává. Ženy zde mohou volit teprve od roku 1971, v jednom z kantonů dokonce až od roku 1990.

V současnosti ze statistik mimo jiné vyplývá, že ženy s vysokoškolským vzděláním ve Švýcarsku vydělávají v průměru více než 19 procent méně než muži se stejným diplomem. Ženy na vysokých a středních profesních pozicích mají výplaty o 18,5 procenta menší, než jejich mužští kolegové.  

Podle pořadatelek protestu je jednou z hlavních kariérních překážek žen švýcarský systém rodičovské dovolené, který usilují změnit. Zatímco ženy mají od roku 2006 nárok na čtrnáctitýdenní volno, novopečení tatínkové mohou se svými potomky strávit pouze jediný den dovolené, což vytváří nerovnost. 

Achillova pata Dánů. Genderově spravedlivá země téměř netrestá znásilnění

„Když to připočtete k dalším povinnostem, které má žena předpokládaně doma vykonávat, mnoho zaměstnavatelů se rozhodne, že pro ně není výhodné zaměstnat ženu,“ uvedla pro Deutche Welle Desiree Milletová, která pracuje jako učitelka v Curychu. 

Švýcarské zákony drží ženy doma

Pracovní potenciál žen navíc blokují vysoké náklady na předškolní péči o děti, která je ve Švýcarsku jedna z nejdražších na světě. I ženy z úplných rodin, které mají více než jedno dítě, si ji zpravidla nemohou dovolit a musí s potomky zůstat doma. „Ve většině profesí stále není možné pracovat na zkrácený úvazek,“ dodává Milletová. 

Na protestech jsou vítáni i muži solidární se ženami. Organizátorky jim však vzkázaly, že mají pomoci tak, aby ženám umožnili stávkovat. „Mohou hlídat děti nebo převzít jiné úkoly spojené se starostí o domácnost,“ doporučily pořadatelky.

Jak informuje švýcarský rozhlas, příkladem stávkujícím ženám šla řada poslankyň. Patnáctiminutovým přerušením jednání podpořil ženy i zbytek parlamentu. 

V Česku je větší nerovnost mezi ženami a muži než v Ugandě a Bangladéši

Naopak radnice v Curychu podle Deutche Welle pochopení neměla a zakázala stávkovat zaměstnankyním veřejného sektoru, jako učitelkám a řidičkám autobusů. 

Celonárodní stávka žen se ve Švýcarsku už jednou konala, a to v červnu 1991. Tehdy se vydalo do ulic půl milionu Švýcarek, které protestovaly za rovnost platů, ukončení diskriminace žen v zákonech o sociálním pojištění a konec sexuálního obtěžování. 

Také tehdy čelily nátlaku ze strany vlády. „Hazardujete se ztrátou dobré vůle, kterou muži dosud měli k vašim ambicím,“ varoval tehdy ženy před účastí v protestu předseda senátu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Rozpíná se a hnije. Řasa pojmenovaná po Okamurovi zamořila pláž ve Španělsku

Asijská řasa „rugulopterix okamurae“ na pláži ve španělském Cádizu.

Španělské pláže zaplavila hnědá řasa původem z Asie. Jmenuje se Ruglopteryx Okamurae a podle expertů z Cádziské...

Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

Maskovaní muži s obušky vtrhli na nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long....

Maskovaní muži s obušky zaútočili na nádraží na hongkongském předměstí a zranili desítky lidí. Útok se uskutečnil...

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

V Británii v pondělí večer skončilo několikatýdenní hlasování členů vládní Konzervativní strany, kteří vybírali nového...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR CONSULTANT PRO IT DIVIZI

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz