Gender po Švédsku: Ženy vedou v hazardu, poprvé předstihly muže

  14:57aktualizováno  14:57
Vypadá to, že další ustálený genderový vzorec ve Švédsku padl. V hracích automatech či internetových sázkách už neutápějí své úspory jen muži. Naopak, něžné pohlaví je předběhlo. Podle čerstvé zdravotnické studie tvoří plných 64 procent gamblerů ženy. Je to poprvé v historii, kdy mezi vyznavači hazardu převažují.

Švédky v poslední době propadají sázkovým hrám, protože je možné hrát z klidu domova i na internetu. | foto: Profimedia.cz

V desetimilionovém Švédsku žije odhadem 45 tisíc lidí, kteří propadli závislosti na hazardních hrách. Ženy mezi nimi byly ještě před třemi roky zastoupeny pouze v 18 procentech. Psycholog Anders Hakanson, který se na hráčské vášně specializuje, považuje strmý nárůst žen za vyústění některých změn z poslední doby.

„Musíme si uvědomit, že se celé odvětví hazardního byznysu od základů proměnilo,“ řekl Hakanson pro stanici Radio Sweden. Hazard se už neprovozuje jen v prostředí kasin či sálů s hracími automaty. Tento byznys roste i na webu.

Ženy tak mohou z tepla domova bez zábran tipovat výsledky koňských dostihů, zahrát si v loterii či si zahrát karetní partii. Nemusí čelit zvídavým pohledům jako při návštěvě herny. Švédsko se každopádně opět zařadilo do čela světových statistik, pokud jde o zastoupení žen v některé oblasti života. 

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Dosud se pyšnilo především množstvím žen ve vedení firem či v politických funkcích. Jejich mužské protějšky zase pečují o děti a vybírají si rodičovskou dovolenou jako nikde jinde v Evropě. V jiných evropských zemích ovšem stále platí, že u mužů existuje zhruba desetinásobně vyšší pravděpodobnost, že propadnou závislosti na hazardu, než u žen.

Podobný vývoj jako ve Švédsku ale zaznamenali v poslední době také ve Spojených státech, kde se proporce mezi muži a ženami ve skupině gamblerů rychle vyrovnávají. Ve věkové skupině 45 až 64 let už začaly Američanky závislé na hazardu dokonce převažovat.

Přibývá patologických hráčů

Autorka švédské studie Ulla Romildová, která se dotazovala vybrané skupiny pěti tisíc respondentů, upozorňuje i na další trendy, které u závislých lidí vysledovala.

Ačkoli v absolutních číslech se počty lidí, kteří hráčské vášni propadli, příliš nemění, zhruba o 50 procent se zvětšilo zastoupení těch, kterým už jejich závislost způsobuje vážné problémy.

Hazard opět zmizí z Chebu, přesune se na jedno místo do Svatého Kříže

Tyto gamblery označují zdravotníci jako „patologické hráče“. Jejich vášeň jim přináší ztráty vysokých finančních obnosů a následné vážné problémy v osobním životě. Švédská vláda se snaží problémy řešit. 

Od 1. ledna platí nový licenční systém, který nastolil přísnější pravidla pro provoz hazardních her. Ministr pro veřejnou správu Ardalan Shekarabi slibuje, že vydá omezení pro reklamy propagující hazard.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Najdete na iDNES.cz