Superbakterie odolná vůči antibiotikům si vybrala první oběť

  16:48aktualizováno  22:13
Nová bakterie, na kterou nezabírají takřka žádná antibiotika, si vybrala první oběť. Další tři nakažené hlásí Austrálie. Všichni si bakterii přivezli z Indie nebo Pákistánu. Indie ale spojování s nákazou odmítá, několik tamních poslanců to označilo za spiknutí a obvinilo nadnárodní farmaceutické firmy.

Enzym NDM-1 | foto: BBC

První obětí nové bakterie je Belgičan pákistánského původu, který se nakazil v pákistánské nemocnici.

"Během cesty do Pákistánu se zranil při automobilové nehodě. S těžkým zraněním nohy byl hospitalizován a poté převezen do Belgie. Po příjezdu ale byl již jeho organismus nakažen bakteriemi," řekl agentuře AFP Denis Pierard z bruselské nemocnice, kde se muž od června léčil.

Enzym NDM-1

Neléčitelná bakterie produkuje enzym NDM-1 (New Delhi metalo-beta-laktamáza), který hydrolýzou ničí molekuly antibiotik. "Obavy máme především z toho, že enzym NDM-1 začnou produkovat i bakterie, které jsou snadno přenositelné," řekl výzkumník David Livermore z britské Organizace zdravotní prevence (HPA).

V Belgii byl zjištěn ještě nejméně jeden případ. Tři nakažení Australané byli hospitalizováni po návratu z Indie, kde nejméně jeden z nich podstoupil plastickou operaci. Podle šéfa oddělení infekčních nemocí v nemocnici v Canbeře tyto případy představují špičku ledovce.

"Musí jich tu být mnohem víc, protože tuto zvláštní bakterii je těžké odhalit, pokud není k dispozici speciální vybavení," řekl Peter Collignon AFP. Zárodek neléčitelné bakterie byl objeven v jejich moči a nezpůsobuje jim prý moc potíží.

O bakterii informoval britský odborný časopis The Lancet Infectious Diseases. Bakterie byla zjištěna u 37 britských pacientů, z nichž někteří předtím navštívili Indii a Pákistán, aby podstoupili plastickou či jinou operaci. Bakterie se prý již objevila v USA, v Kanadě a v Nizozemsku a vědci varovali před jejím dalším rozšířením.

Spiknutí farmaceutických firem?

Indické ministerstvo zdravotnictví označilo informace za "zlovolnou propagandu" a hledání senzací. Úředník tamního ministerstva vnitra řekl BBC, že není spravedlivé spojovat výskyt bakterie s Indií a šířit paniku.

Indické ministerstvo zdravotnictví uvedlo v prohlášení, že "plazmid" spojovaný s rezistencí na antibiotika je přítomen "v životním prostředí, a může být obecně obsažen v lidských a zvířecích vnitřnostech". "Odmítáme tvrzení, že by indické nemocnice nebyly bezpečné z hlediska péče a to včetně lékařské péče pro turisty," uvádí prohlášení.

Několik indických poslanců téma označilo za spiknutí a obvinilo nadnárodní farmaceutické firmy. Podle BBC se v Indii poskytování lékařských zákroků zahraničním turistům rozvíjí a odhaduje se, že zisky se pohybují kolem stovek milionů amerických dolarů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz