Kanaďanka přinesla revoluci před Buckinghamský palác, velela střídání stráží

  15:27aktualizováno  15:27
Střídání stráží před Buckinghamským palácem je událostí, která se opakuje s pravidelností a přesností každý den téměř beze změn. V pondělí však bylo před sídlem královny Alžběty II. něco jinak. Střídání stráží totiž poprvé v historii vedla žena.

Kanaďanka Megan Coutová je první důstojnicí pěchoty, které se něco takového poštěstilo. V pondělí tak vedla před palácem na nástup 40 vojáků, popsal britský list The Guardian.

„Jen se soustředím na svoji práci nejlépe jak dovedu a s pokorou. Kdokoliv z mých kolegů by byl nadšený, kdyby byl kapitánem královniny gardy a stejně tak jsem poctěná já,“ řekla 24letá vojačka před ceremoniálem.

Fotogalerie

Ceremoniál probíhá téměř za jakýchkoliv okolností přesně v 11 hodin tamějšího času před palácem v centru Londýna. Celou akci doprovází hudba, přičemž Kanaďané si pro tuto příležitost přivezli pětatřicetičlennou dělostřeleckou královskou kapelu.

Ceremoniál vždy sledují davy lidí před branami. Muži oblečení v tradičních červených uniformách s typickou černou kožešinovou čepicí. Gardisté nejsou před palácem jen na okrasu a pro fotky turistů, jsou důkladně vycvičení a připravení k boji. Až doposud měl velení gardy vždy v rukách muž, jak připomněla americká televize CNN.

Kanaďanka Coutová se k němu dostala s trochou štěstí. Ve své jednotce je až druhá ve velení, ale její nadřízený Maj Jay Hudson, který gardě velel minulý týden, odstoupil, aby kolegyni tuto šanci dopřál.

Jako hradní stráž královny slouží Kanaďané v Anglii ve vybrané dny až do 3. července. Na starosti mají kromě Buckinghamského paláce i St. James Palace, londýnský Tower a hrad Windsor.

Kanadská jednotka, 2. prapor kanadské lehké pěchoty princezny Patricie (2PPCLI), je ve Velké Británii na návštěvě u příležitosti 150. výročí založení kanadské konfederace. Kanada je jednou z patnácti zemí britského Commonwealthu, ve kterých Alžbětu II. považují za představitelku státu.

Sloužit jako hradní stráž Alžběty II. je tradičně jedním z úkolů britské armády, ve které však slouží většinou muži. Ženy v britské armádě nebyly až do loňského roku nasazované přímo na bojiště, a tak se nemohly dostat ani do gardy. Oproti tomu Kanada umožňuje ženám sloužit na téměř jakémkoliv postu v armádě, a to již od roku 1989.

Druhý prapor kanadské lehké pěchoty princezny Patricie má základnu ve městě Shilo v kanadské provincii Manitoba. Pojmenovaný byl po princezně Patricii z Connaughtu, dceři tehdejšího guvernéra Kanady prince Artura. Rodina je součástí britské královské dynastie. Princ Artur byl třetím synem královny Viktorie a zároveň prvním členem královské rodiny v této pozici. Dcera Patricie se narodila v Buckinghamském paláci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Žádný můj předchůdce neudělal pro Izrael tolik co já, řekl Trump

Americký prezident Trump při setkání s Netanjahuem podepsal dekret, kterým USA...

Žádný jiný americký prezident toho podle současného šéfa Bílého domu neudělal pro Izrael tolik, co on. Donald Trump to...

Dítě málem umořili hlady. Australští vegani dostali za trest veřejné práce

Každoroční londýnský pochod za práva zvířat. (17. srpna 2019)

Jedenapůlroční dítě vypadalo jako tříměsíční kojenec. Kriticky zaostávalo v tělesném i duševním vývoji – kvůli přísné...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz