Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše
ON-LINE REPORTÁŽ
23:44
Vážení čtenáři, končíme on-line zpravodajství z druhého dne summitu NATO v Praze. Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se nashledanou. Redakce iDNES
23:30
Kanadský premiér Jean Chrétien si z Prahy domů veze problém. Podle deníku The Globe and Mail je pod tlakem, aby propustil svou mluvčí. Tu novináři slyšeli, když označila amerického prezidenta George Bushe za "troubu". Premiér Chrétien se podle listu snažil krizi zažehnat oficiální opravou. "Není vůbec trouba. Je to přítel." Mluvčí Françoise Ducrosová přiznala, že udělala "diplomatickou botu", a nabídla okamžitě demisi, Úřad kanadského premiéra ji ale nepřijal.
22:20
Velet vojákům je snazší, než novinářům, zjistil šéf Severoatlantické aliance. Agentura AP píše, že když po oficiálním fotografování George Robertson reportéry a fotografy vyzval, aby opustili místnost, nedočkal se žádné odezvy. Chtěl tak prezidentům a premiérům zajistit nerušený odchod. "Mohl by, prosím, tisk odejít?" požádal. "Mohl by, prosím, tisk odejít - hned teď?" zopakoval ostřejším tónem. A když se novináři začali neochotně trousit ven, dodal: "Většina armád by mě poslechla napoprvé."
20:54
Dvojice, která přerušila projev generálního tajemníka NATO Robertsona a hodila po něm rajčata, byla obviněna z výtržnictví. Jde o devatenáctiletého rusky hovořícího D. N. a pětadvacetiletého ukrajinsky hovořícího D. F.. Podrobnosti o incidentu si můžete přečíst ZDE.
20:07
Policie během odpolední pražské demonstrace nezaznamenala žádné incidenty, Dva lidi předvedla, aby prokázali svou totožnost. Poté je pustila.
19:38
Podle dopravního infocentra ABA musejí motoristé počítat s komplikacemi na Evropské v Praze 6. Policisté tam budou dohlížet na hladký průjezd delegací ze summitu NATO na ruzyňské letiště.
Summit oživily karikatury
19:00
Provoz na Nuselském mostě policie obnovila v obou směrech.
18:19
Podle webových kamer už byl otevřen pro dopravu Nuselský most. Policisté se také stáhli z výpadovky 5. května poblíž Kongresového centra, kde se konal summit NATO.
17:42
Metro na trase C opět staví ve stanici Vyšehrad. Bezpečnostní opatření kolem Kongresového centra se tak s odjezdem delegátů summitu NATO uvolňují.
17:28
Ministr Gross na tiskové konferenci potvrdil, že bezpečnostní opatření v Praze končí s tím, jak odjíždějí zahraniční delegace. Policisté, kteří přijeli do metropole z ostatních regionů, se pravděpodobně vrátí domů v sobotu ráno.
17:10
Bezpečnostní opatření v Praze se chýlí ke konci, oznámil ministr vnitra Gross. Poděkoval Pražanům za trpělivost a policistům za profesionální práci.
17:08
Policie zrušila uzavírky kolem Obecního domu. "Všechna opětření byla odvolána. Na místě nejsou žádné zábrany ani policisté," řekla iDNES policejní mluvčí Tereza Bílková. K náměstí Republiky tak opět mohou i auta.
Tichý protest proti NATO
16:56
Policie opouští Václavské náměstí. Policejní mluvčí Iva Knolová potvrzuje, že už na místě nejsou žádní těžkooděnci. "Okolí náměstí pouze monitorují zesílené policejní hlídky." Dodala, že čekají na další pokyny krizového štábu.
16:44
Policie kontroluje doklady skupinky německých aktivistů, která uspořádala na Můstku malý happening.
16:37
Na Můstek dorazila malá skupinka německých aktivistů. Dva z nich mají masku Bushe, další tři v bílých oblecích po nich střílejí z papírových pušek. "Bushové" padají na zem zaliti umělou krví. Happeningu přihlížejí novináři, kolemjdoucí i pár uniformovaných policistů.
16:16
Policisté se přesouvají z dolní části Václavského náměstí k magistrále v horní části.
16:07
Anarchisti mizí z náměstí Míru. Podle zpravodaje iDNES se v klidu rozcházejí.
16:01
Také Slačálek na náměstí Míru vysvětloval novinářům nízkou účast anarchistů: "Policisté zvítězili, protože lhali, že přijede deset tisíc demonstrantů. S účastí jsem spokojen." Pak znovu zopakoval: "Dávali jsme jasně najevo, že chceme upozornit na své názory, ne se přetlačovat v ulicích u Kongresového centra."
Ultrapravice na Staroměstském náměstí
15:58
Šéf Národní strany Sedláček zpravodaji iDNES k nulové účasti řekl: "Stalo se, co jsme čekali. Členové naší strany jsou většinou ve středním věku a v určitém postavení. Báli se do Prahy přijet."
15:56
Slačálek ve svém závěrečném projevu na náměstí Míru ironicky poděkoval médiím a policii za zájem. Novinářům pak řekl, že doufá, že si příště najdou lepší cíl pro lovení senzací.
15:50
Mluvčí Československé anarchistické federace Slačálek ukončil protest anarchistů, kteří se od Nuselského mostu vrátili na náměstí Míru. Dvěma stovkám účastníků doporučil náměstí opouštět v malých skupinkách a varoval je před možností provokací ze strany policie a neonacistů.
15:48
Těžkooděnci uzavírají Perlovou ulici spojující Havelský trh s Můstkem.
15:45
Protestní akce Národní strany na Staroměstském náměstí skončila. Už jen asi desítka pravicových radikálů sbalila vlajky a zvukovou aparaturu a rozešla se. Z náměstí mizejí i policisté.
15:38
Policie na Václavském náměstí posílila ochranu restaurací McDonad's a KFC.
15:34
Jan Kopal z Národní strany přednáší projev asi desítce svých soukmenovců na Staroměstském náměstí. Tvrdí například: "NATO je siamským dvojčetem EU. Jen prozápadní vrtichvost typu Václava Havla může schvalovat jejich agresivní choutky!"
Bolševici zaútočili míčky na šéfa NATO