Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Smrt Cháveze: Latinská Amerika truchlí, USA se těší na světlé zítřky

  8:34
Jen několik hodin po oznámení venezuelské vlády o skonu prezidenta Cháveze se k jeho smrti vyjádřily i zahraniční politické špičky. Latinská Amerika budovatele "socialismu 21. století" oplakává, její severní sousedé ale již uvažují o zlepšení vztahů mezi USA a Venezuelou.

Do ulic venezuelské metropole Caracasu vyšly po oznámení smrti prezidenta Huga Cháveze stovky Venezuelanů, kteří pláčou, objímají se a vykřikují hesla na podporu socialistického politika.

V centru hlavního města se lidé scházeli zejména u prezidentského paláce a také vojenské nemocnice. Budovu, kde Chávez strávil poslední týdny svého života od příletu z Kuby v polovině února, nyní stráží vojáci. Řada z prezidentových příznivců si s sebou přinesla trika se slogany na podporu vůdce venezuelské revoluce, další mu ji dávali najevo hlasitým pokřikem: "Ať žije Chávez."

"Byl tou nejlepší věcí, jakou naše země měla... obdivuji ho. Doufejme, že se země uklidní a budeme moci pokračovat v úkolech, které nám zanechal," smutnil jeden z Chávezových sympatizantů.

Řada lidí opustila po oznámení smrti prezidenta předčasně zaměstnání, dříve také zavíraly obchody a kanceláře. Ulice zaplnily auta a autobusy, takže bylo možné projíždět jen na motorkách. Do středu města dorazily desítky policejních posil, aby pomohly řídit dopravu. Vláda v zemi rozmístila vojáky a policisty, aby se předešlo případným nepokojům.

Latinská Amerika truchlí pro Cháveze, nejvíc pláče Kuba

Z celého světa zatím přicházejí na smrt venezuelského prezidenta Huga Cháveze převážně uznalé reakce, pro socialistického vůdce truchlí nejvíc země Latinské Ameriky. Třídenní státní smutek vyhlásila Kuba, která byla Chávezovým velkým vzorem a kde se opakovaně léčil. Tamní vláda v prohlášení uvedla, že kubánský lid zprávu o jeho smrti přijal s "hlubokým a mučivým zármutkem". Kubánci na Cháveze prý pohlížejí jako na jednoho ze svých "největších synů".

Fotogalerie

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová zrušila plánovanou návštěvu Argentiny a tamní parlament zesnulého venezuelského vůdce uctil minutou ticha. "Hugo Chávez byl bezpochyby vůdcem oddaným své zemi a rozvoji latinskoamerického lidu," řekla Rousseffová. Dodala, že sice její vláda v řadě případů s Chávezem nesouhlasila úplně, ale vždy jej prý považovala za přítele Brazílie a brazilského lidu.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, která byla též blízkou přítelkyní Cháveze, vyhlásila třídenní státní smutek, pozastavila veškeré své aktivity a vydala se do Caracasu.

Evo Morales, bolivijský prezident a jeden z Chávezových nejbližších spojenců, v televizi se slzami v očích prohlásil, že venezuelská hlava státu je "živější než kdy dříve". "Chávez bude nadále inspirací pro všechny lidi, kteří bojují za své osvobození. Chávez bude vždy přítomen ve všech částech světa a všech sociálních třídách. Hugo Chávez zůstane navždy s námi," řekl Morales, který chce co nejdříve odletět do Venezuely.

Zesnulého vůdce ocenili také představitelé dalších zemí Latinské Ameriky, ale i Evropy. Lítost vyjádřila Francie, Británie či Rusko. Chávezův přínos rozvoji latinskoamerické země, která patří k největším vývozcům ropy, ocenil rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Právě příjmy z prodeje ropy Chávez využíval k financování štědrých sociálních programů pro chudé.

Pro někoho tragédie, pro USA příležitost

Podstatně méně slz pro odhodlaného budovatele "socialismu 21. století" ale uronily Spojené státy. Ve smrti Cháveze ihned vycítily příležitost prosadit ve Venezuele své zájmy, což se za vlády Cháveze, proslulého svými protiamerickými postoji, nedařilo. Jeho nejbližší spolupracovníci opakovaně obviňovali Washington z toho, že stál za neúspěšným pokusem o Chávezovo svržení z roku 2002.

Dosavadní velmi kritický přístup režimu vůči USA se projevil i krátce před smrtí kontroverzního politika, když venezuelský viceprezident Nicolás Maduro "nepřátele revoluce" obvinil ze spiknutí proti Chávezovi a ze země vykázal dva americké diplomaty.

V reakci na smrti venezuelské hlavy státu prohlásil americký prezident Barack Obama, že Spojené státy mají zájem navázat s Venezuelou konstruktivní vztahy. "V době, kdy Venezuela začíná novou kapitolu své historie, zůstávají Spojené státy věrné politice podpory demokratických principů, vlády práva a respektu k lidským právům," uvedl Obama ve svém prohlášení.

Venezuelané v cizině cítí úlevu

Smrt venezuelského prezidenta vidí jako šanci na změnu i řada jeho krajanů žijících ve Spojených státech. Zejména na Floridě žijí desetitisíce Venezuelanů, kteří svou rodnou zemi opustili. Mnoho z nich se dlouhodobě stavělo proti Chávezovi a jeho politice, a tak na jeho smrt reagovali s opatrnou nadějí, že se věci v zemi změní.

Nicolás Maduro

Nicolás Maduro (50) je od loňského října viceprezidentem Venezuely. Loni v prosinci, před odjezdem na operaci na Kubě, ho určil svým nástupcem sám Chávez.

V Chávezově blízkosti se Maduro objevoval již od 90. let a významně přispěl k jeho prvnímu zvolení prezidentem v roce 1998. Již v roce 1994 Madurova žena, právnička Cilia Floresová, pomohla vymoci prezidentskou milost pro Cháveze, který byl tehdy ve vězení za neúspěšný pokus o puč.

Například v jedné z restaurací v Miami, kde se venezuelská komunita schází, se shromáždila řada lidí s venezuelskou vlajkou, kteří dávali najevo svou radost. "I když jsme dnes sjednoceni v oslavě, nevíme, co přinese budoucnost," varoval však osmnáctiletý Francisco Gamez.

Prvním mužem Venezuely se stane viceprezident Maduro

Venezuelu po smrti Cháveze dočasně povede viceprezident Nicolás Maduro. Oznámil to ministr zahraničí Elías Jaua, přestože podle ústavy by měl nyní v čele země stanout šéf parlamentu Diosdado Cabello.

"Viceprezident přebírá prezidentské pravomoci a volby se uskuteční v příštích 30 dnech," prohlásil v televizi šéf venezuelské diplomacie. Alespoň svým výrokem o volbách tak potvrdil venezuelskou ústavu, podle níž se nové hlasování musí uskutečnit do 30 dnů od chvíle, kdy hlava státu odstoupí či zemře. Favoritem nadcházejících prezidentských voleb je současný viceprezident Nicolás Maduro, kterého si za nástupce vybral sám Chávez.

Caracas, Venezuela

Caracas, Venezuela

Autoři: ,
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

„Nakazilo“ lidstvo Mars životem? Někteří mikrobi mohou let ze Země přežít

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé...

Agenti GRU byli za tajemnými útoky na Kubě i jinde, mají podezření Američané

Spojené státy mají podezření, že za záhadnými útoky na vládní zaměstnance v zámoří mohlo být odpovědné Rusko. Diplomati...

Není žirafa jako žirafa. Genomický výzkum odhalil čtyři úplně rozdílné druhy

Genomický výzkum prokázal, že ačkoliv jsou si vzájemně velmi podobné, existují čtyři různé druhy žiraf, které se od...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...