Migranti na severu Švédska ve městě Riksgransen. (19. prosince 2015)

Migranti na severu Švédska ve městě Riksgransen. (19. prosince 2015) | foto: Reuters

Z Muhammada bude Svensson. Švédsko imigrantům povolilo změnu příjmení

  • 750
Od poloviny příštího roku si imigranti ve Švédsku budou moci vybírat z více než 2 000 místních příjmení. Úřady doufají, že to usnadní přístup na pracovní trh. Průzkumy totiž potvrzují, že přistěhovalci s arabskými jmény jsou při hledání práce diskriminováni.

Až do letoška bylo pro přistěhovalce do Švédska prakticky nemožné, aby přijal některé z nejběžnějších švédských příjmení. Dosud totiž zákon pravil, že k převzetí jakéhokoli příjmení je nutné, aby s tím vyslovili souhlas všichni jeho nositelé v zemi.

Od příštího roku (přesněji od 1. července) dojde k obratu – právě ta příjmení, jejichž nositelů je více než 2 000, budou totiž „volně k dispozici“. U příjmení s menší četností bude schvalování jeho nositeli stále platit.

„Je to skvělá zpráva,“ komentovala to Ingegerd Widellová ze švédského daňového úřadu, který společně s Úřadem pro patenty a registrace spravuje agendu změn jmen a příjmení. Podle ní žádostí na změnu jmen přibývá, zejména od lidí s arabskými jmény.

Důvody není těžké najít. Jak uvedl zpravodajský server Local.se, švédští občané s cize znějícími, zejména arabskými jmény (mezi něž patří i Muhammad, používané většinou jako jméno, často však i jako příjmení), si často stěžují na diskriminaci především při hledání zaměstnání. Několik studií přitom potvrdilo, že jejich stížnosti jsou oprávněné.

Ze studie, kterou zveřejnila v roce 2013 univerzita v Lundu, vyplynulo, že žádosti o místo podepsané jménem švédského původu měly o 50 procent větší naději, že povedou k přijímacímu pohovoru, než ty, na nichž bylo uvedeno arabské jméno. A jiná studie Mezinárodní organizace práce zjistila, že Švédové s cizími jmény musí rozeslat v průměru třikrát víc odpovědí na nabídky míst než lidé s ryze švédskými jmény.

Nejčastější švédská jména

1. Andersson
2. Johansson
3. Karlsson
4. Nilsson
5. Eriksson
6. Larsson
7. Olsson
8. Persson
9. Svensson
10. Gustafsson

Švédsko, země dlouhou dobu považovaná za „ráj pro migranty“, má přitom s jejich zaměstnáváním kardinální problém. I ve Francii, Německu či Norsku existuje velká mezera při porovnání počtu nezaměstnaných mezi „rodáky“ a přistěhovalci. Podle britského časopisu The Economist je však největší v Nizozemsku a právě ve Švédsku.

Švédsko je přitom pozoruhodné v tom, že si jeho ekonomika vede dobře a nezaměstnanost činí zhruba pět procent. Lidé s kořeny v zahraničí však mají třikrát větší „šanci“, že budou mezi nezaměstnanými, než etničtí Švédové. The Economist dodává, že statistiku z hlediska arabských a afrických přistěhovalců ještě zjemňuje fakt, že jsou do ní započítáni přistěhovalci z jiných zemí Evropské unie.

„Skrytá diskriminace“ podle jmen, potažmo původu, je však jen menší součástí problému. Situaci podle britského časopisu zhoršuje nízké vzdělání a tím horší pozice přistěhovalců na pracovním trhu, ale i to, že etnické Švédky jsou hodně emancipované a zvyklé být zaměstnány, což v přistěhovaleckých rodinách je spíše výjimkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video