Zopakovali také, že EU se plně angažuje v hledání politického řešení syrské krize společně s OSN, trvalý mír by však byl při zachování stávajícího vedení země nemožný.
Summit EU se ve čtvrtek večer věnoval různým aspektům trvající migrační krize, klíčovou se pro unii stává snaha odstranit příčiny masového exodu lidí z blízkovýchodního regionu. Právě syrští uprchlíci jsou přitom nejvýraznější skupinou, která především přes Turecko a Balkán míří dál do Evropy. S Tureckem se nyní unie snaží výrazně prohloubit kooperaci.
Podle lídrů zemí EU musí být politické řešení syrského konfliktu nalezeno v úzké spolupráci s OSN a zeměmi v regionu. Summit se tak vyjádřil podobně, jako před týdnem ministři zahraničí EU (více zde). Ti dávali najevo, že při diskusích o míru je Asadova strana nezbytným účastníkem vyjednávání byť jen proto, že disponuje relevantní vojenskou silou.
Hrozí nová uprchlická vlna, i kvůli Rusku
Rusové v SýriiKOMENTÁŘ: Pomohou ruské útoky islamistům? VÝZBROJ: Co nasadili Rusové v Sýrii? ROSNIČKA: Počasí je jako stvořené pro bombardování WEIGL: Asadova hra o přežití s ruskou pomocí SATELITY: Základna u syrské Latakíje roste ANALÝZA: Co chce Rusko v Sýrii? |
Už před summitem varoval předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk, že v případě další eskalace konfliktu hrozí nová mohutná uprchlická vlna. Summit dal poté v písemných závěrech najevo obavu, že nynější ruské útoky na syrskou opozici a civilní obyvatelstvo hrozí právě takovou eskalaci vyvolat.
Ruský zásah do syrského konfliktu Asadův režim posílí, ale nezachrání, uvedl po summitu francouzský prezident François Hollande. Podle něj nehraje žádnou roli, zda Asad odejde na počátku, uprostřed, nebo na konci procesu vedoucího k míru.
Rusko se v posledních týdnech vojensky otevřeně postavilo na stranu Asadovy vlády. Moskva uvádí, že její letadla útočí na pozice teroristů a Islámského státu. Západní státy a mezinárodní organizace ale upozorňují, že řada útoků míří na jiné protiasadovské síly.