Su Ťij je po letech volná, junta ji pustila z domácího vězení

  12:01aktualizováno  14:03
Barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij je na svobodě. Vládnoucí junta ji po vypršení trestu propustila z domácího vězení. Celkem za posledních 21 let strávila za mřížemi nebo v domácím vězení 15 let. K jejímu domu se po odstranění policejních bariér rozběhly stovky lidí.

"Je čas mlčet a je čas promluvit. Lidé musí pracovat jednotně a dohromady. Jedině tak můžeme dosáhnout našeho cíle," byla podle britské stanice BBC první slova, která Su Ťij řekla svým příznivcům krátce po propuštění.

Vláda opoziční kritičku pustila týden po volbách, ve kterých si moc pojistila manipulací a úpravou ústavy. Samotné propuštění proběhlo poměrně rychle. Policie nejdříve začala odstraňovat bariéry nedaleko domu Su Ťij. (více zde)

Pak do zahrady vjela tři vládní auta. O chvíli později vydaly agentury zprávu, že jí bylo úředně přečteno rozhodnutí o propuštění.

ŠŤASTNI JSME UVNITŘ. OSLAVUJEME 

Zpravodaj iDNES.cz se v Thajsku sešel s Barmánci

Stovky lidí, které se u domu shromáždily, se pak mohly rozběhnout k domu. Řada z nich na sobě měla trička s nápisem "Jsme s tebou" a v davu bylo možné spatřit i zahraniční diplomaty, napsala agentura DPA.

V Rangúnu se shromáždily stovky příznivců Su ŤijV Rangúnu se shromáždily stovky příznivců Su Ťij (12. listopadu 2010)

Do Aun Schan Su Ťij se podle svědků nejdříve v domě setkala s lékařem a právníkem. Později do domu přišlo i zbylé vedení její strany Národní ligy pro demokracii (NDL).

Před domem 65leté političky se shlukovaly stovky lidí už včera, v Rangúnu se objevovaly zpráv, že junta podepsala příkaz k propuštění a dlouhé roky vězněná Su Ťij by mohla být propuštěná o den dříve před oficiálním datem vypršení trestu. To se nakonec nestalo. (více zde)

Policie posílila hlídky u domu kritičky režimu Su Ťij (13. listopadu 2010)

Policie posílila hlídky u domu kritičky režimu Su Ťij (13. listopadu 2010)

Nositelka Nobelovy ceny strávila za posledních 21 let za mřížemi nebo v domácím vězení patnáct let. Před necelými dvěma lety jí barmská junta prodloužila domácí vězení o dalších 18 měsíců. Su Ťij totiž v květnu 2009 navštívil americký novinář, který obelstil ochranku a po jezeře připlaval do domu internované političky. Strávil u ní dva dny. (více zde)

Zmanipulované volby

Propuštění Su Ťij následuje týden po parlamentních volbách v Barmě. Ty se v zemi konaly poprvé po dvaceti letech a vojenská junta je vyhlásila hlavně kvůli sílícímu mezinárodnímu tlaku.

Barmská disidentka Su Ťij promluvila by la po dlouhých letech v domácím vězení propuštěna na svobodu (13. listopadu 2010)

Barmská disidentka Su Ťij promluvila by la po dlouhých letech v domácím vězení propuštěna na svobodu (13. listopadu 2010)

Volby však byly zmanipulovány, vojenské kruhy si díky úpravě ústavy pojistily výsledek ve svůj prospěch a kupříkladu Su Ťijina NDL byla z hlasování předem vyloučena. Před dvaceti lety volby vyhrála právě tato nejsilnější opoziční partaj se Su Ťij v čele.

O demokratizaci v Barmě hovořit vůbec nelze, ve vězení stále zůstává přes dva tisíce politických vězňů. Jejich šance na propuštění jsou zatím mizivé.

Západ přivítal propuštění Su Ťij

Propuštění Su Ťij mezi prvními uvítali britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a také české ministerstvo zahraničí.

"Aun Schan Su Ťij ví, že v České republice má věrné přátele, kteří ji podporovali. Přejeme jí mnoho štěstí a doufáme, že ji budeme moci jednou navštívit. Máme z její svobody upřímnou radost." uvedl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Vyzval také Barmu, aby propustila i další politické vězně.

DO AUN SCHAN SU ŤIJ

- Narodila se v červnu 1945 v Rangúnu jako dcera generála Aun Schana, hrdiny boje za nezávislost zavražděného v roce 1947. Prominentní osobností byla i její matka Do Kchin Ťij.

- Studovala politologii v Dillí a filozofii, politologii a ekonomiku na britské Oxfordské univerzitě. V roce 1972 se vdala za britského akademika Michaela Arise a stala se ženou v domácnosti.

- V roce 1988 se vrátila do Rangúnu, aby se postarala o umírající matku. V té době se v zemi konaly rozsáhlé prodemokratické protesty proti vojenskému režimu. Su Ťij, odhodlaná pokračovat v odkazu svého otce, se zapojila do politiky a stala se generální tajemnicí Národní ligy pro demokracii (NLD).

- Junta jí v červenci 1989 nařídila domácí vězení za "ohrožování státu". I bez ní získala NLD 392 ze 485 křesel v parlamentních volbách konaných v Barmě poprvé po téměř 30 letech. Vojenská vláda jí ale odmítla předat moc.

- Od roku 1989 byla Su Ťij, která v roce 1991 dostala Nobelovu cenu za mír, střídavě ve vězení a v domácím vězení.

Zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět, řekl expert v Rozstřelu

Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty v diskusním pořadu...

Evropa musí návratu členů Islámského státu zadržených na Blízkém východě zamezit. Ale i nedávná výzva amerického...

Najdete na iDNES.cz