Americký návod na revoluci. Musí demonstrovat 3,5 procenta občanů

  19:33aktualizováno  19:33
V prosazení politických změn mají nenásilné demonstrace dvojnásobně větší úspěšnost než ozbrojené střety. Když do ulic vyšlo alespoň 3,5 procent obyvatel, vedení dané země vždy požadavky nespokojenců zohlednilo nebo padlo. Vyplývá to z amerického výzkumu, podle kterého by v Česku muselo protestovat 370 000 lidí.

Od 20. listopadu 1989 se podařilo na většině pražských vysokých škol vyhlásit stávku. Na Václavském náměstí v Praze se sešlo přes 100 tisíc demonstrantů | foto: Getty Images

O zjištěních americké politoložky Eriky Chenowethové informovala BBC. Ta připomněla i sametovou revoluci v Československu v roce 1989. Jako jednu z fotek ve svém článku použila snímek páru, který u příležitosti 29. výročí revoluce zapálil svíčku na Národní třídě. 

Fotogalerie

Jako další příklad úspěchu nenásilných protestů zmínila BBC Filipíny, jejichž metropolí Manilou otřásaly v roce 1986 dvoumilionové demonstrace. Součástí pokojné „revoluce lidové moci“ byly i modlitby. Čtvrtý den skončil diktátorský režim Ferdinanda Marcose. 

V roce 2003 svrhly nenásilné protesty gruzínského prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. V rámci „revoluce růží“ demonstranti sice vtrhli do parlamentu, ale s květinami, nikoli zbraněmi. 

Letos se odporoučeli dlouholetí autoritářští prezidenti Alžírska a Súdánu. Také jejich vládu ukončila pokojná hnutí odporu řadových občanů. 

Taktiku nenásilí proto není dobré upřednostnit pouze z etických důvodů. Chenowethová prokázala, že je současně i mnohem účinnější. Sama o tom přitom na počátku svého výzkumu pochybovala. 

Chenowethová analyzovala 323 pokojných i ozbrojených opozičních hnutí mezi lety 1900 až 2006. Ty pokojné dosáhly 53 procentní úspěšnosti, zatímco násilné 26 procentní. 

Důvodem je hlavně to, že do pokojných protestů se snáze zapojí mnohem větší množství lidí obou pohlaví a z více věkových skupin. To nakonec více naruší běžný chod společnosti než například bombové útoky či únosy organizované bojůvkami převážně mladších mužů. 

Jako za války ve Vietnamu. USA zažily statisícové protesty proti zbraním

Jakmile ozbrojené síly stojí proti tisícovým či dokonce milionovým zástupům, mají větší zábrany zasáhnout už jen kvůli vyšší pravděpodobnosti, že v davu mohou být i někteří jejich známí či dokonce příbuzní. 

Masové protesty navíc vyvolávají dojem, že se režim hroutí a bezpečnostní i jiné státní složky začnou váhat, zda jít ke dnu s potápějícím se korábem nebo vypovědět kormidelníkovi loajalitu. 

Jedním z nejúčinnějších, ne-li nejúčinnějším nástrojem nenásilného odporu je generální stávka, uvedla Chenowethová. Dvouhodinová generální stávka 27. listopadu 1989 byla také jedním z urychlovačů sametové revoluce. 

Hrdiny revolucí jsou obyčejní lidé

Nejpřekvapivější je Chenowethové závěr, který nazývá „pravidlem 3,5 procent“. Už protesty přibližně 3,5 procent občanů dané země vždy stačily k prosazení významných změn. Politici buď zohlednili požadavky nespokojenců nebo přišli o moc. 

Londýnem pochodovaly statisíce odpůrců brexitu za druhé referendum

V USA by tedy muselo vyjít do ulic kolem 11 milionů lidí, v Británii 2,3 miliony a v Česku 370 000. 

Poznatky Chenowethová se inspirovali zakladatelé ekologické skupiny Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), která pořádala dubnové protesty v New Yorku a Londýně. Účast na nich se však ani zdaleka nepřiblížila magické hranici 3,5 procent. 

Chenowethová ve svém výzkumu vidí důkaz, že i malá aktivní menšina může vyvolat velké změny. A že dějinotvornou silou není jen válčení, jak naznačují běžné učebnice dějepisu. Pokojná opoziční hnutí měla rovněž obrovský dopad, jen se o nich tolik nemluví. Podobně se přehlíží, že mnoho revolucí vybojovali řadoví občané. 

„Obyčejní lidé se účastní heroických činů, které mění svět. A zaslouží si také zmínku a oslavu,“ upozornila Chenowethová.

Chenowethová působí na prestižní americké Harvardově univerzitě. Své poznatky shrnula v knize Proč občanský odpor funguje: Strategická logika nenásilného konfliktu (Why Civil Resistance Works: The Strategic Logic of Nonviolent Conflict). Spoluautorkou práce je Maria Stephanová z Amerického mírového institutu (USIP). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Ukrajinský komik a jeho svět. Změna, nebo jen výměna tváře?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolil ve volbách do parlamentu. (21....

Ukrajinské parlamentní volby vyhrála partaj herce Volodymyra Zelenského. Čekají se velké změny. Nejde však jen o výměnu...

Jsi tu méně než dva roky? Můžeš zase jít. USA usnadnily zrychlenou deportaci

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci. Chce tím obejít imigrační...

Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019)

Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz