Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konspiracím nejvíce věří radikálové zleva i zprava, zjistili Nizozemci

  19:48
Jak se stane, že člověk uvěří konspiračním teoriím, například že nás letadla práškují chemikáliemi usnadňujícími ovládání mysli nebo že Islámský stát vede agent izraelské rozvědky? Nová studie nizozemských vědců říká, že náchylnější k uvěření ve spiknutí mocných jsou lidé z okrajů politického spektra.

Jedna ze známějších konspiračních teorií je ta, že na palubě letounu sestřeleného nad Donbasem byla jen dlouhou dobu mrtvá těla a když je našli vesničané, světélkovala. Příbuzné obětí tato teorie ignorovala, protože do ní nezapadali. | foto: Reuters

Američané nikdy na Měsíci nepřistáli, letadla rozprašují ohlupující chemikálie, které lze neutralizovat octem, Islámský stát vede izraelský agent, ebolu vymysleli farmaceuti nebo rovnou Obama a zmizelý malajsijský boeing naložili Američané mrtvolami a nad Ukrajinou ho sestřelil ukrajinský letoun (i když dle „ruských důkazů“ vypadá pokaždé jinak).

Možná si ťukáte na čelo, ale lidé, věřící v to, že každá velká událost musí mít i velkou příčinu a zatajované vysvětlení, odlišné od toho dostupného v médiích, podobným věcem věří. Je jich tolik - respektive mají zejména díky sociálním sítím možnost oslovit publikum tak velké, že se o tom v předinternetové době nikomu nesnilo - že se fenomén konspiračních teorií stal i předmětem vědeckého výzkumu.

Zaostřeno na konspirace

Nově do něj přispěl tým nizozemských vědců se studií (najdete ji zde), na kterou upozornil web magazínu Pacific Standard. Studie na konkrétních datech potvrdila zajímavou hypotézu: větší sklon věřit teoriím o spiknutích mají shodně lidé z opačných pólů pravolevého politického spektra.

To se může zdát podivné kvůli tomu, že jde o protiklady. Na druhou stranu ale existují modely, které toto spektrum namísto přímky charakterizují spíše jako podkovu, jejíž konce se přibližují a mají leccos společného.

Pevné přilnutí ke svému vidění světa

„Lidé na pravém i levém okraji politického spektra mají sklon přilnout ke svému vidění světa natolik skálopevně, že pak politické ideje, k nimž se upínají, vnímají jako jediné řešení problémů společnosti,“ citoval jako jedno ze svých východisek výzkumný tým, který vedl psycholog Jan-Willem van Prooijen ze Svobodné univerzity v Amsterdamu.

„Studie se zaměřila na otestování hypotézy, podle níž političtí radikálové - na obou stranách spektra, vlevo i vpravo - jsou náchylnější na uvěření teorií o konspiracích. Výsledky získané čtyřmi výzkumy tuto hypotézu podpořily,“ uvedli vědci. Dodali, že u dotazovaných lidí víra v existenci spiknutí narůstala tím rychleji, čím více se identifikovali s jedním z pólů pravo-levého spektra.

Vlastní výzkum byl založen na analýze a syntéze poznatků ze čtyř výzkumů - tři se konaly v Nizozemsku, jeden ve Spojených státech. Například toho v USA se účastnilo 185 lidí, kteří sami sebe zařadili na sedmibodovou škálu od radikálně levicového po radikálně pravicový náhled na svět.

„Pak odpovídali na šest výroků týkajících se stavu ekonomiky. Například, že ‚finanční krizi záměrně způsobili bankéři a zkorumpovaní politici‘. (...) Ke konspiračním teoriím se více hlásili lidé vyhranění do toho či onoho extrému a méně pak politicky umírnění účastníci výzkumu,“ tvrdí studie.

