Naštvaní Švédové se chystají k volbám, čeká se politické zemětřesení

  19:05aktualizováno  19:05
Migrace a integrace cizinců jsou hlavní témata nedělních parlamentních voleb ve Švédsku. Očekává se historický úspěch protiimigračních a euroskeptických Švédských demokratů, kteří by mohli získat pětinu až čtvrtinu všech hlasů. Skandinávská země tak pokračuje v trendu, který zaznamenala celá Evropa.

Ve švédském městě Flen dnes tvoří uprchlíci a imigranti asi čtvrtinu populace (30. srpna 2018) | foto: AP

Kopparberg má nejlepší léta dávno za sebou. V hornickém městečku ve švédském vnitrozemí obklopeném borovicovými lesy a blyštícími se jezery zavřeli poslední důl v 70. letech. Počet obyvatel se od té doby zmenšil na polovinu, zato nezaměstnanost dosahuje dvojnásobku celostátního průměru (to znamená asi 13 procent).

Fotogalerie

„Vyrůstat tady v 70. a 80. létech bylo prostě báječné. Ale teď se všechno rozpadá. Domy hnijí, některé jsou zarostlé plevelem. Kdo má vzdělání nebo kontakty, tak odsud zmizí,“ řekl reportérům agentury Reuters místní podnikatel Leif Danielsson.

Tradiční bašta sociální demokracie v posledních letech hlasuje pro Švédské demokraty, protiimigrační a euroskeptickou stranu, která brojí proti zavedeným elitám. „Myslím si, že místní lidé chtějí změnu. Chtějí, aby společnost byla jako dříve,“ říká předseda místní organizace Švédských demokratů Mats Larsson.

Když před třemi lety Evropu zasáhla migrační krize, do  Kopparbergu a okolí přišlo asi 1 200 uprchlíků. V poměru k počtu starousedlíků to byla nejvyšší koncentrace v celém Švédsku. Zůstala jich jen asi pětina, pocit nejistoty však mezi místními zůstal.  

„Ano lidem je třeba pomáhat. Ale když 25 až 30 procent populace jsou uprchlíci, tak si s tím musíme umět poradit. A to neumíme,“ říká Staffan Myrman, který pracuje v místním pivovaru.

Migrace a integrace

V téměř desetimilionovém Švédsku požádalo v roce 2015 o azyl 163 000 lidí, což byl z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Od té doby je téma migrace hlavním hybatelem politických debat. A nejlépe se ho chopili právě Švédští demokraté, kteří od nedělních voleb očekávají historický úspěch.

Předvolební průzkumy předpovídají, že pro ně bude hlasovat asi pětina voličů. Podle agentury YouGov by ale mohli získat až 24,8 procenta hlasů a předběhnout i vládní sociální demokracii. Na třetím místě by měla skončit konzervativní Umírněná koaliční strana, která v průzkumech dostává kolem 18 procent hlasů.

Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat. Jestliže ale tuto stranu podpoří kolem 20 procent voličů, nedokáže středolevý ani středopravý blok vytvořit většinovou vládu a dají se očekávat vleklá povolební jednání.

Švédsko se připojuje ke zbytku Evropy

Vláda sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena po roce 2015 výrazně zpřísnila azylové podmínky, čímž proud běženců zpomalila. Švédsko ale nyní čelí problému integrace migrantů, kteří žijí na chudých předměstích pověstných válkami mezi gangy, zapalováním aut maskovanými mladými výtržníky a další zločinností. 

Granáty a války gangů. Švédové před volbami řeší zločin na předměstích

Výrazné trhliny dostává i pověst Švédska jako modelového sociálního státu. Zatímco ekonomické ukazatele vypadají růžově - nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za poslední desetiletí a růst HDP je na letošek předpovídán kolem tří procent - nerovnost v příjmech roste rychleji než v kterékoli jiné zemi OECD. V zemi, která se řadu let pyšnila svými egalitářskými hodnotami, je tento fakt vnímán velmi kriticky.

Mnoho voličů má pocit, že je stát zanedbává na úkor statisíců nově příchozích žadatelů o azyl. Poukazují přitom například na dlouhé čekací doby ve zdravotnictví. Ve Švédsku se tak stejně jako v Itálii, Francii či Německu zvedla vlna odporu proti tradičním stranám. „Švédsko se připojuje ke zbytku Evropy,“ konstatoval bývalý premiér z Umírněné koaliční strany Carl Bildt. „A mýtus švédského modelu sociálního státu se rozplývá,“ dodal.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Rekordní vedra v Evropě. Trpící zvířata v zoo dostávají zmražené potraviny

Lidé se chladí v pařížské fontáně. (25. června 2019)

Velkou část západní, střední a jižní Evropy dál trápí vlna extrémních veder, která bude podle meteorologů kulminovat...

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Drony útočí. Trápení se vznášedly se přeneslo i na singapurské letiště

Letiště v Singapuru na archivním snímku.

Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer částečně omezit provoz kvůli přítomnosti neznámého bezpilotního...

Najdete na iDNES.cz