Lidé nevěří v sociální vzestup, vládám vyčítají nedostatek příležitostí

  7:07aktualizováno  7:07
Téměř všude na světě vyčítají lidé svým vládám, že nezajišťují příležitosti všem. Také proto většina nevěří, že výrazný sociální vzestup chudých je něco obvyklého. Vyplývá to z ankety pro Světové ekonomické fórum v Davosu. Ta zkoumala i postoje k imigrantům a ekologickým daním, data z Česka však nenabízí.

Německá kancléřka Angela Merkelová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (23.1.2019) | foto: Reuters

V šesti z osmi sledovaných regionů odpověděla nadpoloviční většina, že jejich vláda dělá příliš málo pro zajištění příležitostí pro všechny. V západní Evropě je o tom přesvědčeno 62 procent lidí. Ve východní dokonce 67 procent, tedy víc než v Latinské Americe s jejími 64 procenty. 

Pro zajištění příležitostí pro všechny dělá vaše vláda příliš hodně, příliš...

Pro zajištění příležitostí pro všechny dělá vaše vláda příliš hodně, příliš málo nebo tak akorát?

Respondenti dostali i otázku, jak běžné je, aby se v jejich zemi někdo chudý vyšvihl prací mezi boháče. Pouze v jižní Asii a v regionu Blízký východ a severní Afrika uvedla nadpoloviční většina, že je to extrémně či poněkud časté. 

Všude jinde převážily zbylé tři nabízené odpovědi: že to není ani časté ani neobvyklé, že je to poněkud neobvyklé či extrémně neobvyklé. 

Fotogalerie

Ve východní Evropě jsou podíly odpovědí následující: šest procent extrémně časté, 17 procent poněkud časté, 29 procent ani časté ani neobvyklé, 26 procent poněkud neobvyklé a 23 procent extrémně neobvyklé. 

Vypracování chudých v boháče nepovažují za běžné ani v těch nejvyspělejších zemích. V severní Americe to označil za časté přibližně každý třetí dotázaný, v západní Evropě jen každý pátý. 

Podle Business Insider to odhaluje, že na Západě převládá skleslost a „negativní postoje k bohatství a sociální mobilitě“. Podle televize CNBC jde o doklad „vysoce skeptického pohledu na společenský pokrok“. 

Imigrantům spílají jen Evropané

Nadpoloviční množství dotázaných všude na světě míní, že pro jejich zemi představují noví přistěhovalci většinou přínos. Výjimkou je Evropa – v západní si to myslí 46 procent a ve východní pouze 40 procent. Nejkritičtější se ukázali Italové, z nichž jen 30 procent vnímá přistěhovalce kladně. U Poláků je to 33 procent. 

Procento lidí, podle kterých jsou pro jejich zemi noví imigranti většinou...

Procento lidí, podle kterých jsou pro jejich zemi noví imigranti většinou přínosem

Ve všech regionech se nadpoloviční většina domnívá, že jejich stát má odpovědnost pomáhat jiným zemím. Nejméně lidí, konkrétně 54 procent, sdílí tento názor v Německu. To je pro Berlín špatné vysvědčení, varoval německý list Focus

Jsme na křižovatce historie lidstva, zaznělo na úvod setkání elit v Davosu

Anketa také došla k závěru, že ve všech regionech převládá podpora pro zvláštní zdanění podniků, které znečišťují životní prostředí. 

V různých regionech tvrdí 34 až 45 procent lidí, že technologie přináší stejné množství pozitivních jako negativních věcí. Jednoznační technopesimisté jsou ale v naprosté menšině. 

Region východní Evropy zastupují v šetření respondenti z Polska, Rumunska, Ukrajiny a Ruska. Za západní Evropu hovoří Němci, Francouzi, Britové, Italové a Španělé. 

Výzkum provedly společnosti SAP a Qualtrics. Od 4. do 17. ledna 2019 vyzpovídaly 10 069 lidí z 29 zemí vybraných ze všech koutů planety. Svá zjištění předložily Světovému ekonomickému fóru, jehož výroční setkání se konalo ve švýcarském Davosu od 22. do 25. ledna.

Na fóru v Davosu mluvil taky zpěvák Bono, který varoval před „divokým zvířetem“ kapitalismu (23. ledna 2019):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

USA repatriovaly rodinu ze Sýrie, Západ se obává nárůstu tlaku

Členky Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (2. dubna 2019)

Spojené státy repatriovaly americkou rodinu, která se dosud nacházela v syrském detenčním středisku pro lidi podezřelé...

Weinstein se dohodl se svými obětmi, zaplatí jim přes miliardu korun

Filmový producent Harvey Weinstein u soudu v New Yorku (25. ledna 2019)

Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze sexuálních útoků a za...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

Najdete na iDNES.cz