Svět slavil nový rok. Řada zemí posílila kvůli teroristům policejní hlídky

  • 78
Svět má za sebou silvestrovské a novoroční oslavy, které prakticky všude provázela mimořádná bezpečnostní opatření vyvolaná obavami z možnosti teroristických útoků. Brusel či Paříž kupříkladu odvolaly tradiční ohňostroje. Novoroční oslavy v německém Mnichově zastínila hrozba bezprostředního teroristického atentátu.

V Paříži, kde po listopadových atentátech panovala stejně jako ve zbytku země zvýšená bezpečnostní opatření, nahradila ohňostroj pětiminutová světelná projekce na Vítězném oblouku. Show byla přenášena na obrazovky rozmístěné podél slavné třídy Champs-Élysées.


Francouzský prezident Francois Hollande ostatně ve svém čtvrtečním projevu řekl, že teroristická hrozba je ve Francii stále přítomna a zůstává na nejvyšší úrovni. „Nemohu vám lhát, s terorismem jsme ještě neskončili,“ řekl prezident.

V Bruselu se navzdory napjaté bezpečnostní situaci pohybovalo v centru mnoho místních i turistů. Policie kontrolovala návštěvníky, kteří mířili na historické centrální náměstí Grand Place, informovala belgická média.

Statisíce lidí tradičně slavily v Berlíně mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

V Belgii zatkli šest podezřelých

Belgická policie zatkla dalších šest lidí, které podezřívá z přípravy útoků na několika místech Bruselu v době novoročních oslav. Oznámila to ve čtvrtek belgická prokuratura. Již v úterý skončily ve vazbě ze stejného důvodu dva lidé (více čtěte zde).

Půlnoc po odbití Big Benu oslavil také Londýn. Desítky tisíc lidí sledovaly z břehů Temže velkolepý ohňostroj u obřího vyhlídkového kola zvaného Londýnské oko. Přímo u řeky ale byli jen ti, kdo si v předstihu koupili vstupenku, ostatní museli sledovat světelnou show z větší vzdálenosti. Podobně jako v Bruselu a Paříži byla i v britské metropoli znát silná policejní přítomnost, jen v centrálním Londýně bylo podle agentury DPA nasazeno 3000 policistů.

Více než milion lidí oslavil v noci na dnešek příchod Nového roku na newyorském náměstí Times Square. Oslavy se odehrály bez komplikací za bezprecedentních bezpečnostních opatření, napsala agentura Reuters.

Nejrozsáhlejší novoroční oslavy v největším městě Spojených států byly provázeny tradičním spuštěním křišťálové koule o půlnoci a také ohňostroji. Na Times Square i kolem náměstí bylo podle agentury AFP mobilizováno na 6 000 policistů, což je nejvíc v historii kvůli akci tohoto druhu.

Velkolepé oslavy se konaly kupříkladu v brazilském Rio de Janeiru, kde lidé vyrazili sledovat ohňostroje na pláže v plavkách a s lahvemi šumivých vín v ruce. Podle AFP se jenom na slavné pláži Copacabana shromáždily dva miliony lidí, aby přihlíželi obří pyrotechnické přehlídce.

Nový rok už ve čtvrtek oslavily lidí v Asii, v Austrálii a na Novém Zélandu. Největší oslavy podle očekávání vypukly v australském Sydney, ke kterému se připojily například Tokio a Peking.

V centru Dubaje zachvátil několik hodin před začátkem novoročních oslav luxusní hotel Address Downtown rozsáhlý požár (více čtěte zde), novoroční slavnost však neohrozil a o půlnoci místního času (čtvrtek 21:00 SEČ) se nad městem podle plánu rozzářil ohňostroj.

Šanghaj neslaví nový rok kvůli loňskému neštěstí

Moskevské Rudé náměstí bylo letos pro tradiční silvestrovské oslavy uzavřené a vstoupit na něj bylo možné jen se zvláštní vstupenkou. Novoroční oslavy se letos nekonaly v Šanghaji. Vedení města zákazem reagovalo na loňskou tragédii, kdy v tlačenici zahynulo 36 lidí (více čtěte zde).

Jako první přivítali příchod roku 2016 obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova v Tichomoří: díky časovému posunu se tak stalo ve čtvrtek v 11:00 SEČ.

Naopak nejdéle si na novoroční přípitek počkali lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2016 nastal až v pátek ve 12:00 SEČ. Ještě o hodinu později byla silvestrovská půlnoc v Bakerově ostrově a Howlandově ostrově. V těchto tichomořských atolech pod správou USA ale nikdo nežije.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video