Kvůli stejnému vyšetřování byl již na začátku dubna zadržen, vyslechnut a poté bez obvinění propuštěn i manžel bývalé předsedkyně SNP a skotské expremiérky Peter Murrell, který v březnu rezignoval na funkci výkonného ředitele SNP.
„Žena je ve vazbě a je vyslýchána detektivy skotské policie,“ uvedla policie. Ta ve svých prohlášeních jména podezřelých nezveřejňuje, dokud nejsou obviněni, poznamenala agentura AP. BBC a další britská média ale zadrženou identifikovali jako Sturgeonovou. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování policie celou záležitost dále nekomentovala.
Zadržení skotské expremiérky, která překvapivě odstoupila začátkem letošního roku, potvrdil i její mluvčí. Na pohovor na policii se podle něj dostavila dobrovolně. „Nicola vždy říkala, že bude spolupracovat při vyšetřování, jestliže o to bude požádána, a i nadále tak činí,“ dodal mluvčí. Další komentář odmítl s tím, že „není vhodné veřejně řešit jakékoli problémy, když vyšetřování nadále probíhá“.
V souvislosti s vyšetřování bylo v minulosti zadrženo a vyslýcháno i několik dalších vysoce postavených představitelů nacionalistické Skotské národní strany. Nikdo nebyl obviněn.
„Jsem taky člověk.“ Skotská premiérka Sturgeonová po osmi letech končí![]() |
Policie vyšetřuje, co se stalo s více než 600 tisíci librami (přes 16,5 milionů Kč), které v roce 2017 vybrala kampaň za nezávislost Skotska. Peníze měly být použity výhradně k tomuto účelu, ale úřady mají podezření, že se tak nestalo.
Nicola Sturgeonová byla šéfkou skotské vlády a předsedkyní Skotské národní strany (SNP) od listopadu 2014 do letošního března. Svou rezignaci ohlásila už v polovině letošního února, aniž podrobněji vysvětlila důvod. Hovořila tehdy také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.
Do čela skotské vlády i středolevé SNP, která požaduje nezávislost Skotska na Británii, nastoupila po neúspěšném prvním referendu o nezávislosti Skotska ze září 2014. Poté svůj mandát dvakrát obhájila. Byla nejdéle sloužící skotskou premiérkou. V čele kabinetu i SNP ji koncem letošního března nahradil Humza Yousaf.
Skotskou premiérku dorazil genderový hlavolam, sen o nezávislosti mizí![]() |
V souvislosti s vyšetřováním byl v dubnu zadržen, vyslechnut a poté bez obvinění propuštěn i manžel Sturgeonové Peter Murrell, který v březnu rezignoval na funkci výkonného ředitele SNP. Zadržen a posléze propuštěn byl v dubnu i pokladník SNP Colin Beattie, který také na svou funkci rezignoval.
V posledních letech před svou rezignací se Sturgeonová snažila o uspořádání druhého referenda o nezávislosti Skotska. O referendu začala hovořit již v roce 2016 po místních volbách a po referendu, ve kterém Britové nakonec rozhodli o odchodu z EU. Novou kampaň za referendum o nezávislosti Skotska zahájila loni v červnu. Tehdy uvedla, že Skotsko je připravenější na odtržení od zbytku Spojeného království, než bylo v roce 2014, kdy ve všelidovém hlasování 55 procent voličů vyhlášení nezávislosti odmítlo. Podle Sturgeonové se politické podmínky od té doby změnily, a to zejména kvůli brexitu, s nímž nesouhlasilo ve Skotsku 62 procent voličů.
Loni v listopadu ale britský nejvyšší soud rozhodl, že Skotsko nemůže uspořádat referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně. Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat. „Musíme najít a najdeme jiný demokratický, zákonný a ústavní způsob, jakým může skotský lid vyjádřit svou vůli,“ řekla později. Sturgeonová chtěla referendum uspořádat letos v říjnu.
Pod vedením Sturgeonové skončila SNP v roce 2019 v britských volbách jako třetí se svým historicky nejlepším výsledkem 48 míst. V posledních volbách do skotského parlamentu v roce 2021 získala SNP 64 mandátů, ale k většině jí chyběl jeden mandát. Vláda Sturgeonové následně uzavřela dohodu o rozdělení moci se skotskými zelenými.