Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

V egyptské mešitě umírali súfiové, podle islamistů kacíři a modloslužebníci

  19:30aktualizováno  19:30
Při pátečním nejhorším teroristickém útoku v dějinách Egypta na mešitu ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zemřelo přes 300 lidí. V mešitě se modlí zejména vyznavači súfismu, mystické a mírumilovné formy islámu, kterou fundamentalisté považují za kacířskou. Jejich cílem se stali již poněkolikáté.

Vyznavači súfismu v hlavním městě Egypta Káhiře (2015). | foto: Profimedia.cz

Egypťané, kteří v pátek zemřeli ve svatyni Lal Šáhbáz Kalandara, patřili většinou právě k súfiům, podle ortodoxních muslimů vyznavačům polyteismus neboli mnohobožství, které odporuje představě islámu o jediném nedělitelném bohu, píše The New York Times.

Od roku 2016 cílí Islámský stát na vyznavače súfismu pravidelně. Extremisté systematicky ničí hrobky jejich svatých, demolují svatyně a před více než rokem začali vyznavače této mystické verze islámu i popravovat. Ač se zatím žádná skupina nepřihlásila k pátečnímu útoku, úřady v sobotu uvedly, že útočníci měli černé vlajky Islámského státu.

Súfismus

Súfismus je stará mystická tradice islámu založená na hledání duchovní pravdy. Súfismus ztělesňuje množství kultur, filozofií a učení, súfijové jsou aktivní různě po světě a jejich řády mohou vycházet z šíitského i sunnitského islámu. Súfismus je též jedinou formou islámu, kde se uplatňovaly ženy.

Původ slova súfí pochází z arabského výrazu pro vlnu „súf“, čímž má být dáno najevo oproštění od materiálního světa a tělesného pohodlí. Sami súfijové ale odvozují svůj název spíše od arabského slova „saaf“, ve významu ryzí, čistý nebo pravý.

Slov súfí a súfismus se začalo používat až asi 150 let po smrti proroka Mohameda (zemřel v roce 632). V mnohém se tato odnož odklání od kodifikovaného islámu, proto byla někdy zavrhována. Jeho velké rozšíření nastalo v 10. století v Sýrii, Iráku, později v Íránu či mezi Berbery na severu Afriky.

Zdroj: ČTK

Když skupina, která se hlásí k muslimské víře zmasakruje lidi stejné víry, vyvstává otázka po jejich důvodech. Spisy vydávané Islámský státem, ortodoxními salafisty či wahhábisty však jasně ukazují, že tito fundamentalisté je nepovažují za skutečné muslimy.

Jejich hlavní výhrady proti súfijské víře zahrnují tradici návštěv a uctívání hrobů svatých. Právě to považují za praktikování mnohobožství. Podle nich totiž súfiové boha ztělesňují s dalšími „entitami“.

„Ortodoxní muslimové věří, že súfijské svatyně jsou největším projevem jejich polyteismu,“ myslí si Alexander Knysh, profesor islámských studií na univerzitě v americkém Michiganu. „Obrací se (súfiové) na mediátora (svatého), který vstupuje mezi věřícího a boha, a ten se tak stává jakousi modlou,“ dodává.

Súfiové uctívají mystiky, kteří byli za jejich života považováni za blízké bohu. Přinášejí k jejich hrobkám dary jako růžovou vodu nebo okvětní lístky růží. Obchodníci, kteří míří na dlouhou cestu, přicházejí do svatyní s dary a slibují, že přinesou další, pokud bude jejich cesta úspěšná, popisuje Knysh.

Dodává také, že súfiové jsou ve skutečnosti monoteisté a jejich zvyky neznamenají, že by uctívané svaté považovali za rovné bohu. Fundamentalisté toho ale nedbají a považují je za „uctívače hrobů“ a bezvěrce.

Egyptská armáda zabila několik teroristů, kteří útočili v mešitě na Sinaji

Debaty týkající se modloslužebnictví (projevování náboženské úcty modlám, pozn. red.) trvají podle Knyshe v islámu po staletí. Začátkem 19. století fundamentalisté v Saúdské Arábii zašli tak daleko, že chtěli vyhodit do povětří hrobku proroka Mohameda.

V jedné z publikací Islámského státu jsou súfiové vylíčeni jako jedna z hlavních „nemocí“, s kterou je potřeba se v Egyptě vypořádat. Rawda, oblast, kde došlo k pátečnímu útoku, byla zmíněna jako místo, kde je potřeba súfijskou víru „vymýtit“. Dokument také uvádí, že krev vyznavačů súfismu je „špinavá a přípustná k prolévání“.

Útoky na vyznavače súfismu

Teroristický útok v Egyptě nebyl prvním, kdy se islamisté zaměřili právě na vyznavače súfijské odnože jejich víry. Letos v únoru zahynulo při pumovém útoku IS v zaplněné súfistické svatyni Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v jižním Pákistánu 90 lidí a na 300 dalších bylo zraněno.

Fotogalerie

Již v roce 2012 zničili ozbrojenci z malijské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. UNESCO později několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo.

V roce 2015 se přihlásili ke slovu i libyjští radikálové napojení na hnutí IS, kteří pomocí bagrů zničili několik súfijských svatyní.

Autoři: ,

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pyrrhovo vítězství. Novotný udělal radost ruské propagandě

Provokatér, bavič, bulvární novinář a také starosta MČ Praha - Řeporyje Pavel Novotný se v posledních týdnech mimořádně...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Hlavně zachovat klid, říká o velkých neštěstích vyšetřovatel hasičů

„Je to extrémní případ. Když v budově, kde se nacházejí lidé, navíc hoří, záchranné práce to velmi komplikuje,“ říká k...

Australské požáry se blíží k Sydney. Už mají na svědomí čtyři životy

Australští hasiči bojují s vytrvalými lesními požáry na východě země už od počátku listopadu. Plameny se však dále...

V USA zemřel bývalý agent KGB Šejmov, Sovětský svaz opustil v kufru auta

Ve věku 73 let zemřel v USA bývalý bývalý major sovětské tajné služby KGB Viktor Šejmov. Ten v roce 1980 uprchl ze SSSR...

Policie zastřelila podezřelé ze znásilnění a vraždy indické veterinářky

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz