První závěr summitu G20: je třeba efektivněji bořit financování radikálů

  9:24aktualizováno  22:18
V Hamburku probíhá dvoudenní summit zemí G20. Prvním tématem byl terorismus. Země se shodly na potřebě lepší výměny informací v boji proti teroristům a chtějí efektivněji postupovat proti financování radikálů. Dalším tématem je ochrana klimatu. Summit provází protesty v ulicích, policie demonstranty rozhání vodními děly. Zraněno bylo dosud 196 policistů, 83 lidí skončilo ve vazbě.

Zatímco v postupu proti teroristům se představitelé zemí G20 shodují, najít kompromis v prvních v tématech ochrany klimatu a volného obchodu je podle německé kancléřky Angely Merkelové velice komplikované.

Jiný názor na ochranu klimatu či protekcionářská opatření než řada představitelů G20 včetně Merkelové či představitelů Evropské unie má především americký prezident Trump. Že hledání společného postoje může být složité, naznačil první Trumpův projev, který podle diplomatů citovaných agenturou DPA hovořil především o svých vlastních úspěších. Vyjednávači proto podle Merkelové budou mít hodně práce se závěrečným prohlášením.

Ještě před summitem Rusko, Čína, Indie a Brazílie vyzvaly ve společném prohlášení ostatní země G20 k naplňování pařížské dohody o klimatu.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k tomu, aby státy ukázaly ochotu ke kompromisu. „Ty velké globální úkoly všichni známe a také víme, že nás tlačí čas. Řešení je proto často možné najít jen za předpokladu, že budeme připraveni ke kompromisu. Když přiblížíme svá stanoviska,“ řekla.

Momentka z přivítání. Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident...
Ruský prezident Vladimir Putin se zdraví s německou kancléřkou Angelou...
Vřelé přivítání prezidenta Francie Emmanuela Macrona s Angelou Merkelovou před...
Plácneme si? ...takto asi gesto míněno nebylo. Kancléřka Angela Merkelová se...

Americký prezident Donald Trump pak podle diplomatů na jednání G20 hovořil především o svých vlastních úspěších. Zmínil se také o Severní Koreji, i když nebyla předmětem jednání.

Washington, Tokio a Soul později ve společném prohlášení odsoudily severokorejské raketové testy. Spojené státy jsou podle prohlášení připraveny bránit jak Japonsko, tak Jižní Koreu, a to za použití konvenčních i jaderných zbraní. Trojice zemí dnes severokorejské testy označila za výraznou eskalaci a nejnovější „bezprecedentní“ zkoušku tvrdě odsoudila.

O raketových testech podle německé kancléřky Angely Merkelové jednali státníci i v širokém kruhu. Všichni, kdo se na summitu G20 zapojili do debaty o Severní Koreji, vnímají podle ní raketové testy jako velké nebezpečí. Adekvátní odpověď by měla najít Rada bezpečnosti OSN, míní kancléřka. Na summitu G20 se diskutovalo také o volném obchodu, podle německé kancléřky Angely Merkelové jsou jednání velmi složité. Šéfka německé vlády a hostitelka vrcholné schůzky to dnes řekla na tiskové konferenci po prvním dni jednání. V otázce terorismu bylo podle Merkelové nalezení shody jednodušší.

„Řekli jsme, že musíme mnohem lépe sdílet informace,“ uvedla německá kancléřka. Velké ekonomiky také chtějí důsledněji zakročit proti financování terorismu a najít cesty, jak zabránit radikalizaci jednotlivců, která je někdy velmi rychlá. „Velmi intenzivně jsme diskutovali také o tématu internetu a terorismu,“ podotkla Merkelová. Země G20 podle ní od provozovatelů internetových serverů očekávají, že budou rychle mazat informace, které na nich sdílejí teroristé.

Rušno v ulicích

Násilnost doprovázely summit skupiny G20 v Hamburku po celý den. Ve čtvrti St. Pauli se policie střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny. Ve čtvrti Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu.

„Jeden z policistů byl ve čtvrti Schanzenviertel masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel,“ napsala na twitteru hamburská policie. Později upřesnila, že byl napaden, když viděl loupež, proti níž chtěl s kolegy zakročit. Policista nakonec našel úkryt v jednom z obchodů.

Ve čtvrti St. Pauli, která leží asi dva kilometry západně od Labské filharmonie, kde byl pro státníky uspořádán večerní koncert, policie proti odpůrcům summitu použila vodní děla. Podobně dnes během dne postupovala mnohokrát. Střety ve čtvrti pokračují i pozdě večer, v některých ulicích navíc znovu hoří předměty, které tam levicoví radikálové naházeli. Materiál berou třeba na okolních stavbách.

Přístav a Labe protékající okolo budovy filharmonie byly už odpoledne terčem demonstrací, když tudy proplouvaly lodě aktivistů bojujících za životní prostředí. Jedna z nich na palubě vezla glóbus, na němž jako na záchodě seděl americký prezident Donald Trump vyobrazený spíše jako malé rozzuřené dítě.

Později se u přístaviště poblíž Labské filharmonie střetla policie s několika tisícovkami demonstrantů, kteří se chtěli k nové dominantě Hamburku přiblížit. Vzduchem přitom létalo kamení i další předměty, policie odpovídala vodními děly. Narušen byl kvůli nepokojům provoz metra v této lokalitě, na místě hořelo několik aut. K Labské filharmonii se odpůrci summitu snažili dostat i na člunech. Přes zábrany se ale nedostali a policie jich nakonec 22 vylovila z vody.

Demonstranti zapálili desítky aut v ulicích Hamburku, kde probíhá summit G20....
Demonstranti zapálili desítky aut v ulicích Hamburku, kde probíhá summit G20....

Demonstranti zapálili desítky aut v ulicích Hamburku, kde probíhá summit G20. (7. 7. 2017)

Skupina protestujících se podle televize n-tv ráno snažila ve čtvrti Bahrenfeld na západě Hamburku utéct před policisty přes zeď za pomoci kovových zábran. Ty ale zřejmě nevydržely jejich nápor a skupina spadla z asi čtyřmetrové výšky. Zraněno bylo celkem 14 lidí, z toho 11 těžce. Přesnou povahu zranění zatím policie neupřesnila, záležitost vyšetřuje.

Rozsáhlé demonstrace se ve druhém největším městě Německa očekávají i v sobotu. V hamburských ulicích by mohlo být až 100.000 protestujících.

Hamburská policie požádala o posily z dalších německých zemí. Na místě už je přitom nyní zhruba 20 000 policistů z celého Německa. Do severoněmeckého města by tak mělo dorazit 240 policistů z Meklenburska-Předního Pomořanska a po dvou stovkách strážců zákona z Bádenska-Württemberska, Bavorska a Šlesvicka-Holštýnska.

Při střetech s demonstranty, které se rozhořely už ve čtvrtek před 20:00 SELČ, bylo zraněno 196 policistů, většinou lehce (více zde). Na některé demonstranti zaútočili i molotovovými koktejly nebo praky, uvedla policie.

Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Zadrženo bylo zatím 83 protestujících. Merkelová násilnosti kritizovala a ocenila práci policie.

Fotogalerie

Ve čtvrti Altona od rána shořelo několik aut, včetně těch policejních. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut. Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se dopoledne snažili blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad městem se v některých místech vznáší černý dým.

Situace se začala zklidňovat až po začátku summitu, na který nakonec všechny delegace dorazily v pořádku, i když některé s menším zpožděním. Protestující přesto svou akci považují za úspěch, protože například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům. Demonstrace ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania dokonce z bezpečnostních důvodů nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá (více čtěte zde).

Hamburská policie, která zaznamenala také útok světelnou raketou na vrtulník, očekávala, že se odpoledne může situace zase vyhrotit. K drobnějším střetům dochází prakticky neustále.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie upozornila, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět. Po neúspěšných výzvách se pak za pomoci vodních děl a těžkooděnců, kteří odváděli a odnášeli jednotlivé protestující, rozhodla ukončit protest zhruba stovky lidí na ulici Schwanenwik, která je blízko místa, kde je ubytován americký prezident Donald Trump.

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci německý ministr financí WolfgangSchäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Přivítání a první schůzka Trumpa s Putinem

Německá kancléřka Angela Merkelová začala vítat první účastníky summitu G20 v 10:00 v přísně střeženém areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem.

Po celodenních jednáních čeká večer státníky v nové budově Labské filharmonie.

Americký prezident Donald Trump se zdraví s ruským vládcem Vladimirem Putinem...
Jeden ze dvou prvních společných snímků Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem,...

Mimo samotný summit byla hodně sledovaná i schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem (více jsme psali zde). Schůzka začala v 16 hodin SELČ, Trump se s Putinem ale pozdravili už během pauzy na summitu.

Na Twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy. Za skvělou dnes americký prezident označil čtvrteční schůzku se šéfkou německé vlády.

Lídři největších ekonomik světa na společném snímku ze summitu G20 v Hamburku....

Lídři největších ekonomik světa na společném snímku ze summitu G20 v Hamburku. (7. 7. 2017)

Skupinu největších ekonomik světa G20 tvoří 19 zemí plus Evropská unie. Konkrétně jsou to: Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Rusko, Saudská Arábie, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Turecko, Velká Británie a Spojené státy americké.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Další z rubriky

Archeologové našli v Pompejích sbírku rituálních amuletů, včetně penisů

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než...

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují...

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Ať se vrátí domů! Cizí lidé s ruským přízvukem volají rodinám vojáků NATO

Čeští letci s gripeny v Pobaltí (31. 8. 2012)

Partnerky vojáků, které Severoatlantická aliance nasadila v Pobaltí, se bojí zvedat telefon. Volají jim cizí lidé,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz