Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

V egyptské mešitě umírali súfiové, podle islamistů kacíři a modloslužebníci

  19:30
Při pátečním nejhorším teroristickém útoku v dějinách Egypta na mešitu ve městě Bir al-Abd na severu Sinajského poloostrova zemřelo přes 300 lidí. V mešitě se modlí zejména vyznavači súfismu, mystické a mírumilovné formy islámu, kterou fundamentalisté považují za kacířskou. Jejich cílem se stali již poněkolikáté.

Vyznavači súfismu v hlavním městě Egypta Káhiře (2015). | foto: Profimedia.cz

Egypťané, kteří v pátek zemřeli ve svatyni Lal Šáhbáz Kalandara, patřili většinou právě k súfiům, podle ortodoxních muslimů vyznavačům polyteismus neboli mnohobožství, které odporuje představě islámu o jediném nedělitelném bohu, píše The New York Times.

Od roku 2016 cílí Islámský stát na vyznavače súfismu pravidelně. Extremisté systematicky ničí hrobky jejich svatých, demolují svatyně a před více než rokem začali vyznavače této mystické verze islámu i popravovat. Ač se zatím žádná skupina nepřihlásila k pátečnímu útoku, úřady v sobotu uvedly, že útočníci měli černé vlajky Islámského státu.

Súfismus

Súfismus je stará mystická tradice islámu založená na hledání duchovní pravdy. Súfismus ztělesňuje množství kultur, filozofií a učení, súfijové jsou aktivní různě po světě a jejich řády mohou vycházet z šíitského i sunnitského islámu. Súfismus je též jedinou formou islámu, kde se uplatňovaly ženy.

Původ slova súfí pochází z arabského výrazu pro vlnu „súf“, čímž má být dáno najevo oproštění od materiálního světa a tělesného pohodlí. Sami súfijové ale odvozují svůj název spíše od arabského slova „saaf“, ve významu ryzí, čistý nebo pravý.

Slov súfí a súfismus se začalo používat až asi 150 let po smrti proroka Mohameda (zemřel v roce 632). V mnohém se tato odnož odklání od kodifikovaného islámu, proto byla někdy zavrhována. Jeho velké rozšíření nastalo v 10. století v Sýrii, Iráku, později v Íránu či mezi Berbery na severu Afriky.

Zdroj: ČTK

Když skupina, která se hlásí k muslimské víře zmasakruje lidi stejné víry, vyvstává otázka po jejich důvodech. Spisy vydávané Islámský státem, ortodoxními salafisty či wahhábisty však jasně ukazují, že tito fundamentalisté je nepovažují za skutečné muslimy.

Jejich hlavní výhrady proti súfijské víře zahrnují tradici návštěv a uctívání hrobů svatých. Právě to považují za praktikování mnohobožství. Podle nich totiž súfiové boha ztělesňují s dalšími „entitami“.

„Ortodoxní muslimové věří, že súfijské svatyně jsou největším projevem jejich polyteismu,“ myslí si Alexander Knysh, profesor islámských studií na univerzitě v americkém Michiganu. „Obrací se (súfiové) na mediátora (svatého), který vstupuje mezi věřícího a boha, a ten se tak stává jakousi modlou,“ dodává.

Súfiové uctívají mystiky, kteří byli za jejich života považováni za blízké bohu. Přinášejí k jejich hrobkám dary jako růžovou vodu nebo okvětní lístky růží. Obchodníci, kteří míří na dlouhou cestu, přicházejí do svatyní s dary a slibují, že přinesou další, pokud bude jejich cesta úspěšná, popisuje Knysh.

Dodává také, že súfiové jsou ve skutečnosti monoteisté a jejich zvyky neznamenají, že by uctívané svaté považovali za rovné bohu. Fundamentalisté toho ale nedbají a považují je za „uctívače hrobů“ a bezvěrce.

Egyptská armáda zabila několik teroristů, kteří útočili v mešitě na Sinaji

Debaty týkající se modloslužebnictví (projevování náboženské úcty modlám, pozn. red.) trvají podle Knyshe v islámu po staletí. Začátkem 19. století fundamentalisté v Saúdské Arábii zašli tak daleko, že chtěli vyhodit do povětří hrobku proroka Mohameda.

V jedné z publikací Islámského státu jsou súfiové vylíčeni jako jedna z hlavních „nemocí“, s kterou je potřeba se v Egyptě vypořádat. Rawda, oblast, kde došlo k pátečnímu útoku, byla zmíněna jako místo, kde je potřeba súfijskou víru „vymýtit“. Dokument také uvádí, že krev vyznavačů súfismu je „špinavá a přípustná k prolévání“.

Útoky na vyznavače súfismu

Teroristický útok v Egyptě nebyl prvním, kdy se islamisté zaměřili právě na vyznavače súfijské odnože jejich víry. Letos v únoru zahynulo při pumovém útoku IS v zaplněné súfistické svatyni Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v jižním Pákistánu 90 lidí a na 300 dalších bylo zraněno.

Fotogalerie

Již v roce 2012 zničili ozbrojenci z malijské islamistické skupiny Ansar Dine napojené na teroristickou síť al-Káida v Timbuktu 16 hrobek svatých mužů súfismu, protože je považovali za projev modlářství. Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti a útok následoval jen několik dnů poté, co UNESCO zařadilo Timbuktu na seznam památek v ohrožení. UNESCO později několik hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty obnovilo.

V roce 2015 se přihlásili ke slovu i libyjští radikálové napojení na hnutí IS, kteří pomocí bagrů zničili několik súfijských svatyní.

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Vakcíny fungují, tak zvýšíme jejich cenu. Pfizer a Moderna zdražují

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti covidu-19. V...

Na Slovensku startuje očkovací loterie. Nejvyšší výhra je sto tisíc eur

Na Slovensku v neděli startuje loterie na podporu očkování proti covidu-19, kterou na začátku července schválil...

V Berlíně demonstrovaly tisíce odpůrců koronavirových opatření. Navzdory zákazu

Tisíce lidí se v neděli vzepřely úřednímu zákazu a zamířily do ulic Berlína, aby vyjádřily nespokojenost s...

Vzácný druh tygra se v zoo v Jakartě nakazil covidem. Jak, to je záhadou

V zoologické zahradě v indonéské Jakartě se nakazili dva tygři covidem-19. Ošetřovatelé jim nasadili antibiotika....

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...