Vůdci kampaně za brexit jsou zaskočení. Žádný plán nemají, míní experti

  11:27aktualizováno  12:22
Stoupenci brexitu sice jasně vyhráli referendum, ale zatím se zdá, že dochází na slova jejich kritiků, že nemají plán, co s vítězstvím udělat. Žádný z vítězů ještě nepředložil plán pro další kroky, píše The Economist a připomíná především mocenské ambice protagonistů. Ti však zatím mlčí.

Bývalý londýnský starosta a jeden z vůdců kampaně za odchod z EU Boris Johnson (27. června 2016) | foto: Reuters

V prvních dnech po referendu prakticky nevystoupili hlavní představitelé kampaně Leave (Odejít), tedy bývalý londýnský starosta Boris Johnson a Michael Gove, a uvolnili pole hlasitým, ale bezobsažným prohlášením šéfa Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage.

Johnson, který byl nejcharismatičtějším obhájcem odchodu, se před novináři nad ránem v pátek, kdy bylo jasné, že jeho strana zvítězila, ve svém domě prakticky schovával. Během dopoledne sice vystoupil, ale byl pobledlý, podle místních médií netypicky zaražený a neodpověděl na otázky, i když šlo o tiskovou konferenci.

Fotogalerie

Komentátorka The Guardian připomněla, že řada lidí ve Westminsteru si myslí, že Johnson vnitřně nebyl pro odchod z EU. „A že si jen představoval, že nakonec se zaťatými zuby zůstaneme, a že i on neodhadl bublající nespokojenost ve společnosti a je stejně jako všichni ostatní šokován obrovitostí toho, co se děje,“ napsala.

Financial Times připomněly, že někteří poslanci Johnsona podezírají, že se přidal k brexitové kampani, aby na svou stranu dostal na 150 000 aktivistů Konzervativní strany, kteří budou rozhodovat o tom, kdo bude příštím premiérem.

Cílem Borise Johnsona bylo stát se premiérem, řekl ČTK politolog z Londýnské ekonomické školy (LSE) Simon Hix. „Je to velmi cynický politik. Udělal kalkulaci, že jeho nejlepší šancí, jak se stát premiérem a porazit ministra financí George Osbornea, je připojit se ke kampani za brexit,“ řekl.

Británie je součástí Evropy - a vždycky bude

Johnson se k brexitu rozsáhleji vyjádřil až v neděli večer ve svém pravidelném sloupku pro The Telegraph. Ani článek, který nazval „Nemohu dostatečně zdůraznit, že Británie je součástí Evropy - a vždy bude“, však náhled do budoucnosti Británie nepřinesl.

Brexit?

Zaskočenost protiunijního tábora řeší britská média i diskutéři. Server The Independent zveřejnil teorii jednoho z čtenářů, který ve svém komentáři píše, že k brexitu možná ani nedojde.

Vzhledem k tomu, že premiér Cameron v říjnu odstoupí, vyjednávání o odchodu Británie z EU bude mít na starost jeho nástupce. A zatím se nezdá, že by byl o tuto pozici mezi politiky velký zájem.

Deník The Guardian už dříve připomněl, že výsledek referenda není právně závazný, ale pouze doporučující. „Kdo by chtěl nést na svých ramenou zodpovědnost za všechny jeho následky a důsledky?" ptá se čtenář.

Bývalý londýnský starosta připustil, že výsledek referenda není nijak ohromující. Šestnáct milionů lidí totiž s odchodem z EU nesouhlasí. „V demokracii může rozhodnout většina, ale každý má stejnou hodnotu. My, kdo jsme součástí této těsné většiny, musíme udělat vše pro to, abychom uklidnili příznivce setrvání,“ uvedl.

Johnson neupřesnil, jak chce odpůrce brexitu uklidnit, z jeho slov se však zdá, že Británie bude s EU i nadále úzce spolupracovat v celé řadě oborů - umění, vědě i ve zlepšování kvality životního prostředí. „Práva občanů EU žijících v této zemi budou plně chráněna, to samé se týká britských občanů žijících v EU,“ napsal. Britové podle něj budou moct i nadále studovat či pracovat v zemích EU a usazovat se v nich.

Jedinou změnu - která však prý nepřijde nijak rychle - bude, že se Spojené království konečně vymaní z neprůhledného systému unijní legislativy. Vláda tak bude podle Johnsona schopná znovu řešit imigranční politiku založené na takovém systému, který bude reprezentovat potřeby obchodu a průmyslu. Británie také bude konečně moct navazovat dohody o volném obchodu i se zeměmi, s nimiž byla spolupráce dosud zakázaná.

Ani ve svém sloupku však Johnson neuvedl, kdy a jak začnou politici odchod z EU projednávat, ani kteří politici to budou.

Příznivci brexitu nevědí, jak pokračovat

V posledních dnech před kampaní odpůrci brexitu jeho obhájcům vyčítali, že nemají plán, jak postupovat dál v případě vítězství. Nedočkali se konkrétních odpovědí, jak by postupovali při vyjednávání s EU či jak by řešili ekonomické důsledky brexitu.

Tyto obavy potvrdil v neděli šéfredaktor politického vysílání televize Sky News Faisal Islam, když popisoval rozhovor s nejmenovaným konzervativním poslancem a stoupencem brexitu.

„Ptal jsem se ho ‚Kde je plán? Můžeme teď vidět plán pro brexit?‘ Odpověděl mi: ‚Není žádný plán. Kampaň Leave nemá plán. V čísle deset (premiérský úřad, pozn. redakce) měli mít plán‘,“ líčil Islam konverzaci. Po jeho líčení zavládlo ve studiu ticho. „Popravdě nevím, co bych na to řekla,“ přerušila je nakonec moderátorka.

Britská volba

Kampaň Leave je zvláštní koalicí nacionalistů a libertariánů napříč stranami, oba proudy jsou mezi konzervativci i v UKIP, uvedl Hix. Zatímco libertariáni jsou pro decentralizaci moci, chtějí odejít z EU, ale mít stále otevřené hranice a volný obchod, nacionalisté tvrdí: Vystoupíme z EU, zavřeme hranice, zastavíme imigraci a budeme mít práci pro Brity, řekl Hix. „Neshodují se, pokud jde o imigraci, a to je klíčový problém.“

Zdá se, že Johnson a Gove nemají nejmenší představu, co udělat dál, napsal The Economist. Cituje tweet Johnsonovy sestry Rachel, podle níž „všichni pořád říkají ‚jsme tam, kde jsme‘, ale zdá se, že nikdo nemá vůbec žádnou představu, kde to je“.

Cameron: Proč bych měl dělat všechnu těžkou práci?

Také The Economist si myslí, že se stoupenci Leave neshodují v tom, jak by brexit měl vypadat, a nemyslí si, že je jejich odpovědností, aby ukázali cestu.

Premiér David Cameron však zřejmě připravil pro tuto eventualitu jen málo plánů. Premiérův úřad se zdá být ochromen sílícím chaosem a nechce se mu formulovat odpovědi na otázky stoupenců brexitu. Jak Cameron podle tisku řekl svým spolupracovníkům, když v pátek vysvětloval svou rezignaci: „Proč bych to měl od..at a dělat všechnu těžkou práci?“

Další nejistotou je Dolní sněmovna, kde jsou ve velké většině stoupenci členství v EU. Parlament přitom musí přijmout k brexitu příslušnou legislativu, protože referendum bylo jen poradní a právně nezávazné.

„Neexistuje způsob, jak tyto poslance přesvědčíte, aby řekli, že černá je bílá, pokud nebudou vědět, jaká je dohoda o odchodu, a pokud tuto dohodu nepodpoří volby nebo další referendum, řekl bývalý konzervativní ministr Michael Heseltine.

Británie bude možná muset vyjednávat s dosluhujícím premiérem bez jasné představy, jak by brexit měl vypadat nebo bez mandátu k jednání, napsal The Economist. To vše na pozadí rostoucího ekonomického zmatku a čím dál ošklivějších projevů rozporů na britských ulicích. Země pluje do bouře a nikdo není u kormidla, uvedl týdeník.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz