Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rok 2023 je tady, nejdéle si lidé počkali na Americké Samoi

  9:39aktualizováno  1. ledna 2023 13:03
Starý rok je pryč, letopočet 2023 už mají ve všech obydlených i neobydlených částech světa. Jako poslední mu zamávali obyvatelé Americké Samoy, než došel na opuštěný Bakerův a Howlandův atol. Po dvou letech covidových opatření se konec roku nesl ve znamení bujarých oslav. Počátek ročního cyklu se v historii několikrát měnil a dodnes není po světě úplně jednotný.

Rok 2023 přišel v sobotu v jedenáct dopoledne středoevropského času (SEČ). Nový rok jako první přivítali obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Jako úplně první se roku 2023 dočkali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Změna roku tam nastala v sobotu v 11 hodin SEČ. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončilo ve 14:00 SEČ.

Česko vstoupilo do roku 2023. Zákaz pyrotechniky v centru Prahy nezabral

Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku.

V předchozích letech spolu s obyvateli Kiritimati začínali Nový rok slavit také obyvatelé Samoy. Protože však tento stát loni na rozdíl od minulých let na podzim neposunul o hodinu čas, dočkal se až ve 12:00 SEČ společně s Novým Zélandem a Královstvím Tonga.

Novoroční oslavy v Londýně (1. ledna 2023)

Ve dvě odpoledne vstoupila do nového roku Austrálie. V Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100 tisíc kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Byl to „večírek, který si Sydney zasloužilo“, řekl listu The Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. „Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu,“ uvedl.

Obnovení tradice přinesl večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních sekund roku 2022 a následnému ohňostroji.

Skromné oslavy

V některých zemích však byly novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Bez hlučných oslav se obešli také v bavorském městečku Marktl, rodišti emeritního papeže Benedikta XVI, který zemřel v sobotu ve věku 95 let. Bývalou hlavu katolické církve si poslední den loňského roku připomněly mimo jiné desítky křesťanů v kostele svatého Antonína Paduánského, největším katolickém svatostánku v tureckém městě Istanbul.

V 16:00 SEČ do roku 2023 vykročily oba korejské státy a Japonsko, hodinu poté následovala Čína a Filipíny. Tchaj-wan oslavil příchod nového roku ohňostrojem z mrakodrapu Tchaj-pej 101.

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu psali, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjádřili naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu.

V roce 2023 svátky prodlouží hned pět víkendů, delší budou i prázdniny

Novoroční oslavy se konaly i ve městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej, kde se na konci roku 2019 objevily první případy covidu-19. „V podstatě se cítím optimisticky a stejně tak moji přátelé,“ uvedl devětadvacetiletý učitel Wu. „Hodně lidí chodí ven,“ řekl a dodal, že si je vědom, že nynější vlna nákaz postihne starší obyvatele, a zvláště ty s chatrným zdravím.

Na pohotovosti místní nemocnice Tchung-ťi se téhož dne táhla dlouhá fronta nemocných, napsala agentura Reuters. „Necítím se dobře. Jsem bez energie. Nemohu dýchat. Dříve jsem byla v dobrém zdravotním stavu. Byla jsem na rentgenu, aby mi zkontrolovali plíce. Tato nemocnice je hodně problematická, musí se dlouho čekat,“ uvedla dvaasedmdesátiletá žena.

V 18:00 SEČ začal nový rok v Thajsku, Vietnamu a Laosu, po nich následoval mimo jiné Bangladéš nebo Indie a Pákistán. Příchod nového roku oslavila v 21:00 SEČ i Dubaj, ohňostroje tam vypustili z nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy.

V Madridu pro štěstí pojídali hrozny

Spolu s Tureckem oslavila nový rok ve 22:00 SEČ Moskva a části Ukrajiny. Česká republika oslavila vstup do roku 2023 ve stejné době jako Německo, Francie či Itálie. Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií a na silvestrovských oslavách se podle odhadu policie sešlo na půl milionu lidí.

Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly dvanáct kuliček hroznového vína během posledních 12 sekund roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.

V 2:00 SEČ oslavilo nový rok Grónsko. V 1:00 SEČ načli nový kalendář 2023 také v Anglii, Irsku, Portugalsku a na Islandu. Londýn přivítal změnu letopočtu dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem, který tamní starosta Sadiq Khan označil za největší v Evropě. Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se na nábřeží Temže k vítání Nového roku sešly velké davy.

Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy či padesát let pochodů za práva sexuálních menšin London’s Pride. Symbolicky podpořila také Ukrajinu čelící ruské vojenské agresi. Obří kolo London Eye se totiž rozsvítilo v ukrajinských barvách, modré a žluté.

Představení vzdalo také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, a zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100 tisíc diváků. Asi 40 tisíc lidí se pak bavilo při sledování ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.

Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož Thor. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na doporučení ochránců mořského života, kteří se obávali, že rachejtle by mohly Thora vystrašit.

Hrdinové roku 2022: policisté, tatérka či student, který zabránil vraždě těhotné

Přes Spojené státy se nový rok přelil během nedělního dopoledne a v 11:00 SEČ se přidala i Havaj. Na newyorském náměstí Times Square davy lidí – a miliony u obrazovek – přihlížely tradičnímu spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Loni zde smělo být jen 15 tisíc lidí, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19. Tentokrát lidé museli čelit dešti a připravit se kvůli bezpečnostním kontrolám na dlouhé čekání, pokud si přáli mít místo s dobrým výhledem.

„V létě dělám plavčíka, takže se vody vůbec nebojím,“ řekl agentuře Reuters čtyřicetiletý mechanik Tommy Onolfo, který na náměstí prostál čtrnáct hodin. „Rok 2023 bude o tom, že se svět potřebuje vzpamatovat po covidu-19 a po válce na Ukrajině,“ řekl agentuře AP Arjun Singh, který také přihlížel podívané na Times Square.

Přes dva miliony lidí se sešly také na proslulé brazilské pláži Copacabana v Riu de Janeiro, oslavy přitom probíhaly bez jakýchkoli proticovidových pravidel. „Doufáme, že nová vláda se bude více starat o zdraví lidí,“ řekla AFP v narážce na nástup nového brazilského prezidenta do funkce Ana Carolina Rodriguesová, která se na oslavy oblékla do tradiční bílé.

Americká Samoa se změny letopočtu dočkala jako úplně poslední obydlené území v neděli v poledne. A v jednu odpoledne SEČ se letopočet změnil i na neobydleném Bakerově a Howlandově atolu v Pacifiku. Na Samoi už přitom mají 2. ledna.

Letopočet ve světě stále není jen jeden

Počátek nového ročního cyklu se v historii několikrát měnil a dodnes není po světě úplně jednotný, dnes asi nejrozšířenější 1. leden zavedli už v antickém Římě a katolická církev se k němu vrátila po zavedení gregoriánského kalendáře.

Zatímco současný ve světě nejrozšířenější kalendář vychází z doby oběhu Země kolem Slunce, ty starší ponejvíce vycházely ze sledování fází Měsíce. Lunární rok je však v porovnání se slunečním rokem kratší o 11 dnů, jeho začátky proto postupně procházely všemi ročními obdobími.

Datum 1. ledna stanovil tvůrce dodnes používaného gregoriánského kalendáře, papež Řehoř XIII., v roce 1582. Letopočet se datuje od údajného narození Ježíše Krista. Oficiální začátek nového roku však papežská stolice stanovila na první lednový den až od roku 1622 za Řehoře XV.

První leden sice dnes bere jako začátek roku většina zemí světa, v Číně se však Nový rok slaví mezi 21. lednem a 20. únorem v návaznosti na zimní slunovrat, Židé pak svůj Roš ha-šana slaví 162 dní po prvním dni svátku Pesach, což může být zhruba od začátku září do začátku října.

Kde slavíte nový rok?

celkem hlasů: 2479
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 2:00 neděle 1. ledna 2023. Anketa je uzavřena.
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a ušetřit? Pro všechny členy iDNES Premium máme speciální slevový voucher v hodnotě 1 000 Kč, který lze...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu civilizace s barbarstvím. Před budovou Kongresu se shromáždily tisícovky protestujících, kteří...

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  22:34

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Shodla se jednomyslně, řekl premiér Petr Fiala po jednání vlády. Síkela je podle něj...

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  21:41

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končila. Policie o...

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  21:26

Britský generál varuje před „osou čtyř“ a mstivostí Rusů. Žádá přípravu na válku

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko, Čína, Írán a Severní Korea. Prohlásil to nový náčelník britského generálního štábu Roland Walker....

24. července 2024  21:18

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...