Přesně o půlnoci ozářil Prahu ohňostroj.

Přesně o půlnoci ozářil Prahu ohňostroj. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Svět slaví rok 2012. Na ten minulý už chtějí lidé raději zapomenout

  • 1081
Česko vstoupilo do roku 2012. Oblohu řady měst rozzářily ohňostroje. Češi ale musí počítat s tím, že začíná platit mnoho změn. Zvýší se třeba dolní sazba DPH a zpřísní se pravidla pro nezaměstnané. Přesto lidé odchod starého roku oslavili, stejně jako obyvatelé ostatních zemí světa.

Ohňostroj hned po půlnoci mohli sledovat například obyvatelé a návštěvníci Prahy. Ten byl odpálen z pontonu na Vltavě a trval 15 minut. Na světelnou show se přišly podívat tisíce lidí. Policie kvůli tomu poslala do ulic víc svých lidí.

V některých městech Nový rok oslavili ohňostrojem už před půlnocí, například v Lovosicích už v pět hodin odpoledne. V Olomouci se uskutečnily hned dva ohňostroje, první už v šest odpoledne byl pro děti, pro dospělé o půlnoci. 

První byla Samoa

 Svět ale začal slavit ještě dříve. Mezi prvními dala sbohem starému roku Samoa, která leží na mezinárodní datové hranici a vždy slavila vstup do Nového roku jako jedna z posledních. V noci ze čtvrtka ale změnila časové pásmo. Pátek 30. prosince vynechala a skočila rovnou do soboty 31. prosince.

Stejně se zachoval i stát Tokelau. Jejich vlády tak rozhodly proto, aby země byly ve stejném datu s Austrálií a Novým Zélandem a zlepšily tak s nimi obchodování (více o změně časového pásma v ostrovním státečku čtěte zde).

Půlnoc v tichomořských ostrovních zemích připadla na 11:00 SEČ. Jejím úderem propukl v ulicích nadšený jásot. "Všichni jsou tu šťastní," řekl agentuře AP Mao Visita, který slavil příchod Nového roku v hotelu Aggie Grey v metropoli Apia. "Více než 90 procent našich obyvatel posun času vítá a to přispívá k úspěchu oslav," řekl jeden z místních policistů.

Sbohem těžkému roku

Zbytek světa se do nového roku začal odebírat poté. A zároveň dal sbohem roku 2011, který byl v mnohém výjimečný a zároveň těžký - poznamenaly ho povstání a protesty v několika arabských zemích, ekonomické zmatky, přírodní katastrofy, terorismus i dopadení či smrt dlouho hledaných zločinců jako Ratka Mladiče či Usámy bin Ládina.

Nový Zéland, který v roce 2011 postihlo ničivé zemětřesení, tentokrát přechod do Nového roku slavil mírněji. Úřady kvůli prudkému dešti a bouřce zrušily ohňostroje v hlavním městě Wellingtonu, ve městě Palmerston North a oblíbené oblasti pláží Mount Maunganui. Rachejtle létaly akorát po obloze Aucklandu.

Potom odpočítali konec roku 2011 v Austrálii a v Asii. Rej světel na noční obloze nechyběl ani nad mostem Harbour Bridge v australském Sydney. Jako motiv tam zvolili Time to Dream (Čas snít), což mnozí přitívatali vzhledem ke končícímu roku, na jehož začátku se potýkali s ničivými povodněmi.

Spousta lidí se proto nemohla dočkat nového startu. "Letos jsem už toho měla dost. Doufám, že příští rok bude lepší," povzdechla si například osmašedesátiletá Sandra Cameronová z australského státu Queensland, kterou záplavy z kraje roku 2011 připravily prakticky o veškerý majetek.

Také Japonci prožili nároční rok a vyhlížejí do nového roku s nadějí. "Pro mě byla největší věc, která definovala tento rok, březnová katastrofa," řekl třeba student z Fukušimy Miku Sano. Část japonského pobřeží tehdy zdevastovala tsunami, která připravila o život skoro dvacet tisíc lidí. Někteří se dosud nenašli. Voda navíc vážně poškodila jadernou elektrárnu ve Fukušimě.

Na nový rok se těšili i lidé žijící v Evropě. Třeba Milena Quirogaová ze Španělska. "Jsem ráda, že rok 2011 končí, protože to byl těžký rok. Naše restaurace propustila skoro polovinu zaměstnanců," řekla agentuře AP pětadvacetiletá servírka.

Rok 2012 přinese ještě větší změny, věští Obama

Nicméně ty, kdo věří, že by příští rok mohl být klidnější, příliš nepotěšil svým poselstvím americký prezident Barack Obama. Rok 2012 podle něj přinese ještě větší změny než rok 2011.

"Uplynulý rok byl pro naši zem rokem velkých výzev a vývoje. Skončili jsme jednu válku a začali připravovat ukončení další. Zasadili jsme tvrdou ránu al-Káidě a zvýšili bezpečnost Ameriky," chystal se říct v pravidelném sobotním rozhlasovém projevu, z něhož s předstihem citovala agentura AFP. Na mysli měl války v Iráku a Afghánistánu a na květnovou likvidaci Usámy bin Ládina v Pákistánu.

"Nepochybuji o tom, že rok 2012 přinese ještě více změn, a doufám, že máme vše potřebné k tomu, abychom na ně zareagovali a vyšli z nich ještě silnější," citovala AFP další část prezidentova projevu. I pro Obamu bude rok 2012 přelomový, čekají ho totiž prezidentské volby a v nich obhajoba mandátu.

Před těžkým rokem 2012 varovali i další světoví politici, například německá kancléřka Angela Merkelová. Dle ní bude příští rok v zemích eurozóny těžší než ten letošní, ale Německu se daří dobře a Němci si mohou zachovat důvěru v budoucnost (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video