Střelec z Mnichova se inspiroval Breivikem, fascinovaly ho masové vraždy

  12:05aktualizováno  16:54
Útočník z centra Olympia v Mnichově byl osmnáctiletý student, který se léčil na psychiatrii. Vyšetřovatelé uvedli, že se inspiroval v masových střelbách šílenců. Celkem zabil devět lidí a 27 zranil. Osmi obětem nebylo více než 20 let. Podle německého ministra vnitra nebyl napojený na mezinárodní teroristické sítě.

Podle bavorského policejního šéfa neměl útok žádnou souvislost s uprchlickou krizí. Střelec se narodil a vyrůstal v Mnichově, ačkoliv měl kromě německého i íránské občanství. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra pocházel z muslimské komunity šíitů, ale je možné že konvertoval ke křesťanství. Policie však nemá po prohledání jeho věcí a počítače důvod domnívat se, že by čin nějak souvisel s islámskými radikály, či Islámským státem. Podle Maiziéra nic nenasvědčuje tomu, že by útočník byl jakkoliv napojený na mezinárodní terorismus.

Mladík se podle vyšetřovatelů více inspiroval masovými střelbami ve světě. „Našli jsme ale materiály, které souvisely s útoky šílenců, což bylo zjevně téma, které ho zajímalo,“ řekl mnichovský policejní šéf Habertzus Andrä na sobotní tiskové konferenci. Podle policie chtěl útočník napodobit norského teroristu Anderse Breivika. V pátek to totiž bylo přesně pět let, co Breivik zabil v Oslu a na ostrově Utoya 77 lidí. Maiziére však na tiskové konferenci varoval, že na spojování útočníka s Breivikem je ještě brzy.

Fotogalerie

Podle státního zástupce byl mnichovský střelec v péči psychiatrů a užíval antidepresiva. Policie nyní dále zkoumá motiv jeho činu. Jako vražednou zbraň si vybral pistoli Glock-17, k jejímuž držení neměl útočník oprávnění. Celkem s ní zabil devět lidí než obrátil zbraň proti sobě. Útočník měl na místě činu s sebou v batohu na tři sta nábojů.

Mezi oběťmi jsou podle Bayerische Rundfunk převážně mladí lidé. Pouze jedné oběti bylo 45 let, ostatní byli ve věku od 13 do 20 let. Jednalo se o tři ženy a šest mužů.

Dalších 27 lidí střelec zranil, přičemž deset vážně. Všechny oběti jsou místní. Mezi oběťmi jsou údajně i tři Turci. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na turecké ministerstvo zahraničí. Podle ministra Mevluta Cavusoglua se jedná o dospělou ženu a dva mladistvé. V Německu žije početná turecká menšina. Jednou z obětí je také údajně Řek.

Policie nyní vyslýchá příbuzné a známé střelce. Rodiče jsou podle policie natolik v šoku, že nejsou schopni pomoct s vyšetřováním. Prověřuje se také vzkaz na Facebooku, kterým údajně útočník lákal do McDonald’s na jídlo zdarma.

Svědci popsali chvíle před střelbou

Mladíka identifikoval web Der Spiegel jako Davida S. Web The Guardian však na základě výpovědí jeho spolužáků uvádí, že se jmenoval Ali Sonboly. Sousedé se s ním potkali ještě ten den, ale nezpozorovali na něm nic zvláštního. Večer se však mladík vydal k nákupnímu centru Olympia a začal střílet. Nejprve v nedaleké restauraci McDonald’s a později přímo v obchodním centru.

Žena jménem Loretta uvedla pro web CNN, že její osmiletý syn se se střelcem potkal na záchodech v McDonald’s, kde údajně viděl, jak muž nabíjel zbraň. Ona už pak zachytila jen střelbu. „Slyšela jsem něco jako alarm - bum, bum, bum. Zabíjel děti. Děti, které seděly a jedly. Nemohly utéct,“ uvedla Loretta. Podle ní také křičel „Alláhu Akbar“ (Bůh je velký).

To se však rozchází se zveřejněnými videi a svědectvím Husseyina Bayriho, který střelbu viděl, když kolem restaurace projížděl na kole. „Slyšel jsem nejdřív, jak křičel: Vy za***ní cizinci. Jsem Němec a vy to dostanete,“ uvedl Bayri. Krátce poté se podle něj spustila střelba a na zem spadl chlapec asi ve věku tak čtrnácti až sedmnácti let.

Střelba v Mnichově

Bayri seskočil z kola a běžel ke zraněnému chlapci a schoval se u něj. Mezitím mu tlačil na ránu, aby zastavil krvácení. „Volal o pomoc. Snažil jsem se s ním mluvit, ptal jsem se na jméno, věk, jestli má přítelkyni. Snažil jsem se ho udržet, aby nezavíral oči,“ popsal Bayri. Chlapec však podle něj zemřel než se záchranáři dostali na místo.

Milý chlapec neměl problémy s policií

Webu The Guardian potvrdili svědci, že to byl David S., koho zachytil někdo na mobil na střeše centra. Na záběrech je vidět, jak muž chodí po střeše a křičí na lidi z okolních domů. „Jsem Němec. Narodil jsem se tady. Vyrostl jsem ve čtvrti Hartz IV,“ křičí útočník. Brzy na to se ozve střelba. Podle policie jednal útočník sám a motiv jeho činu zatím není jasný.

Mladík žil v mnichovské čtvrti Maxvorstadt s rodiči. V minulosti se přitom nikdy nedostal do hledáčku policie. Speciální komando ještě v noci byt ve vícepodlažním domě prohledalo a policie vyslechla jeho otce. Forenzní experti odnesli z bytu jeho osobní věci, které nyní zkoumají.

Sousedé ho místním médiím popsali jako milého chlapce. „Chlapec byl velmi, velmi milý. Nemůžu o něm říct, nic špatného,“ cituje jednoho ze sousedů The Guardian. Jeden soused už předtím webu listu Bild uvedl, že to byl „klidný typ“ člověka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

VIDEO: Ind utopil v řece auto, které dostal k narozeninám. Chtěl mít jiné

Ind poslal do řeky auto, které dostal k narozeninám, přál si jiné

Mladík ze severoindického města Jamuna Nagar minulý pátek natlačil do řeky své nové auto, které dostal od rodičů k...

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Najdete na iDNES.cz