Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

  8:20aktualizováno  8:20
Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická organizace (WHO) však nyní uklidňuje, že jejich mikroskopické částice v pitné vodě nepředstavují vážnější riziko. Pokud by ale mikroplastů nadále přibývalo, problémem by se stát mohly.

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat mikroplasty. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

WHO vychází ze studie – první na toto téma – která zkoumala vodu z vodovodů i tu balenou v PET lahvích. „Na základě této studie se domníváme, že zdravotní rizika pro spotřebitele po celém světě jsou nízká,“ uvedl výzkumník Bruce Gordon z WHO. Každý člověk sní ročně nejméně 50 tisíc mikročástic plastů a stejné množství jich také vdechne. 

Fotogalerie

Vědci sdělili, že plastové částice sice putují do zažívacího traktu lidí, ale pokud jsou větší než 150 mikrometrů, člověk je v zásadě nevstřebává. Jen projdou tělem. V omezené míře probíhá jen vstřebávání ještě menších částic. 

U nejmenších nanočástic je patrně vstřebávání výraznější, ale chybějí studie, které by poskytly přesnější obrázek. Jsou potřeba další výzkumy, říkají vědci. 

Badatelé z WHO přesto varují, aby nikdo nebezpečí vyplývající z mikroplastů nepodceňoval. Pokud by jich i v budoucnosti přibývalo dosavadním tempem, mohly by už představovat vážné riziko. Mikroplasty, definované jako částice menší než pět milimetrů, by pak mohly ohrozit světové vodní ekosystémy s velmi vážnými dopady na zdraví lidí. 

„Musíme zastavit rostoucí míru plastového znečištění ve světě,“ varovala Maria Neirová, ředitelka odboru WHO pro veřejné zdraví a životní prostředí. 

Uklidňující nová studie by podle ní také neměla utlumit snahu o co nejlepší čištění užitkové vody, kterým je možné odstranit až 90 procent škodlivých mikročástic. 

Mikroplasty máme také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

Proto vědci doporučují soustředit se na již známá rizika. Pokud se bude voda rutinně čistit od fekálií a škodlivých chemikálií, většinou se přitom odfiltrují i mikroplasty. Podle WHO ale nyní postrádá správně prováděné čištění vody většina světové populace. 

„Dvě miliardy lidí pijí kontaminovanou vodu, to způsobuje zhruba milion úmrtí ročně. Na to bychom se měli především zaměřit,“ uvedl Gordon. 

Voda v PET lahvích obsahuje víc mikroplastů

První studie zkoumající dopady mikroplastů na zdraví lidí přinesla podle vědců zejména zjištění, že naše poznatky v této oblasti jsou stále velmi chabé. Výzkum je tedy teprve v plenkách. 

Kohoutková voda v zahraničí je plná mikroplastů. U nás se to neměří

Z některých statistik už ale například vyplynulo, že balená voda v PET lahvích obsahuje větší množství mikroplastů než voda z kohoutku. Jenže nikdo nedokáže vysvětlit, proč to tak je, zda za to může být odpovědný plastový obal balené vody. 

Dopadům mikroplastového zamoření se neubrání žádný kout planety. Drobné částečky jsou nasávány do zemské atmosféry a pak se dostanou i do těch nejodlehlejších regionů i na dno oceánů. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami

Izraelská osada Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu...

Izraelská vláda dala v neděli zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním...

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz