„Významné úseky hranice určují rozvodí nebo hřebeny ledovců, firnu (sněhu tvořeného malými ledovými zrny) či věčného sněhu,“ uvedla minulý týden švýcarská vláda. „Tyto útvary se mění v důsledku tání ledovců,“ stojí v jejím prohlášení. Informaci přinesly zpravodajské stanice Sky News a Euronews.
Bern změnu oficiálně schválil minulý pátek, na řadě je teď Řím, který provádí poslední úpravy hranic. Poté, co obě země úmluvu ratifikují, představí konkrétní změny.
Tající ledovec přesouvá chatu z Itálie do Švýcarska. Země řeší posun hranice |
Ty se dotknou obcí Zermatt v jižním Švýcarsku a Cervinia v severozápadní Itálii pod Matterhornem, sedmou nejvyšší horou Alp. Úprava hranic nastane v okolí významných míst Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel a Gobba di Rollin.
Není to poprvé, co se italsko-švýcarská hranice překresluje. V roce 2000 se hranice poblíž stanice lanovky Furggsattel u Zermattu posunula o 100 až 150 metrů, proto se lanovka od té doby nenachází v Itálii, ale ve Švýcarsku.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Posuny hranic souvisejí s táním ledovců a pohybem jejich hřebenů. Meteorologická služba Copernicus v posledních letech informuje o tom, jak rychle ledovce v Evropě tají kvůli rekordně horkým létům a klimatickým změnám. Ledovec Theodul například mezi lety 1973 a 2010 ztratil téměř čtvrtinu své hmotnosti a hranice se tehdy posunuly o 100 metrů. Jeden z nejznámějších italských ledovců, Dosdè v italských Alpách, ustoupil za poslední rok o sedm metrů.
Kvůli klimatickým změnám ztratilo Švýcarsko mezi lety 2021 až 2023 až deset procent svých ledovců, obzvláště na východě a jihu země v okolí Matterhornu. „Švýcarské ledovce tají stále rychleji,“ uvedla švýcarská Akademie věd. „Rychlost tání je dramatická: za dva roky jsme ztratili tolik ledu jako v letech 1960 až 1990,“ upozornila učená společnost.