Radikálové více věří v jednoduchá řešení

Jiný ze čtyř zmíněných výzkumů, který se konal v Nizozemsku na vzorku tisícovky lidí, kteří opět sami sebe zařadili na škálu pravice-levice, kladl otázku, do jaké míry zpovídaní souhlasí s tezí, že „se správnými rozhodnutími politiků lze problémy společnosti řešit velmi snadno“. Lidé zároveň na sedmibodové škále vyznačovali míru souhlasu či nesouhlasu s větou říkající, že „před rozhodováním o válce v Iráku ropné společnosti infiltrovaly politickou scénu“.

Výzkum ukázal, že lidé z okrajů politického spektra více než nevyhranění věří v existenci jednoduchých receptů na problémy společnosti. A stejně jako v prve zmíněném výzkumu z USA míní, že za velkými událostmi se skrývají spiknutí mocných.

Konspirace a čeští politici

Alternativní teorie vysvětlující dění pomocí utajených spiknutí rezonují i mezi politiky zavedených a vlivných stran. Loni v prosinci například Michal Hašek a Zdeněk Škromach z ČSSD sdíleli na Facebooku článek anynomy vlastněného serveru Aeronet - údajný rozhovor s anonymním expracovníkem mediální agentury popisujícím manipulace veřejným míněním. Údajný „insider“ si pletl i základní pojmy, nerozlišoval například „mediální agenturu“ od „agentury pro výzkum mínění“. Přesto Hašek a Škromach text kvitovali poznámkami „na každém šprochu pravdy trochu“ či „opravdu zajímavé počtení“.

Van Proojen se svými kolegy ve studii píše, že „víra ve spiknutí má s politickou radikálností společnou touhu dát dění ve společnosti smysl pomocí jednoduchých tvrzení“. Pokud se lidé odstřihávají od zdrojů informací, které nekonvenují jejich vidění světa (více o tom zde), tím hůře.

„Pro některé lidi je jednodušší věřit konspiracím než akceptovat skutečnost, že svět je složitější a méně předvídatelný, než jsou ochotní si připustit,“ uzavírá Pacific Standard.

Vyhraněný člověk, takže konspirační teoretik? To zase ne

Je důležité říci, že provedená studie má své limity a nelze ji uplatňovat plošně. I mezi politicky radikálními lidmi se vyskytují takoví, kteří konspiracím věří méně či vůbec. Nelze také jednoduše říci, že každá teorie uvažující o spiknutí je nutně z podstaty nesmyslná. Mnohé jistě ano, ale jeden příklad za všechny: aféra Watergate ukázala, že politici (či obecněji lidé) konspirovat umějí.

Van Proojen a jeho výzkumníci mají za pravděpodobné, že levicoví radikálové snáze uvěří jiným konspiracím než pravicoví. Třeba smyšlenkám o moci kapitalistických nadnárodních korporací, zatímco vyhraněně pravicoví lidé mohou namísto toho být náchylnější uvěřit v existenci spiknutí týkajícího se například imigrace.

Studie také upozorňuje, že korelace (tedy vztah mezi dvěma proměnnými - například mezi spotřebou margarínu v USA a rozvodovostí v Maine, který by mohl být jedním z učebnicových příkladů) ještě neznamená kauzalitu (tedy že jedna proměnná závisí na jiné).

„Na základě našich výsledků můžeme o kauzalitě popsaných efektů jen spekulovat,“ upozorňují autoři studie. „Předpokládáme, že vztah mezi politickou radikálností a vírou v konspirace je obousměrný, že se oba jevy vzájemně posilují. Politická radikalizace může vést ke snížení rozeznávacích schopností a víra v konspirace pracuje s klamy a nespravedlností, přičemž dojem nespravedlnosti může být předpokladem pro radikalizaci.“

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na něj naléhal v podpoře evropských sankcí proti Rusku. Ten následně slevil ze svého odporu a sankce...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

Premium

Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám vymačká na mobilu a zavře se s ním na záchod, přestaňte sledovat hollywoodské filmy.

