HRW ve zprávě cituje výpovědi 42 poskytovatelů zdravotní péče, sociálních pracovníků, poradců, právníků a místních respondentů o sexuálním násilím v období od září 2023 do února 2024.
Zdravotníci uvedli, že se starali o 262 přeživších sexuálních násilností. Nejmladší oběti bylo devět, nejstarší 60 let.
Aby se vyhnuly znásilnění, některé dívky uváděly, že jsou vdané a už nejsou panny. Matky se podle zprávy samy nabízely, aby ochránily své dcery.
V některých případech ale docházelo k znásilnění vícero žen z jedné rodiny. Šedesátiletou oběť členové RSF zneužily spolu s její dcerou a vnučkou. Znásilnění před členy rodiny je podle svědků běžnou praktikou, stejně jako hromadná znásilnění spáchaných dvěma až pěti příslušníky polovojenských jednotek.
Při etnických střetech v Súdánu loni násilně zemřelo až patnáct tisíc lidí |
Ženy též byly nuceny do manželství. Řada Súdánek skončila jako sexuální otrokyně, které ozbrojenci RSF unesli z jejich domovů a drželi ve svých sídlech, kde jim musely i vařit a prát.
Nedobrovolný sexuální styk bývá tak násilný, že obětem způsobuje i vaginální krvácení. Minimálně čtyři ženy po znásilnění zemřely.
Spím s nožem pod hlavou
Obyvatelky hlavního města Chartúmu a sousedních měst Ummdurmán a Bahrí, které jsou převážně pod kontrolou RSF, přiznávají strach, které z milic mají. Jedna z nich uvedla, že raději spí s nožem pod hlavou.
„Neustále se bojíme nájezdů RSF do našich domovů. Ze strachu nemůžeme spát. Denně dochází k nájezdům do domů, snaží se znásilnit ženy. Nedělají nájezdy jen kvůli rabování, zaměřují se na konkrétní domy, protože jsou tam ženy, vcházejí dovnitř a ptají se po ženách a dívkách v domě,“ uvedla jedna svědkyně z Chartúmu.
Znásilněné čelí v konzervativní africké společnosti stigmatům. „Pokud se dozvědí o mé situaci, zabijí mě,“ řekla jedna žena, která kvůli násilnému činu otěhotněla, o své rodině. V převážně muslimské zemi žena smí mít dítě a sex jen se svým právoplatným manželem, v jiném případě to rodina vnímá jako hanbu, kterou v některých případech trestá smrtí.
Sami poskytovatelé zdravotní péče čelili sexuálnímu násilí. Stejně jako vyhrůžkám a útokům a požadavkům, aby o dění v Súdánu nereportovali.
Válka uvěznila Čecha v Súdánu. Z elektrárny jel šest dní pouští, pomohli Turci |
Podle zprávy příslušníci Súdánských ozbrojených sil (SAF) též páchali sexuální násilnosti, ale v menší míře než RSF. Respondenti ale nechtěli o činech SAF mluvit z obav z jejich pomsty, skutečný rozsah násilností tak může být větší.
RSF tvrdí, že dodržují mezinárodní humanitární právo a přijímají všechna nezbytná opatření, aby zabránily zločinům sexuální povahy. SAF zjištění lidskoprávní organizace odmítly jako „nepodložené obvinění“.
HRW označilo dění v Súdánu za válečný zločin, který by mohl být vyšetřován jako zločin proti lidskosti. Vyzvalo Africkou unii a OSN, aby nasadilo do oblasti novou misi, která by ochránila civilisty.