Summit EU se dohodl na dvou verzích prodloužení brexitu

  22:53aktualizováno  22. března 5:57
Evropští lídři se na Summitu EU27 v Bruselu shodli na dvou verzích prodloužení brexitu. Do 22. května, pokud v Londýně projde dohoda o vystoupení, do 12. dubna, pokud neprojde. Podle Mayové noční rozhodnutí šéfů států a vlád ostatních 27 zemí unie jasným způsobem ukazuje varianty, které nyní před Británií a před britskými poslanci stojí.

Lídři 27 zemí Evropské unie se ve čtvrtek večer shodli na společné odpovědi na středeční žádost britské premiérky Theresy Mayové o odklad odchodu její země z evropského bloku. Na twitteru to pozdě v noci uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. EU27 se vyslovila pro dvě varianty, přičemž obě počítají s kratší dobou odkladu, než žádala Mayová navrhující 30. červen.

21.března 2019 v 23:37, příspěvek archivován: 21.března 2019 v 23:52

EU27 responds to UK requests in a positive spirit and: agrees to Art. 50 extension until 22 May if Withdrawal Agreement approved next week if not agreed next week then extension until 12 April approves ‘Strasbourg Agreement’ continues no-deal preparations

Podle dostupných informací se lídři nakonec po několika hodinách komplikovaných jednání shodli na možnosti odložit brexit do 22. května, nebo do 12. dubna. 

V prvním případě je podmínkou, že britská Dolní sněmovna příští týden, tedy před dosud platným datem brexitu 29. března, na třetí pokus schválí už dvakrát odmítnutou dohodu o vystoupení. Pak by Británie přestala být členskou zemí EU k 22. květnu. Druhá varianta považuje za klíčové datum 12. dubna s tím, že Londýn má do té doby Evropské radě upřesnit, jak si představuje další postup.

Fotogalerie

Oba termíny jsou přitom kratší než datum 30. června, které ve svém středečním dopise navrhla Mayová. Podle diplomatických informací na co nejkratší termín tlačil především francouzský prezident Emmanuel Macron, tvrdší postup údajně podporovala například také Belgie. Česká republika podle dobře informovaných zdrojů s novou verzí řešení problémy nemá.

Britský odchod k 22. květnu by znamenal, že Británie by už nebyla členem EU v době, kdy by evropský blok pořádal letošní volby do Evropského parlamentu. Termín 12. dubna je podle britské strany mezním datem, kdy se Britové mohou rozhodnout, zda eurovolby pořádat či nikoliv.

Protažení brexitové debaty pozměnilo plán summitu EU pro čtvrteční večer. Zásadní diskusi o vztazích EU s Čínou tak šéfové států a vlád nechali až na pátek.

Mayová zopakovala, že nadále preferuje odchod své země z unie na základě její vládou dojednané dohody, a ocenila, že summit ve čtvrtek potvrdil doplňující dokumenty k irské pojistce, které dojednala v polovině měsíce.

„Dohoda (summitu EU) podtrhuje potřebu, aby Dolní sněmovna příští týden schválila smlouvu o vystoupení, abychom tak ukončili nejistotu a odešli hladkým a spořádaným brexitem,“ prohlásila Mayová na noční tiskové konferenci.

Dohoda o vystoupení Británie z EU se už měnit nebude

Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že si členské státy uvědomují zodpovědnost rozhodnutí a preventivně přijaly opatření k brexitu bez dohody. „Základ, který se samozřejmě nedá domluvit, je vnitřní trh. V případě divokého brexitu by nastal chaos, který se prakticky nedá predikovat dopředu a v tomhle směru jsme ještě zodpovědnější než Velká Británie,“ komentoval závěry jednání Babiš. 

Babiš dodal, že zástupci členských států chápou komplikace britské premiérky, proto byli při jednání velice flexibilní a navržené řešení je velkorysé. Dodal, že se samozřejmě nedá nic vyloučit a existuje „ix“ různých možností. „My jsme se od paní premiérky dneska nedozvěděli téměř nic. Víceméně nám nebyla schopná nic říct. Ani to, jestli vůbec ten parlament bude nebo nebude příští týden hlasovat. V tomhle směru jsme nebyli moc spokojeni“, komentoval schůzku řekl český premiér. 

Lídři EU27 shodli na velkorysejším řešení ohledně odkladu brexitu, než jak se předpokládalo v původně předloženém návrhu. Premiérka Mayová dostane bez dalších podmínek více času na to, aby se ještě pokusila dohodu o brexitu prosadit v parlamentu. „Původní návrhy, že do týdne musí být souhlas parlamentu, jinak končíme, se v průběhu debaty ukázaly jako špatné,“ řekl po jednání Babiš.

V dohodnutých závěrech, které po jednání publikovala Evropská rada, lídři vyhověli další žádosti Mayové ze středečního dopisu. Oficiálně totiž potvrdili domluvu a upřesnění okolo takzvané irské pojistky, které s premiérkou 11. března ve Štrasburku domluvil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Závěry ovšem také zdůrazňují, že není možné nové vyjednávání o textu samotné dohody o spořádaném vystoupení Británie z EU.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Němci obžalovali nacistického dozorce za pomoc při vraždách, je mu 92

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann Rehbogen byl...

Státní zastupitelství v německém Hamburku obžalovalo 92letého muže z napomáhání k vraždám více než 5 200 lidí v...

Rodiče z domu hrůzy dostali doživotí. Některé z týraných dětí jim odpustily

David Turpin (vpravo ve fialové kravatě) a jeho žena Louise (vlevo) u soudu,...

Případ z „domu hrůzy“, který před rokem a čtvrt šokoval nejen americkou veřejnost, se v pátek uzavřel. Manželé...

Zelenskyj a Porošenko v bouřlivé debatě kritizovali jeden druhého

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a kandidát na prezidenta...

Ukrajinští kandidáti na prezidenta na olympijském stadionu v Kyjevě absolvovali bouřlivou debatu. Volodymyr Zelenskyj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz