Mnichovský vrah útok plánoval rok, zbraň ze Slovenska koupil na internetu

  12:47aktualizováno  15:49
Osmnáctiletý střelec z Mnichova plánoval svůj útok rok. Vražednou zbraň si mladík pořídil na darknetu. Na sobě měla slovenskou certifikační značku. Podle vyšetřovatelů tak mohla pocházet z Česka, nebo Slovenska. Proč zaútočil, zatím není jasné. Celkem útočník zabil devět lidí. Počet raněných stoupl na 35.

Němec s íránskými kořeny si pro útok vybral poloautomatický Glock 17 ráže devět milimetrů a s sebou si na místo činu si přinesl i 300 nábojů. Zbraň si útočník zřejmě koupil anonymně na zašifrované části internetu zvané darknet, jak naznačuje historie v jeho počítači.

Zbraň byla kdysi přeměněna na divadelní, později však byla znovu upravena, aby se stala funkční, dodal bavorský vyšetřovatel Robert Heimberg. Na zbrani byla certifikační značka ze Slovenska, což podle vyšetřovatelů naznačuje, že zbraň pochází buď přímo ze Slovenska, případně z České republiky.

„Čin plánoval od loňského léta,“ uvádí Heimberga web BBC. Podívat se byl i ve škole ve Winnendenu, kde v roce 2009 zabil její absolvent 16 lidí. Mluvčí mnichovského státního zastupitelství Thomas Steinkraus-Koch uvedl, že své oběti si střelec nijak zvlášť nevybíral a nebyli mezi nimi jeho spolužáci. Dodal také, že střelba neměla žádný politický motiv.

Fotogalerie

Policii se zatím nepodařilo vyslechnout rodiče mladíka, jehož jméno uvádí jako David Sonboly. Německý web Der Spiegel ho už dříve uváděl jako Davida S., zatímco jiné zdroje mluvily o střelci na základě výpovědí jeho spolužáků jako o Alim Sonbolym.

Střelec měl podle policie psychické problémy. U něj doma se našly zdravotní záznamy, které ukazují, že trpěl úzkostmi a depresemi. „Podezřelý měl strach z kontaktu s lidmi a také deprese,“ cituje státního zástupce AP. Loni také strávil dva měsíce na psychiatrické klinice. Našly se také léky.

Trpěl nadváhou a ve škole nebyl oblíbený. „Ali byl často šikanovaný ostatními a velmi neoblíbený,“ uvedla webu The Guardian čtrnáctiletá dívka, která bydlela ve stejném domě jako střelec a chodila s ním do stejné školy jen o pár ročníků níž. Na chodbách školy ho potkávala většinou samotného. „Měl sotva nějaké přátele,“ dodala.

Se střelcem se potkala ještě v pátek v poledne. „Bylo to zvláštní. Normálně mi řekne alespoň ahoj, protože se známe. Když jsem ho ale pozdravila, tak ani neodpověděl a vypadal odměřeně,“ vzpomněla si dívka.

To bylo jen pár hodin před tím, než napsal vzkaz na Facebooku, kde lákal do McDonaldu na jídlo zdarma. „Přijďte dnes ve čtyři odpoledne do Meggi u OEZ a já vás na něco pozvu, jen ne něco moc drahého,“ zněl vzkaz. Výrazem „meggi“ přitom myslel McDonald’s a výrazem OEZ nákupní centrum Olympia.

Ačkoliv zatím nelze oficiálně potvrdit, že vzkaz napsal sám Sonboly, podle policie tomu všechny důkazy nasvědčují. Sonboly se krátce po vzkazu vydal k nákupnímu centru OEZ, kde zabil devět lidí. Dalších 35 lidí zdravotníci ošetřili, jen čtyři však mají střelná zranění.

V minulosti přitom neměl záznam v trestním rejstříku. Policii byl známý jen jako oběť. Poprvé nahlásil v roce 2010 okradení a o dva roky později byl napadený.

Oběti jsou hlavně z řad dětí imigrantů

Ačkoliv policie ještě nedošla k závěru, jaký byl motiv osmnáctiletého střelce, ani proč si vybral dané místo a čas. Mezi oběťmi jsou však určité podobnosti. Střelec cílil hlavně na mladé lidi. S jedinou výjimkou 45leté ženy, byly oběti ve věku do dvaceti let. Oběti také často pocházely z rodin, které se do Německa přistěhovaly. Podle sobotního prohlášení příslušných úřadů byli tři zavraždění z Turecka, tři z Kosova a jedna z Řecka. Podle vyšetřovatelů si však cizince nevybíral záměrně.

Střelba v Mnichově

První uvedenou obětí byl už v sobotu dvacetiletý Dijamant Zabergja. Jeho otec přinesl před nákupní centrum synovu fotografii a mluvil s reportéry (více zde). Zubergja je původem z Kosova, stejně jako další dvě oběti střelce - dívky Armela Segashiová a Sabina Sulajová. Čtrnáctileté dívky byly kamarádky a do nákupního centra vyrazily v pátek společně.

Další oběti identifikoval turecký ministr zahraničí jako Sevdu Daga, Cana Leylu a Selcuka Kilice. Smutným hrdinou střelby se stal sedmnáctiletý Řek Hussein Daitzik, který se snažil zachránit svou sestru a sám se stal obětí střelce. Se sestrou byl Daitzik zrovna před restaurací McDonald’s, když střelec začal pálit. Mladík rychle odstrčil dívku stranou, zatímco jeho samotného zasáhly dvě kulky do hrudi, jak uvádí web The Telegraph.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Najdete na iDNES.cz