Fredrik Reinfeldt a José Manuel Barroso (1. 7. 2009)

Fredrik Reinfeldt a José Manuel Barroso (1. 7. 2009) | foto: Reuters

Švédové startují v čele Unie. Budeme jiní než Češi, slibují

  • 42
Dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy, boj s ekonomickou krizí, omezení skleníkových plynů a ekologické hospodaření s energiemi. To jsou základní priority švédského předsednictví v Evropské unii. Jeho štafetu přebírají Švédové od Česka na příštího půl roku právě dnes.

Kromě dokončení přijetí Lisabonské smlouvy, v jejíž úspěch Švédové pevně věří, stojí před švédským předsednictvím například i zvolení nové Evropské komise včetně jejího šéfa.

"Otázky vnitřního fungování Unie jsou zvlášť důležité, neboť v sázce je nyní jak Lisabonská smlouva o reformě EU, tak i volba nové komise včetně jejího předsedy," uvedl švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

Už teď je jasné, že se Švédové budou chtít vůči svým českým předchůdcům v čele evropské sedmadvacítky jasně vymezit.

"Předsednictví bereme jako obrovskou odpovědnost. Budeme jednat v zájmu celé Evropské unie. Nejde tu jen o švédskou vládu," rýpl si do českého působení v čele Unie Reinfeldt na dnešní tiskové konferenci k zahájení předsednictví v Bruselu.

Bildt: Češi to v čele Unie nezvládli

O tom, že Švédové budou chtít být jiní než Češi, svědčí také včerejší kritika švédského ministra zahraničí Carla Bildta, který označil české předsednictví zejména kvůli pádu vlády za nedobré. - Bildtovu kritiku českého předsednictví čtěte zde

"Samozřejmě, české předsednictví nebylo dobré, i když Češi nakonec sklidili víc kritiky, než si zřejmě zasloužili," uvedl Bildt ve zvláštní relaci švédského veřejnoprávního rozhlasu, která se zabývala rekapitulací českého vedení Unie.

Reinfeldt byl smířlivější. Připustil, že české předsednictví čelilo složitým a neočekávaným okolnostem, a ocenil připravenost Čechů na jednání i zvládání složitých debat.

Proměnu ve vedení Unie však ilustruje i výzdoba, s níž seveřané přišli do budovy Rady Evropské unie v Bruselu.

Po kontroverzní Entropě Davida Černého, která si utahovala z členských států, se v rozlehlé vstupní hale objevily dřevěné židličky, špalky místo stolů, ručně tkané koberce a lampy s nízkou spotřebou elektřiny.

Dialog a ochrana prostředí

"Švédsko se na rozdíl od Entropy nesnaží Evropu zobrazit, ale vytváří jí prostor pro dialog. Nechceme být v kontrastu s Českem, ale pro pozorovatele výzdoby bude zřejmé, že komunikujeme jiným způsobem," řekl kulturní poradce švédského předsednictví Hennik Selin.

I výzdoba přitom odráží jednu z hlavních priorit nadcházejícího švédského kormidlování Unie: ochranu životního prostředí. Umělci, kteří se na její výrobě podíleli, používali pouze přírodní materiály, například dřevo, kůži a vlnu, které barvili přírodními barvivy.

Švédové se během svého předsednictví budou zabývat také přistoupením Chorvatska do Unie. Znovu nejspíš otevřou i otázku unijního sbližování s Tureckem. V případě Turecka by ovšem mohli narazit na odpor Francie či Německa.

Švédsko se vedení Unie ujme podruhé v historii. V prvním pololetí 2001 však "šéfovalo" pouze patnáctičlennému bloku. Na počátku příštího roku předsednictví předá Španělsku.

Češi symbolicky předali štafetový kolík

Poslední tečku za půlročním českým předsednictvím symbolicky udělal ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle předáním skleněného štafetového kolíku.

"Žezlo" nad evropskou sedmadvacítkou od něj v podvečer ve Stockholmu převzala Cecilia Malmströmová, švédská ministryně pro evropské záležitosti, jejíž země EU povede do konce roku.

Švédové k zahájení své "vlády" v Unii uspořádali v muzeu pod otevřeným nebem Skansen na jednom ze stockholmských ostrovů slavnostní ceremoniál, na němž zazní i Humoreska od Antonína Dvořáka. Zahajovacích oslav se vedle krále Carla XVI. Gustafa, jeho manželky Silvie a místních politiků účastní také předseda Evropské komise José Barroso nebo švédská eurokomisařka Margot Wallströmová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video