„Naši příbuzní zůstali dva a půl měsíce opuštění bez jídla, bez (telefonního) spojení, elektřiny, plynu, topení, léků,“ stojí v žádosti, která zmiňuje, že ve městě se nacházejí staří lidé i novorozenci. „Ti, kteří uprchli z bojové zóny, potvrzují, že lidé zde hladovějí, mrznou a umírají.“
Petice je adresována nejen Rusku a Ukrajině, ale i generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, papeži Františkovi a představitelům Spojených arabských emirátů a Turecka.
Ukrajinští vojáci do Kurské oblasti vtrhli v srpnu. Rusku se je z ní dosud nepodařilo vyhnat. V Sudži, jež měla dříve asi pět tisíc obyvatel, nyní zůstává asi tisíc lidí.
Podle ruského nezávislého portálu Novaja Gazeta jde již o druhou žádost o povolení humanitárního koridoru a opět zůstala prakticky bez odezvy. Doposud na ni odpověděl pouze zmocněnec ukrajinského parlamentu pro lidská práva s tím, že „podobná žádost již byla přijata“ a „odpověď již byla poskytnuta“.
Kyjev v reakci už na první, zářijovou žádost uvedl, že ruská strana nekomunikuje a odmítá humanitární koridor poskytnout. Moskva z téhož obvinila Ukrajinu.
Krvavý říjen. Rusům brutálně narostly ztráty, pěšák přežije jen dva týdny |
S peticí o více jak 2500 podpisech odjela jedna z obyvatelek Sudže, Světlana Ljachovová, do Moskvy, kde navštívila prezidentskou kancelář i Státní dumu. Uvedla, že úředníci se k ní chovali vlídně, ale připouštěli, že o problémech v okupované oblasti slyší poprvé.
Ljachovové vadí, že státní média o Sudži neinformují. „Neukazují nás na federálních kanálech. Kdybyste týden, měsíc četli a sledovali všechny tyto zprávy, budete mít dojem, že neexistujeme my ani naše problémy.“
Zuřivý protest
Že ruská prokremelská média dostala příkaz o dění v ruské pohraniční oblasti mlčet, naznačuje jejich ignorování víkendového protestu uprchlíků ze Sudže v oblastním centru Kursku. Ruská sociální platforma Vkontakte příspěvek o konání akce zablokovala, uvádí ukrajinský portál Kyiv Post.
Uprchlíci si stěžovali na problémy s bydlením. Podle nich nejsou dočasná ubytovací střediska vhodná pro dlouhodobé ubytování. Místní žijí například v bývalé prodejně. Když si chtějí pronajmout byt, majitelé jim nechtějí dát smlouvu, protože nechtějí platit daně. Uprchlíci též zmiňovali, že jim úřady nevyplácejí slíbené peněžní příspěvky.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvS protestujícími se setkal Anatolij Drogan, vedoucí oddělení pro kontakt s federálními úřady. Shromáždění označil za nelegální. U účastníků tím vzbudil hněv.
„Museli jsme uprchnout bez ničeho. To bylo legální?“ křičela na něj jedna žena. „Takže my bychom měli žít podle ústavy, zatímco vláda nemusí?“ divil se postarší muž.
„Tlačí vás k nezákonnému jednání. Žijeme s vámi v režimu protiteroristické operace, a to bohužel není na (místních) úřadech. Úřady nepřátele na hranicích nevyprovokovaly. Je to válka. Není to pod kontrolou úřadů,“ hájil Drogan místní správu. Slíbil, že vojáci, kteří umožnili Ukrajincům překročit hranice, budou potrestáni, pokud stále žijí.
Chystá se protiofenziva v Kurské oblasti, 50 tisíc vojáků z Ruska a KLDR |
Uprchlíci požadují, aby Moskva prohlásila oblast za válečnou zónu. Rusko oficiálně označuje vpád ukrajinských vojsk do Kurské oblasti za „teroristický útok“, svoji invazi na Ukrajinu označuje jako „speciální vojenskou operaci“. Slova o tom, že vede válku, Moskva trestá.
Uprchlíci trvají na tom, že je stát ignoruje. „Nikdo nás nepotřebuje. Pro stát by asi bylo lepší, kdybychom zemřeli pod palbou,“ myslí si jedna z obyvatel Sudže Natálie Kosinovová.