V egyptské mešitě umírali súfiové, podle islamistů kacíři a modloslužebníci

  19:30aktualizováno  19:30
Při pátečním nejhorším teroristickém útoku v dějinách Egypta na mešitu ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zemřelo přes 300 lidí. V mešitě se modlí zejména vyznavači súfismu, mystické a mírumilovné formy islámu, kterou fundamentalisté považují za kacířskou. Jejich cílem se stali již poněkolikáté.

Vyznavači súfismu v hlavním městě Egypta Káhiře (2015). | foto: Profimedia.cz

Egypťané, kteří v pátek zemřeli ve svatyni Lal Šáhbáz Kalandara, patřili většinou právě k súfiům, podle ortodoxních muslimů vyznavačům polyteismus neboli mnohobožství, které odporuje představě islámu o jediném nedělitelném bohu, píše The New York Times.

Od roku 2016 cílí Islámský stát na vyznavače súfismu pravidelně. Extremisté systematicky ničí hrobky jejich svatých, demolují svatyně a před více než rokem začali vyznavače této mystické verze islámu i popravovat. Ač se zatím žádná skupina nepřihlásila k pátečnímu útoku, úřady v sobotu uvedly, že útočníci měli černé vlajky Islámského státu.

Súfismus

Súfismus je stará mystická tradice islámu založená na hledání duchovní pravdy. Súfismus ztělesňuje množství kultur, filozofií a učení, súfijové jsou aktivní různě po světě a jejich řády mohou vycházet z šíitského i sunnitského islámu. Súfismus je též jedinou formou islámu, kde se uplatňovaly ženy.

Původ slova súfí pochází z arabského výrazu pro vlnu „súf“, čímž má být dáno najevo oproštění od materiálního světa a tělesného pohodlí. Sami súfijové ale odvozují svůj název spíše od arabského slova „saaf“, ve významu ryzí, čistý nebo pravý.

Slov súfí a súfismus se začalo používat až asi 150 let po smrti proroka Mohameda (zemřel v roce 632). V mnohém se tato odnož odklání od kodifikovaného islámu, proto byla někdy zavrhována. Jeho velké rozšíření nastalo v 10. století v Sýrii, Iráku, později v Íránu či mezi Berbery na severu Afriky.

Zdroj: ČTK

Když skupina, která se hlásí k muslimské víře zmasakruje lidi stejné víry, vyvstává otázka po jejich důvodech. Spisy vydávané Islámský státem, ortodoxními salafisty či wahhábisty však jasně ukazují, že tito fundamentalisté je nepovažují za skutečné muslimy.

Jejich hlavní výhrady proti súfijské víře zahrnují tradici návštěv a uctívání hrobů svatých. Právě to považují za praktikování mnohobožství. Podle nich totiž súfiové boha ztělesňují s dalšími „entitami“.

„Ortodoxní muslimové věří, že súfijské svatyně jsou největším projevem jejich polyteismu,“ myslí si Alexander Knysh, profesor islámských studií na univerzitě v americkém Michiganu. „Obrací se (súfiové) na mediátora (svatého), který vstupuje mezi věřícího a boha, a ten se tak stává jakousi modlou,“ dodává.

Súfiové uctívají mystiky, kteří byli za jejich života považováni za blízké bohu. Přinášejí k jejich hrobkám dary jako růžovou vodu nebo okvětní lístky růží. Obchodníci, kteří míří na dlouhou cestu, přicházejí do svatyní s dary a slibují, že přinesou další, pokud bude jejich cesta úspěšná, popisuje Knysh.

Dodává také, že súfiové jsou ve skutečnosti monoteisté a jejich zvyky neznamenají, že by uctívané svaté považovali za rovné bohu. Fundamentalisté toho ale nedbají a považují je za „uctívače hrobů“ a bezvěrce.

Egyptská armáda zabila několik teroristů, kteří útočili v mešitě na Sinaji

Debaty týkající se modloslužebnictví (projevování náboženské úcty modlám, pozn. red.) trvají podle Knyshe v islámu po staletí. Začátkem 19. století fundamentalisté v Saúdské Arábii zašli tak daleko, že chtěli vyhodit do povětří hrobku proroka Mohameda.

V jedné z publikací Islámského státu jsou súfiové vylíčeni jako jedna z hlavních „nemocí“, s kterou je potřeba se v Egyptě vypořádat. Rawda, oblast, kde došlo k pátečnímu útoku, byla zmíněna jako místo, kde je potřeba súfijskou víru „vymýtit“. Dokument také uvádí, že krev vyznavačů súfismu je „špinavá a přípustná k prolévání“.

Útoky na vyznavače súfismu

Teroristický útok v Egyptě nebyl prvním, kdy se islamisté zaměřili právě na vyznavače súfijské odnože jejich víry. Letos v únoru zahynulo při pumovém útoku IS v zaplněné súfistické svatyni Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v jižním Pákistánu 90 lidí a na 300 dalších bylo zraněno.

Fotogalerie

Již v roce 2012 zničili ozbrojenci z malijské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. UNESCO později několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo.

V roce 2015 se přihlásili ke slovu i libyjští radikálové napojení na hnutí IS, kteří pomocí bagrů zničili několik súfijských svatyní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz