Jako za Stalina. Za rabování jsme popravovali, tvrdí vůdce z Donbasu

  11:28aktualizováno  11:28
Bývalý ruský vůdce doněckých separatistů Igor Girkin Strelkov v rozhovoru pro ruskou rozhlasovou stanici prozradil, že během svého působení na Ukrajině zavedl systém vojenského soudu inspirovaný režimem Josifa Stalina. Za rabování, krádeže a zabití vojáka prý bylo popraveno několik lidí.

Za rabování se v Donbasu popravovalo, tvrdí Strelkov. Inspirací byl Stalin | foto: Reuters

Rozhlasové vystoupení Strelkova na stanici Komsomolskaja pravda trvalo 42 minut a někdejší separatistický vůdcem se v něm zprvu zaměřil na své představy o vzniku Novoruska, které by se rozkládalo přes většinu Ukrajiny, od Charkova až po Oděsu. „Jednoho dne by pak pohltilo celou Ukrajinu a Bělorusko,“ představuje si Strelkov.

Krize na Ukrajině

Až v závěru rozhovoru přišla řeč na působení Strelkova v Donbasu. Moderátor pořadu se ho zeptal, jak ozbrojenci bránili v rabování a krádežích, které byly nedílnou součástí ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. „Popravami,“ odvětil Strelkov.

Posléze vysvětlil, že separatistické úřady v regionu zavedly válečné soudy inspirované režimem sovětského vůdce Josifa Stalina. Separatisté podle Strelkova okopírovali metodiku soudů z roku 1941. „Podle tohoto systému jsme soudili a usvědčené jsme popravili,“ dodal někdejší separatistický lídr.

Soudů se nebojím, tvrdí Strelkov

Nejednalo se však o velký počet poprav. Strelkov uvedl, že během jeho působení ve Slavjansku skončili na popravišti čtyři lidé. „Jednalo se o dva vojáky a jednoho civilistu, kteří rabovali a jednoho muže, který zabil vojáka ve službě,“ uvedl Strelkov ve vysílání prokremelské rozhlasové stanice.

Inspirace sovětským režimem podle Strelkova neznamená, že by jednoho z nejhorších diktátorů historie obdivoval bezvýhradně. Nesouhlasí prý zejména s jeho názory, které prezentoval jako začínající politik. Na konci svého úřadování však byl Stalin podle Strelkova dobrým státníkem. „Můžeme se bavit o tom, kolik krve prolil. Můžeme ale také s jistotou říct, že to nedělal pro sebe, ale kvůli určitým ideálům,“ myslí si Strelkov.

Igor Strelkov byl klíčovým velitelem proruských separatistů v Donbasu. Kyjevská vláda ho označovala za ruského agenta a obvinila ho z páchání válečných zločinů. Strelkov v rozhlasu uvedl, že válečné zločiny byly páchány i kyjevskými vojáky, připomíná server Rádio svobodná Evropa

Z případného postihu u mezinárodních soudů podle svých slov strach nemá. „Mezinárodní právo mě neznepokojuje, protože se jedná jen o nástroj, který mají v rukách vítězové. Až když nás porazí, pak se na mě budou tyto zákony a normy vztahovat,“ myslí si.

Zažehl válku, teď v Rusku bojuje proti západnímu převratu

Není to poprvé, co se Strelkov v ruských médiích rozpovídal o svém působení v čele doněckých separatistů. V listopadu loňského roku ruskému ultrakonzervativnímu listu Zavtra například osvětlil svou roli v rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny. „Válku jsem odstartoval já: kdyby náš oddíl nepřešel hranici, všechno by skončilo,“ přiznal v rozhovoru Strelkov, který sám sebe označuje za profesionálního agenta tajných služeb, nikoli vojenského velitele.

Čech jménem Magomed zkoumá v Donbasu šrapnely. Ve válce vyrostl

Kdyby nebylo jeho oddílu, konflikt v Doněcké a Luhanské oblasti by se prý nerozhořel. „Všechno by skončilo jako v Oděse nebo Charkově. Bylo by několik desítek zabitých, spálených a zatčených, ale tím by všechno skončilo. Kolotoč války, která dosud pokračuje, roztočil náš oddíl,“ přiznal Strelkov. Na Ukrajinu prý z Ruska dorazil s oddílem dvaapadesáti bojovníků.

Bývalý dlouholetý příslušník ruské kontrarozvědky FSB a vojenské rozvědky GRU působil kromě Donbasu podle svého vyjádření také v bojových operacích v Bosně a v Podněstří i v obou čečenských válkách. Nyní žije v Moskvě, protože Kremlu se znelíbil a z Donbasu byl svými veliteli odvolán (více o jeho odvolání se dočtete zde).

V Rusku dal po svém odvolání z Donbasu dohromady „humanitární“ spolek, který zásobuje povstaleckou armádu na Donbasu. Zimní uniformy má prý polovina ozbrojenců právě od něj. Buduje také organizaci svých politických stoupenců, prý ve snaze odvrátit „hrozbu prozápadního převratu“.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz