V egyptské mešitě umírali súfiové, podle islamistů kacíři a modloslužebníci

  19:30aktualizováno  19:30
Při pátečním nejhorším teroristickém útoku v dějinách Egypta na mešitu ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zemřelo přes 300 lidí. V mešitě se modlí zejména vyznavači súfismu, mystické a mírumilovné formy islámu, kterou fundamentalisté považují za kacířskou. Jejich cílem se stali již poněkolikáté.

Vyznavači súfismu v hlavním městě Egypta Káhiře (2015). | foto: Profimedia.cz

Egypťané, kteří v pátek zemřeli ve svatyni Lal Šáhbáz Kalandara, patřili většinou právě k súfiům, podle ortodoxních muslimů vyznavačům polyteismus neboli mnohobožství, které odporuje představě islámu o jediném nedělitelném bohu, píše The New York Times.

Od roku 2016 cílí Islámský stát na vyznavače súfismu pravidelně. Extremisté systematicky ničí hrobky jejich svatých, demolují svatyně a před více než rokem začali vyznavače této mystické verze islámu i popravovat. Ač se zatím žádná skupina nepřihlásila k pátečnímu útoku, úřady v sobotu uvedly, že útočníci měli černé vlajky Islámského státu.

Súfismus

Súfismus je stará mystická tradice islámu založená na hledání duchovní pravdy. Súfismus ztělesňuje množství kultur, filozofií a učení, súfijové jsou aktivní různě po světě a jejich řády mohou vycházet z šíitského i sunnitského islámu. Súfismus je též jedinou formou islámu, kde se uplatňovaly ženy.

Původ slova súfí pochází z arabského výrazu pro vlnu „súf“, čímž má být dáno najevo oproštění od materiálního světa a tělesného pohodlí. Sami súfijové ale odvozují svůj název spíše od arabského slova „saaf“, ve významu ryzí, čistý nebo pravý.

Slov súfí a súfismus se začalo používat až asi 150 let po smrti proroka Mohameda (zemřel v roce 632). V mnohém se tato odnož odklání od kodifikovaného islámu, proto byla někdy zavrhována. Jeho velké rozšíření nastalo v 10. století v Sýrii, Iráku, později v Íránu či mezi Berbery na severu Afriky.

Zdroj: ČTK

Když skupina, která se hlásí k muslimské víře zmasakruje lidi stejné víry, vyvstává otázka po jejich důvodech. Spisy vydávané Islámský státem, ortodoxními salafisty či wahhábisty však jasně ukazují, že tito fundamentalisté je nepovažují za skutečné muslimy.

Jejich hlavní výhrady proti súfijské víře zahrnují tradici návštěv a uctívání hrobů svatých. Právě to považují za praktikování mnohobožství. Podle nich totiž súfiové boha ztělesňují s dalšími „entitami“.

„Ortodoxní muslimové věří, že súfijské svatyně jsou největším projevem jejich polyteismu,“ myslí si Alexander Knysh, profesor islámských studií na univerzitě v americkém Michiganu. „Obrací se (súfiové) na mediátora (svatého), který vstupuje mezi věřícího a boha, a ten se tak stává jakousi modlou,“ dodává.

Súfiové uctívají mystiky, kteří byli za jejich života považováni za blízké bohu. Přinášejí k jejich hrobkám dary jako růžovou vodu nebo okvětní lístky růží. Obchodníci, kteří míří na dlouhou cestu, přicházejí do svatyní s dary a slibují, že přinesou další, pokud bude jejich cesta úspěšná, popisuje Knysh.

Dodává také, že súfiové jsou ve skutečnosti monoteisté a jejich zvyky neznamenají, že by uctívané svaté považovali za rovné bohu. Fundamentalisté toho ale nedbají a považují je za „uctívače hrobů“ a bezvěrce.

Egyptská armáda zabila několik teroristů, kteří útočili v mešitě na Sinaji

Debaty týkající se modloslužebnictví (projevování náboženské úcty modlám, pozn. red.) trvají podle Knyshe v islámu po staletí. Začátkem 19. století fundamentalisté v Saúdské Arábii zašli tak daleko, že chtěli vyhodit do povětří hrobku proroka Mohameda.

V jedné z publikací Islámského státu jsou súfiové vylíčeni jako jedna z hlavních „nemocí“, s kterou je potřeba se v Egyptě vypořádat. Rawda, oblast, kde došlo k pátečnímu útoku, byla zmíněna jako místo, kde je potřeba súfijskou víru „vymýtit“. Dokument také uvádí, že krev vyznavačů súfismu je „špinavá a přípustná k prolévání“.

Útoky na vyznavače súfismu

Teroristický útok v Egyptě nebyl prvním, kdy se islamisté zaměřili právě na vyznavače súfijské odnože jejich víry. Letos v únoru zahynulo při pumovém útoku IS v zaplněné súfistické svatyni Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v jižním Pákistánu 90 lidí a na 300 dalších bylo zraněno.

Fotogalerie

Již v roce 2012 zničili ozbrojenci z malijské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. UNESCO později několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo.

V roce 2015 se přihlásili ke slovu i libyjští radikálové napojení na hnutí IS, kteří pomocí bagrů zničili několik súfijských svatyní.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Narkobaron Guzmán dostal doživotí. Plánoval vraždy, drogy pašoval po tunách

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Mexico City, 8. ledna...

Soud ve Spojených státech podle očekávání poslal ve středu mexického narkobarona Joaquína Guzmána na doživotí do...

Vezl minerálku, ale pil alkohol. Český řidič kamionu havaroval na Slovensku

Ilustrační snímek

Opilý český řidič kamionu havaroval v úterý odpoledne na slovenské dálnici D1 na západě země. Policisté mu v dechu...

Z Česka do Německa přešlo loni více migrantů, než kdy předtím

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil. Zatímco v roce 2017 jich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz