Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

V egyptské mešitě umírali súfiové, podle islamistů kacíři a modloslužebníci

  19:30
Při pátečním nejhorším teroristickém útoku v dějinách Egypta na mešitu ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zemřelo přes 300 lidí. V mešitě se modlí zejména vyznavači súfismu, mystické a mírumilovné formy islámu, kterou fundamentalisté považují za kacířskou. Jejich cílem se stali již poněkolikáté.

Vyznavači súfismu v hlavním městě Egypta Káhiře (2015). | foto: Profimedia.cz

Egypťané, kteří v pátek zemřeli ve svatyni Lal Šáhbáz Kalandara, patřili většinou právě k súfiům, podle ortodoxních muslimů vyznavačům polyteismus neboli mnohobožství, které odporuje představě islámu o jediném nedělitelném bohu, píše The New York Times.

Od roku 2016 cílí Islámský stát na vyznavače súfismu pravidelně. Extremisté systematicky ničí hrobky jejich svatých, demolují svatyně a před více než rokem začali vyznavače této mystické verze islámu i popravovat. Ač se zatím žádná skupina nepřihlásila k pátečnímu útoku, úřady v sobotu uvedly, že útočníci měli černé vlajky Islámského státu.

Súfismus

Súfismus je stará mystická tradice islámu založená na hledání duchovní pravdy. Súfismus ztělesňuje množství kultur, filozofií a učení, súfijové jsou aktivní různě po světě a jejich řády mohou vycházet z šíitského i sunnitského islámu. Súfismus je též jedinou formou islámu, kde se uplatňovaly ženy.

Původ slova súfí pochází z arabského výrazu pro vlnu „súf“, čímž má být dáno najevo oproštění od materiálního světa a tělesného pohodlí. Sami súfijové ale odvozují svůj název spíše od arabského slova „saaf“, ve významu ryzí, čistý nebo pravý.

Slov súfí a súfismus se začalo používat až asi 150 let po smrti proroka Mohameda (zemřel v roce 632). V mnohém se tato odnož odklání od kodifikovaného islámu, proto byla někdy zavrhována. Jeho velké rozšíření nastalo v 10. století v Sýrii, Iráku, později v Íránu či mezi Berbery na severu Afriky.

Zdroj: ČTK

Když skupina, která se hlásí k muslimské víře zmasakruje lidi stejné víry, vyvstává otázka po jejich důvodech. Spisy vydávané Islámský státem, ortodoxními salafisty či wahhábisty však jasně ukazují, že tito fundamentalisté je nepovažují za skutečné muslimy.

Jejich hlavní výhrady proti súfijské víře zahrnují tradici návštěv a uctívání hrobů svatých. Právě to považují za praktikování mnohobožství. Podle nich totiž súfiové boha ztělesňují s dalšími „entitami“.

„Ortodoxní muslimové věří, že súfijské svatyně jsou největším projevem jejich polyteismu,“ myslí si Alexander Knysh, profesor islámských studií na univerzitě v americkém Michiganu. „Obrací se (súfiové) na mediátora (svatého), který vstupuje mezi věřícího a boha, a ten se tak stává jakousi modlou,“ dodává.

Súfiové uctívají mystiky, kteří byli za jejich života považováni za blízké bohu. Přinášejí k jejich hrobkám dary jako růžovou vodu nebo okvětní lístky růží. Obchodníci, kteří míří na dlouhou cestu, přicházejí do svatyní s dary a slibují, že přinesou další, pokud bude jejich cesta úspěšná, popisuje Knysh.

Dodává také, že súfiové jsou ve skutečnosti monoteisté a jejich zvyky neznamenají, že by uctívané svaté považovali za rovné bohu. Fundamentalisté toho ale nedbají a považují je za „uctívače hrobů“ a bezvěrce.

Egyptská armáda zabila několik teroristů, kteří útočili v mešitě na Sinaji

Debaty týkající se modloslužebnictví (projevování náboženské úcty modlám, pozn. red.) trvají podle Knyshe v islámu po staletí. Začátkem 19. století fundamentalisté v Saúdské Arábii zašli tak daleko, že chtěli vyhodit do povětří hrobku proroka Mohameda.

V jedné z publikací Islámského státu jsou súfiové vylíčeni jako jedna z hlavních „nemocí“, s kterou je potřeba se v Egyptě vypořádat. Rawda, oblast, kde došlo k pátečnímu útoku, byla zmíněna jako místo, kde je potřeba súfijskou víru „vymýtit“. Dokument také uvádí, že krev vyznavačů súfismu je „špinavá a přípustná k prolévání“.

Útoky na vyznavače súfismu

Teroristický útok v Egyptě nebyl prvním, kdy se islamisté zaměřili právě na vyznavače súfijské odnože jejich víry. Letos v únoru zahynulo při pumovém útoku IS v zaplněné súfistické svatyni Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v jižním Pákistánu 90 lidí a na 300 dalších bylo zraněno.

Fotogalerie

Již v roce 2012 zničili ozbrojenci z malijské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. UNESCO později několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo.

V roce 2015 se přihlásili ke slovu i libyjští radikálové napojení na hnutí IS, kteří pomocí bagrů zničili několik súfijských svatyní.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli britské mutaci je zapotřebí zavést šestý stupeň PES, míní spoluautor

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Ponížení národa! Francii se nedaří s vakcínou, Sanofi bude vyrábět pro Pfizer

Francouzští politici reagovali se zděšením na oznámení prestižního Pasteurova institutu, jenž po neuspokojivých...

Orbán tleská nacistickému pilotovi, snaží se vymazat temnou minulost země

V Budapešti o víkendu pohřbili s poctami maďarského stíhacího pilota, jenž za druhé světové války bojoval pod velením...

Častější kašel a únava, čich zůstává. Jak poznat nákazu britskou mutací

Lidé nakažení britskou mutací koronaviru mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unaveni. V porovnání s původní...

Vyvinul jsem lék na covid, tvrdí biochemik, jenž stojí za vznikem novičoku

Kontroverzní biochemik Leonid Rink, jenž se za dob Sovětského svazu podílel na vývoji nervového jedu novičok, v úterním...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...