Většina dětí má vlastní pokoj či ho sdílí s jedním sourozencem, uvedl průzkum

Více než dvě třetiny dětí mají v České republice vlastní pokoj. Pokud už sdílí pokoj se sourozencem, tak ve většině případů jen s jedním. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro výrobce střešních...

23. března 2025  8:06,  aktualizováno  8:39

Úřady na Ukrajině a v Rusku hlásí mrtvé po dronových útocích

Sledujeme online

Nejméně tři lidé, včetně pětiletého dítěte, zahynuli během noci při náletu ruských dronů na Kyjev, oznámila vojenská správa ukrajinského hlavního města. Předchozí informace hovořily o dvou mrtvých....

23. března 2025,  aktualizováno  7:41

Bezpečnostní systém USA poskytující zprávy pilotům měl tříhodinový výpadek

Americký systém Notice to Air Missions, neboli NOTAM, který poskytuje důležité bezpečnostní informace pilotům a dalším pracovníkům letectví a je na něm závislá letecká doprava, měl v sobotu více než...

23. března 2025  7:35

Při izraelském útoku zemřel podle médií politický představitel Hamásu Bardavíl

Při izraelském leteckém útoku na Chán Júnis byl v neděi zabit politický představitel teroristického hnutí Hamás Saláh Bardavíl. Uvedla to podle agentury Reuters palestinská média a Hamás. Izraelští...

23. března 2025  7:24

Kanada podle ministryně zahraničí může vyhrát obchodní válku s USA

Kanada může vyhrát obchodní válku, kterou vyvolala série cel nařízených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Řekla to v rozhovoru s televizní stanicí BBC Mélanie Jolyová. „Jsme největší zákazník...

23. března 2025  7:09

Za kolik, o kolik, kolik čeho. Pokračujeme v tréninku praktických slovních úloh

Premium

Slovní úlohy jsou pro některé postrach, zprvu mohou působit zmatečně, není však nutné panikařit, leckdy postačí se na zadání podívat prostě z jiné strany. Ve skutečnosti jsou tou matikou v praxi,...

23. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami

Premium

Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený benefit. Někdy se lze setkat i s tím, že firmy nabízejí dokonce šest týdnů. Nově se však začíná...

23. března 2025

Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři

Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za druhé světové války. Ačkoli je scéna, která ukazuje vraždu ženy s dítětem v náručí, známá po celém...

23. března 2025

Čína zrudla. Teď už doopravdy. Nespokojenost sílí, lidé řeší, jak odejít

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Číně Číňané jsou nespokojení: dokonce i staří lidé, kteří byli nadšení z velkého čínského skoku, se teď mračí na režim a radí mi: „Vrať se domů, tady tě nic nečeká.“ A ti bohatší mizí do ciziny.

23. března 2025

Česko trápí sucho, úroda je v ohrožení. Deficit vláhy je varovný, upozorňují experti

Premium

Česko trápí sucho a země je vyprahlá. I když se to nezdá, v půdě chybí vláha. Zima na ni byla skoupá. Experti mluví až o padesátiletém suchu. Může za to málo srážek po celou zimu.

23. března 2025

OBRAZEM: Neotřelé nemovitosti na prodej. Zkuste zámek, vinice či hausbót

Exkluzivní bydlení, reprezentativní firemní sídlo či pohodové místo na rekreaci. Na trhu s nemovitostmi lze najít mnoho zajímavých i kuriózních investic. Redakce iDNES.cz ve spolupráci s portálem...

23. března 2025

Součástí mírových sil na Ukrajině by měly být i české jednotky, míní Pavel

Součástí mírových sil na Ukrajině by po uzavření dohody o míru měly být i české jednotky, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Řekl to v sobotu ve zveřejněném rozhovoru s novinářem webu...

22. března 2025  22:31,  aktualizováno  22:54