Evropská smlouva s ďáblem? Migranty v Súdánu chytá obávaná jednotka

  20:19aktualizováno  20:19
Evropa ve snaze zabránit dalšímu přílivu běženců navázala spolupráci i se Súdánem. Pohraniční jednotky autoritářského afrického státu v minulosti mučily uprchlíky a některé z nich se dříve dokonce samy podílely na pašování lidí.

Súdánské jednotky Rapid Support Forces v Dárfúru (3. května 2015) | foto: Profimedia.cz

Před třemi lety, kdy do Evropy začal proudit příliv migrantů, vítali mnozí evropští lídři uprchlíky s otevřenou náručí. Avšak ve chvíli, kdy začala migrační krize Evropě přerůstat přes hlavu, a stala se tak živnou půdou pro populistické a extremistické strany, pustili se Evropané do hledání všemožných způsobů, jak migrační vlnu zpomalit.  

Fotogalerie

A částečně přenechali řešení krize jiným státům. Mimo jiné i těm, které jsou na štíru s lidskými právy. Tento přístup částečně zafungoval. Počet migrantů, kteří přicházejí do Evropy, se od roku 2016 snížil na polovinu. Ale morální cena, kterou Evropa zaplatila, je vysoká, píše The New York Times.

Na východní hranici Súdánu, která je jednou z nepoužívanějších migračních cest do Evropy, hlídkují jednotky známé pod názvem Rapid Support Forces (R.S.F.). Její vůdci jsou obžalovaní z válečných zločinů a její důstojníci byli nedávno obviněni z mučení migrantů. Tato hraniční stráž nepřímo pracuje pro zájmy Evropské unie. „Někdy mi to připadá, jako bychom hlídali jižní hranice Evropy,“ okomentoval situaci jeden z policistů, poručík Samih Omar.

„Evropa sleduje vlastní cíle“

Spolupráce mezi Evropou a Súdánem sice není tak jasná jako například ta, která probíhá mezi Evropskou unií a Tureckem, přesto se však jisté podobnosti najít dají. Matematika je to jednoduchá. Evropa chce ochránit své hranice a Súdán chce ukončit léta izolace od Západu. 

V rámci takzvaného Chartúmského procesu vede Evropa rozhovory o migraci s africkými zeměmi a v Chartúmu, hlavním městě Súdánu, se chystá vybudovat centrum pro spolupráci v boji proti pašování lidí. Co se týče peněz, súdánská vláda nedostala od Evropy nic. Různé nezávislé charity, vzdělávací programy a nevládní nadace v Súdánu však dostaly z evropských peněz 106 milionů euro.

„Stále uplatňujeme proti Súdánu sankce,“ uvedla mluvčí Evropské unie Catherine Rayová s odkazem na zbraňové embargo, které Unie na Súdán uvalila. „Nepovzbuzujeme Súdán v brzdění migrace. Chceme jen, aby ji bezpečně a důstojně zvládl.“

Ahmed Salim, ředitel jedné ze súdánských nevládních organizací, která obdržela evropské peníze, si myslí, že Evropa dotacemi sleduje vlastní cíle. „V Evropě nechtějí, aby migranti přecházeli přes Středozemní moře. Musíme však přiznat, že Evropské země dělají aspoň něco proto, aby chránily běžence. Jejich peníze přispěly ke zlepšení situace migrantů, kteří v Súdánu žádají o azyl.“

Spolupráce s ďáblem

Kritici evropsko-súdánské spolupráce namítají, že se evropští lídři spoléhají na súdánské bezpečnostní složky i přes to, že OSN obvinila jejich vůdce z válečných zločinů v Dárfuru, kde měli na svědomí útoky na civilisty.

Súdánci bičují vzpurné uprchlíky, zlobí se europoslanci a zvažují postih

Evropští úředníci sice mají přímý kontakt pouze se súdánskou imigrační policií, ale koordinační centrum v Chartúmu, které zaměstnává policisty ze Súdánu a některých evropských zemí, například z Británie, Francie nebo Itálie, se částečně spoléhá na informace a podporu R.S.F.

Evropští úředníci zastávají názor, že otevření základny v Chartúmu povede k lepší spolupráci v boji proti pašování lidí. Súdánské bezpečnostní složky ale v minulosti právě na pašování lidí vydělávaly. Od pašeráků si braly část výdělků a jednotky R.S.F se dokonce na pašování lidí samy podílely.

Šéf súdánské imigrační policie, generál Dhia, však tvrdí, že se jedná o prohřešky jednotlivců, nikoliv celé jednotky. Súdán je podle něj efektivním partnerem Evropy v boji proti nelegální migraci.

Súdánští policisté v Evropě

Spolupráce Evropy a Súdánu však sahá ještě dál. Belgie, Francie a Itálie povolily súdánské policii operovat na svém území, aby uspíšili deportace  neúspěšných súdánských žadatelů o azyl. Oficiálním úkolem súdánských policistů je pouze identifikovat súdánské občany. Jsou však známy i případy, kdy súdánští policisté směli vyslýchat Súdánce bez přítomnosti evropských úředníků.

Ve výsledku bylo za posledních 18 měsíců z Belgie, Francie a Itálie deportováno 50 súdánských žadatelů o azyl. Redaktoři The New York Times následně sedm z nich vyzpovídali a ukázalo se, že čtyři lidé byli po návratu do Súdánu mučeni.

Jedním ze zpovídaných byl disident, který podle svých slov dostával elektrické šoky a dozorci ho bili železnou tyčí. „Před deportací jsem říkal francouzským policistům, že nás po návratu domů zabijí. Ale oni mi nerozuměli,“ uvedl muž, který byl po převozu do nemocnice z vězení podmínečně propuštěn.

Strach z migrace Afričanů je mediální bublina, řekl v Rozstřelu Šebek:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V Hanoji zavřeli nejslavnější atrakci. Ulici, kterou denně projíždějí vlaky

Turisté navštěvující vietnamské hlavní město mají důvod ke zklamání. Úřady totiž minulý týden rozhodly o zavření jedné...

Vytáhli na sebe nože. Řecko evakuuje znesvářené migranty z tábora na Samosu

V táboře Vathy na Samosu vypukly v pondělí večer potyčky mezi migranty ze Sýrie a Afghánistánu, nejméně tři lidé...

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Premium

Ať dělá, co má. Nebo skončí na Kuciaka. Kočner úkoloval slovenské soudy

Slovenský podnikatel Marián Kočner, podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, měl mít vliv na rozsudky skrze...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz