Američan v redakci deníku zastřelil pět lidí, s novináři měl spory

  • 245
Pět mrtvých a nejméně dva zraněné si vyžádal čtvrteční útok v redakci deníku Capital Gazette v americkém státě Maryland. Osmatřicetiletý útočník vyzbrojený brokovnicí a dýmovnicemi si sídlo listu vybral cíleně, policie ho dopadla.

Střelec po vstupu do budovy ve městě Annapolis zapálil dýmovnice, procházel přízemím a skrze skleněné stěny střílel po zaměstnancích deníku. „Byl to cílený útok na Capital Gazette,“ uvedl podle BBC šéf místní policie William Krampf. 

Fotogalerie

Vyšetřovatelům se podařilo útočníka dopadnout a identifikovat, je to 38letý muž jménem Jarrod Ramos.

Podle informací agentury AP se očividně snažil rychlé identifikaci zabránit, neboť si poškodil bříška konečků prstů tak, aby nebylo možné použít k určení identity otisky. Identita nakonec byla stanovena na základě porovnání fotografií tváře. 

Ramos před šesti lety redakci deníku neúspěšně žaloval pro pomluvu a novinářům opakovaně hrozil na sociálních sítích. Jeden z novinářů totiž popsal, jak Ramos obtěžoval na internetu nejmenovanou ženu a posílal jí vulgární vzkazy.

„Říkají si strážci demokracie, ale kdo hlídá hlídače? Dokonce i králové se zodpovídají Bohu a moderní inkvizice se blíží. Potenciální rozsudek nebude o nic méně tvrdý,“ napsal před třemi lety na web Ramos, který měl titul z výpočetní techniky.

Deník The Capital přináší zpravodajství z hlavního města Marylandu a sousedních okresů. Vlastníkem deníku je společnost Baltimore Sun Media Group. Zaměstnanci novin slíbili, že udělají vše proto, aby zítřejší číslo vyšlo. 

Policie po útoku z budovy evakuovala 170 lidí. „Neexistuje nic strašnějšího než když se schováváte pod stolem a slyšíte jak vedle vás někdo zastřelí několik lidí,“ tweetoval během útoku reportér Phil Davis. 

Annapolis

Annapolis

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.