Po vypuknutí války v dubnu 2023 RSF získaly kontrolu nad palácem i nad většinou území hlavního města. Súdánská vláda poté přesunula své sídlo do přímořského přístavu Port Súdán.
Záběry súdánských vojáků uvnitř paláce ukazují, že budova je z velké části poničena. Ovládnutí paláce potvrdil armádní mluvčí, který dodal, že armáda ovládla i budovy několika ministerstev.
Vraždí i kojence, znásilňují stařenky. V Súdánu se odehrává genocida, míní USA![]() |
V ulicích města nadále pokračují boje. RSF přiznaly smrt desítek svých ozbrojenců, ale tvrdí, že stále drží pozice v blízkosti paláce. Súdánská armáda oznámila, že při útoku dronu vyslaného RSF zahynuli tři novináři televizních stanic, mimo jiné saúdské stanice Al-Arabíja, píše BBC.
RSF si nicméně nadále udržují kontrolu nad oblastmi u města Omdurmán, které s Chartúmem tvoří aglomeraci, a také nad rozsáhlými oblastmi jižního a západního Súdánu, především v regionech Dárfúr a Kordofán.
Takzvaný Republikánský palác býval sídlem britské koloniální správy a po získání nezávislosti země byl sídlem prezidenta. Palác je jako symbol nezávislosti zobrazen na súdánských bankovkách a poštovních známkách, připomíná agentura AP.
Súdánská válka mění obchod s arabskou gumou. Pašování ohrožuje globální trhy![]() |
Generál súdánské armády Abdal Fattáh Burhán a velitel polovojenských RSF Muhammad Hamdán Dagalo v zemi v roce 2021 společně provedli vojenský převrat, ale později se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet.
Súdánské lidskoprávní organizace dlouhodobě obviňují armádu i RSF z cílených útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře.
V občanské válce podle AP dosud zahynulo nejméně 28 000 lidí. Podle aktuálních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit své domovy téměř 13 milionů lidí. V prosinci Výbor pro kontrolu hladomoru (FRC) oznámil, že do pěti oblastí v Súdánu se rozšířil hladomor.