Švédsko a Finsko nevěří evropské obraně, spojit se chtějí s Brity

  0:30aktualizováno  0:30
Žádná společná evropská obrana, které příliš nedůvěřují, ale nové spojenectví s Británií. Taková cesta se nabízí Švédsku a Finsku v ochraně proti možnému ohrožení z východu. Pozvánku do vojenského uskupení vedeném Brity dostaly obě země před několika dny a zamlouvá se jim.

Rodinka z dílen švédské společnosti Saab na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan, Draken, Saab 105, Viggen a Gripen (ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Pro Švédsko a Finsko, skandinávské země, které trvají na své neutralitě a kvůli tomu nejsou součástí Severoatlantické aliance, se otevřela cesta „chytré horákyně“ k posílení obrany. Ta je v těchto zemích akutní od vypuknutí krize na Ukrajině. Minulý víkend dostaly pozvánku do Spojeného expedičního sboru (Joint Expeditionary Force, JEF) – vojenského uskupení vedeného Británií a sdružujícího země na severu Evropy.

Proč zmínka o chytré horákyni? Členství v JEF by totiž oběma zemím umožnilo zapojení do vojenských struktur Severoatlantické aliance (jde především o kompatibilitu vojenské výzbroje a strategie), aniž by musely řešit problém přímého vstupu do NATO. Proti němu je stále podstatná část veřejnosti a také Rusko, jehož reakce se skandinávské země obávají nejvíc.

Konkurence „euroarmádě“?

Analytici však upozorňují, že otázka, nakolik by členství Švédska a Finska v JEF zkrátilo jejich vzdálenost od Severoatlantické aliance, je jen jednou ze dvou podstatných. Druhou otázkou je, nakolik by se oba státy zároveň odtrhly od vize společné evropské armády.

Spojený expediční sbor

  • Je vytvářen od roku 2012. Iniciátorem a hlavní velící zemí je Velká Británie. Plně připraven k zásahu s nasazením až 10 tisíc mužů má být sbor do konce letošního roku. Už nyní je však JEF (anglická zkratka uskupení) schopen vysílat své ozbrojené mise.
  • Členy sboru jsou dosud vedle Británie Dánsko, Nizozemsko, Norsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko (všechny země jsou zároveň členy NATO)
  • Nemá žádné speciálně vytvořené jednotky, počítá však s účastí všech složek ozbrojených sil (pozemní, vzdušné i námořní) všech zúčastněných zemí.

Volání po vytvoření evropské „superarmády“ mimo struktury Aliance zaznívá v sídle Evropské unie hlavně po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Ten dal předem najevo, že Evropa už se nesmí spoléhat při své obraně na americké síly a neplnit své vlastní závazky především ve výdajích na obranu.

Proti plánům razantně posílit evropskou obranu se přitom silně staví právě neutrální skandinávské země. Silnými slovy to vyjádřil nedávno i předseda švédského parlamentu Urban Ahlin. „Jestli si myslíte, že neutrální Švédsko touží po tom, aby vznikla nějaká duplicita vůči NATO, velmi se mýlíte,“ prohlásil mimo jiné.

Dalším faktorem, který komplikuje uvažování o společné evropské armádě, je brexit. Odchodem Británie vypadne ze skládačky EU podstatný článek evropské vojenské síly. Někteří vojenští experti upozorňují, že by se Brity vedená JEF nakonec mohla stát konkurencí evropským silám.

JEF „je i není NATO“

První reakce skandinávských politiků na pozvání do JEF potvrdily, jak opatrně země volí slova ohledně napojení uskupení na NATO.

„JEF není vojenskou silou Aliance – je to britská iniciativa. To znamená, že se jí můžeme zúčastnit bez jakýchkoli zábran,“ řekl tamnímu listu Dagens Nyheter švédský ministr obrany Peter Hultqvist.

Finská tajemnice na ministerstvu obrany Janne Kuuselová byla ve svých odpovědích médiím o dost „neopatrnější“. „Zapojení do těchto sil má s NATO hodně společného – koneckonců tato idea vznikla uvnitř Aliance a uskupení má stejné zásady rozhodování jako Aliance,“ nechala se slyšet Kuuselová. „V každém případě má naše země s vojenskou spoluprací s Británií jen samé dobré zkušenosti,“ dodala.

Finský ministr obrany Jussi Niinistö později upřesnil, že otázka zapojení do JEF nyní půjde do parlamentních výborů, a předpověděl, že rozhodnutí padne nejpozději na jaře.

Jak to dopadne? Podle Kuuselové má členství Finska v JEF slibné šance. „Domníváme se, že finská armáda potřebuje v současné mezinárodní situaci těžce modernizovat. Z tohoto pohledu je to nabídka velmi zajímavá. Záleží však samozřejmě na zhodnocení, nakolik členství přispěje k finské obranyschopnosti, a na politickém rozhodnutí.“

Švédský ministr Hultqvist zároveň naznačil, že rozhodnutí obou skandinávských zemí bude koordinované. „Už o tomto tématu jednáme s finskými partnery a jsme dohodnuti, že provedeme společnou analýzu, co nám JEF přinese.“

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Najdete na iDNES.cz