Matka operní diva, prapředek nobelista. Greta Thunbergová má slávu v genech

  14:54aktualizováno  14:54
Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová má slávu v genech. Její matka Malena Ernmanová je totiž známou operní pěvkyní, která soutěžila i na Eurovizi. Prapředek Thunbergové Svante Arrhenius zase získal Nobelovu cenu za chemii.

Osmačtyřicetiletá mezzosopranistka Ernmanová je jednou z nejslavnějších švédských operních zpěvaček, napsal britský deník The Guardian. Svůj talent předvedla na pódiích ve Stockholmu, Berlíně, Vídni i Amsterodamu. V jednom z kusů zahrála v podprsence i milostnou scénu. 

Fotogalerie

Švédsko zastupovala ve finále Eurovize v roce 2009 v Moskvě, kde soutěžila s písní La Voix (Hlas), k níž spoluvytvořila anglicko-francouzský text. 

Je také bojovnicí za ochranu klimatu. V zájmu ekologie přestala cestovat letadly, ačkoli to poškodilo její kariéru. Kvůli Gretě i svým názorům dostává nenávistné zprávy i výhrůžky, připomněl britský list The Independent

Od roku 2004 je jejím manželem herec Svante Thunberg, s nímž má ještě třináctiletou dceru Beatu. O té moc slyšet není, ví se ale, že trpí syndromem ADHD projevujícím se nepozorností, hyperaktivitou a impulzivitou. 

Padesátiletý Thunberg také poutá pozornost. Gretu často doprovází a stal se kvůli ní vegetariánem. Křestní jméno nosí po předkovi, který v roce 1903 obdržel Nobelovu cenu za chemii. Je jím Svante Arrhenius (1859–1927), průkopník teorie elektrolytické disociace o štěpení při kontaktu elektrolytu s rozpouštědlem. 

V roce 1896 navíc předpověděl, že oxid uhličitý vznikající spalováním uhlí může způsobovat oteplování planety. Greta tak svým způsobem pokračuje v jeho šlépějích. 

Během první světové války Arrhenius pomáhal zajatým německým a rakouským vědcům. Jeho odkaz ale poněkud kalí sympatie k eugenice, kterou do vražedných extrémů dovedli nacisté. 

Dítě prominentů zneužité pro PR?

Někteří Thunbergové vyčítají „privilegované“ zázemí. Tato slova použil server Guido Fawkes založený pravicovým blogerem Paulem Stainesem. 

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Nejvážnější obvinění se točí kolem spekulací, zda Thunbergovou nenavádí k exhibicím. Thunberg řekl, že ona ovlivňuje zbytek rodiny, ne naopak. „Změnila nás a nyní mění mnoho dalších lidí,“ prohlásil o její osvětě. 

Ernmanová zdůrazňuje, že původně Gretě protesty v podobě záškoláctví rozmlouvala. Někteří kritici totiž tvrdí, že vypočítavě buduje dceřinu slávu. Poukazují přitom na spojení rodiny se švédskou PR firmou podnikatele Ingmara Rentzhoga, poznamenal britský deník Daily Mail

Za PR kampaň označil činnost Grety a jejího okolí Jimmie Åkesson, předseda krajně pravicové strany Švédští demokraté. Zviditelňování Grety má prý napomoci prodeji knihy Ernmanové, kterou o rodině sepsala. 

Ernmanová ale slíbila, že veškerý zisk z prodeje poputuje k organizacím zabývajícím se změnami klimatu a k dětem se zvláštními potřebami. 

Ze školních škamen ke kormidlu dějin

Thunbergová fascinuje média poslední rok. Díky pohnutému osobnímu příběhu a statisícovému aktivismu zejména západní mládeže, k němuž strhla. „Nikdy nebyla tak docela jako ostatní děti,“ shrnul The Guardian. 

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Copatá dívka trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu. Zápolila také s depresí a poruchami příjmu potravy. Loni v září začala místo ve škole vysedávat před parlamentem ve Stockholmu. Touto „školní stávkou za klima“ inspirovala lavinu studentských ekologických manifestací, které se konají každý pátek a to i v Česku. 

Radikální server Counterpunch přirovnal Gretu pro její zápal k Johance z Arku. Tu však svatořečili až po smrti, zatímco Greta je oslavována již na prahu dospělosti. Do rodiny možná přinese další Nobelovu cenu, tentokrát tu za mír. Letos je na ni totiž nominována a podle některých sázkařů má až 50procentní šanci, že ji získá. 

A tady asi musíme hledat kořeny obdivu i nevraživosti k ní. Za svůj krátký život totiž stihla to, co se většině nepoštěstí nikdy. Pro vlastní myšlenku zburcovala masy a sluchu jí dopřávají i elity. Letos v lednu řečnila na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, v dubnu hovořila s papežem Františkem a nyní na jachtě míří přes Atlantik do New Yorku na klimatickou konferenci OSN.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Doma je lépe, vraťte se. Velvyslanec nabádá Poláky, ať nečekají na brexit

Obchod s polskými delikatesami v londýnské čtvrti Hammersmith.

Polský velvyslanec ve Velké Británii napsal dopis adresovaný všem jeho krajanům, kteří dlouhodobě žijí na ostrovech....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz