Matka operní diva, prapředek nobelista. Greta Thunbergová má slávu v genech

  14:54aktualizováno  14:54
Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová má slávu v genech. Její matka Malena Ernmanová je totiž známou operní pěvkyní, která soutěžila i na Eurovizi. Prapředek Thunbergové Svante Arrhenius zase získal Nobelovu cenu za chemii.

Osmačtyřicetiletá mezzosopranistka Ernmanová je jednou z nejslavnějších švédských operních zpěvaček, napsal britský deník The Guardian. Svůj talent předvedla na pódiích ve Stockholmu, Berlíně, Vídni i Amsterodamu. V jednom z kusů zahrála v podprsence i milostnou scénu. 

Fotogalerie

Švédsko zastupovala ve finále Eurovize v roce 2009 v Moskvě, kde soutěžila s písní La Voix (Hlas), k níž spoluvytvořila anglicko-francouzský text. 

Je také bojovnicí za ochranu klimatu. V zájmu ekologie přestala cestovat letadly, ačkoli to poškodilo její kariéru. Kvůli Gretě i svým názorům dostává nenávistné zprávy i výhrůžky, připomněl britský list The Independent

Od roku 2004 je jejím manželem herec Svante Thunberg, s nímž má ještě třináctiletou dceru Beatu. O té moc slyšet není, ví se ale, že trpí syndromem ADHD projevujícím se nepozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. 

Padesátiletý Thunberg také poutá pozornost. Gretu často doprovází a stal se kvůli ní vegetariánem. Křestní jméno nosí po předkovi, který v roce 1903 obdržel Nobelovu cenu za chemii. Je jím Svante Arrhenius (1859–1927), průkopník teorie elektrolytické disociace o štěpení při kontaktu elektrolytu s rozpouštědlem. 

V roce 1896 navíc předpověděl, že oxid uhličitý vznikající spalováním uhlí může způsobovat oteplování planety. Greta tak svým způsobem pokračuje v jeho šlépějích. 

Během první světové války Arrhenius pomáhal zajatým německým a rakouským vědcům. Jeho odkaz ale poněkud kalí sympatie k eugenice, kterou do vražedných extrémů dovedli nacisté. 

Dítě prominentů zneužité pro PR?

Někteří Thunbergové vyčítají „privilegované“ zázemí. Tato slova použil server Guido Fawkes založený pravicovým blogerem Paulem Stainesem. 

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Nejvážnější obvinění se točí kolem spekulací, zda Thunbergovou nenavádí k exhibicím. Thunberg řekl, že ona ovlivňuje zbytek rodiny, ne naopak. „Změnila nás a nyní mění mnoho dalších lidí,“ prohlásil o její osvětě. 

Ernmanová zdůrazňuje, že původně Gretě protesty v podobě záškoláctví rozmlouvala. Někteří kritici totiž tvrdí, že vypočítavě buduje dceřinu slávu. Poukazují přitom na spojení rodiny se švédskou PR firmou podnikatele Ingmara Rentzhoga, poznamenal britský deník Daily Mail

Za PR kampaň označil činnost Grety a jejího okolí Jimmie Åkesson, předseda krajně pravicové strany Švédští demokraté. Zviditelňování Grety má prý napomoci prodeji knihy Ernmanové, kterou o rodině sepsala. 

Ernmanová ale slíbila, že veškerý zisk z prodeje poputuje k organizacím zabývajícím se změnami klimatu a k dětem se zvláštními potřebami. 

Ze školních škamen ke kormidlu dějin

Thunbergová fascinuje média poslední rok. Díky pohnutému osobnímu příběhu a statisícovému aktivismu zejména západní mládeže, k němuž strhla. „Nikdy nebyla tak docela jako ostatní děti,“ shrnul The Guardian. 

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Copatá dívka trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu. Zápolila také s depresí a poruchami příjmu potravy. Loni v září začala místo ve škole vysedávat před parlamentem ve Stockholmu. Touto „školní stávkou za klima“ inspirovala lavinu studentských ekologických manifestací, které se konají každý pátek a to i v Česku. 

Radikální server Counterpunch přirovnal Gretu pro její zápal k Johance z Arku. Tu však svatořečili až po smrti, zatímco Greta je oslavována již na prahu dospělosti. Do rodiny možná přinese další Nobelovu cenu, tentokrát tu za mír. Letos je na ni totiž nominována a podle některých sázkařů má až 50procentní šanci, že ji získá. 

A tady asi musíme hledat kořeny obdivu i nevraživosti k ní. Za svůj krátký život totiž stihla to, co se většině nepoštěstí nikdy. Pro vlastní myšlenku zburcovala masy a sluchu jí dopřávají i elity. Letos v lednu řečnila na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, v dubnu hovořila s papežem Františkem a nyní na jachtě míří přes Atlantik do New Yorku na klimatickou konferenci OSN.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Texaský policista zastřelil ženu stojící doma za oknem. Cítil se v ohrožení

V texaském Fort Worthu zastřelil o víkendu policista osmadvacetiletou ženu přímo v jejím domě. Strážce zákona vypálil...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Francouzi v pasti. Kvůli odchodu USA ze Sýrie také odcházejí z dosahu Turků

Po Američanech Kurdy opouštějí další spojenci. Francouzská vláda totiž oznámila, že „podnikne kroky s cílem zajistit...

Doživotí za najíždění. Súdánec nikoho nezabil zázrakem, řekl britský soud

Brit súdánského původu Salih Khater, který loni v srpnu najel autem do lidí u britského parlamentu, dostal v pondělí u...

Najdete na iDNES.cz