Židy povraždil v USA muž nenávidějící také migranty, hanil je i na webu

  10:46aktualizováno  13:19
Po několik měsíců si Američan Robert Bowers vyléval zlost nenávistnými příspěvky na internetu, zejména proti imigrantům a Židům. Poslední přidal v sobotu těsně předtím, než v místní synagoze zastřelil jedenáct lidí. Policie o něm přesto před tragickou událostí vůbec nevěděla.

Vyšetřování střelby v synagoze v americkém Pittsburghu (27. října 2018) | foto: AP

Bowers, obviněný ve 28 bodech kvůli sobotní střelbě v synagoze v Pittsburghu, měl dosud čistý trestný rejstřík a povolení vlastnit střelnou zbraň. Podle zpravodajské stanice CNN si od roku 1996 koupil zbraní šest. V sobotu použil automatickou pušku a tři pistole, zabil jedenáct lidí a dalších šest zranil.

Fotogalerie

Jeho čin je řazen k zločinům z nenávisti. Z jeho nedávných ostrých antisemitských výpadů na sociálních sítích, lze usuzovat, že nenávist byla mířena proti Židům. Podle amerických médií také v době útoku křičel „Všichni Židé musí zemřít!“

Bowers bydlel asi půl hodiny autem od synagogy v bytovém komplexu. Sousedé ho často vídali, jak před ním kouří cigarety. Jedna z jeho sousedek uvedla, že ho nikdy neviděla se s kýmkoliv stýkat.

Často se však vyjadřoval na internetu, zejména na webové stránce Gab.com. Ta sama sebe charakterizuje jako „sociální síť propagující svobodu projevu, osobní svobodu a svobodný tok onlinových informací“. Jako platforma je však populární u bělošských nacionalistů a pravicových extremistů, píše The New York Times.

V popisku svého profilu měl Bowers napsáno, že „Židé jsou ďáblovy děti“. Gab použil krátce před střelbou. „HIAS s oblibou přivádí vetřelce, kteří zabíjejí naše lidi. Nemohu sedět a dívat se, jak jsou moji lidé pobíjeni. Já jdu na to,“ napsal s použitím zkratky HIAS pro hebrejskou společnost napomáhající imigraci, která působí v New Yorku a Marylandu.

Nenávistný příspěvek Američana Roberta Bowerse na sociální síti Gab.com z 27....

Nenávistný příspěvek Američana Roberta Bowerse na sociální síti Gab.com z 27. října

Bowers si účet na stránce založil v lednu a hned ho zaplnil množstvím antisemitistických urážek a konspiračních teorií. Podle něj měli Židé kontrolu nad státem. V jednom z příspěvků stálo „Otevřete oči! To ti špinaví odporní Židé sem přivádějí ty špinavé odporné muslimy!!“

Svůj hněv Bowers směřoval také na prezidenta Donalda Trumpa. Obviňoval ho, že se dostatečně nesnaží splnit politické cíle, které by Bowers požadoval. „Trump je celosvětový, ne nacionalistický. Amerika nebude opět skvělá, dokud tady bude „zamoření,“ odkázal spolu s další antisemitistickou nadávkou na Trumpovo volební heslo.

Servisní firma Joyent oznámila, že od pondělí stránka Gab.com nebude fungovat. V neděli na Twitteru oznámila, že bude kvůli událostem v Pittsburghu „několik týdnů mimo provoz“.

„Budeme dále bojovat za svobodu projevu a onlinovou svobodu pro všechny. Technologické firmy nás nezastaví, nezastaví nás ani mainstreamová média,“ stojí ve vzkazu. Gab.com ale na střelbu reagovala prohlášením, že netoleruje násilí a že ji zpráva o činu v Pittsburghu zarmoutila. Uzavřela Bowersův účet a kontaktovala Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Provozovatelé stránky sklízejí kritiku od jejího založení v roce 2016. Slíbili tehdy, že obsah nebude v žádném případě cenzurován. Mnoho příznivců krajní pravice opustilo twitter a začalo využívat právě tuto platformu.

Zeman kondoloval Trumpovi

Prezident Miloš Zeman poslal v neděli svému protějšku Donaldu Trumpovi v souvislosti s událostí telegram. Česká hlava státu útok považuje za teroristický čin, protože mířil proti konkrétnímu náboženství a motivoval ho pouze „podlý antisemitismus“.

„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávy o odporném činu střelce v Pittsburghu, který krvavě ukončil životy mnoha nevinných lidí. Dovolte mi, abych rodinám obětí a všem občanům USA vyjádřil jménem svým i jménem lidu České republiky upřímnou a hlubokou soustrast,“ vzkázal Zeman.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček na Twitteru napsal, že je událostí v Pittsburghu otřesen. „Žádný útok proti lidem kvůli jejich víře či původu nemůže být nikdy ospravedlněn. Antisemitismus je zlo a zlu se musí čelit. Obdivuji hrdinství těch, kteří se útočníkovi postavili. Sdílím smutek a bolest rodin zavražděných,“ reagoval Petříček.

Zástupci HIAS událost v Pittsburghu označili za „hroznou tragédii“. „Tato ztráta je naší ztrátou,“ uvedli.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Afghánec útočil v azylovém centru u českých hranic, při útěku zabil farmáře

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal konflikt v hornorakouské obci Wullowitz u českých...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz