Sto mrtvých, dva tisíce zraněných. Pád egyptské vlády nepokoje nezastavil

  6:57aktualizováno  15:00
Egyptem už pátý den zmítají nepokoje. Počet mrtvých se vyšplhal ke stovce, zraněných je přes dva tisíce. Armáda uzavřela přístup k pyramidám v Gíze, v turistických letoviscích je ale jinak klid. Dopoledne podala demisi vláda, Egypťané ale dál požadují rezignaci prezidenta Husního Mubaraka a pokračují v demonstracích.

Počet obětí nepokojů neustále roste. Podle informací agentury Reuters zemřelo od úterý už 74 lidí. Z toho 68 z nich zahynulo v Káhiře, Suezu a Alexandrii během pátečních bouří. Přes dva tisíce lidí je zraněných, z toho asi 1 500 demonstrantů a asi 750 policistů. Televize Al-Džazíra dokonce odhaduje počet obětí ke stu.

Úřady také obnovily zákaz vycházení - platí od čtvrté odpoledne do osmé ráno (15.00 až 7.00 našeho času). Armáda, která se v pátek poprvé od roku 1981 zapojila do potlačování protestů, vyzvala Egypťany, aby nařízení neporušovali. Kdo tak učiní, vystaví se prý sám nebezpečí. V ulicích Alexandrie i Káhiry jsou přesto stále tisíce lidí.

Prostranství před pyramidami v Gíze, jindy zcela plné turistů, dnes odpoledne zaplnily tanky. Podle agentury AP je přístup k památkám pro návštěvníky zcela uzavřen.  

Vláda podala demisi, nová bude jmenována ještě dnes

Mubarak, který v noci poprvé od začátku protestů vystoupil s projevem, Egypťany ujišťoval, že prosadí sociální, ekonomické a politické reformy. Protivládní demonstrace, které ochromily celou zem, označil za součást spiknutí k destabilizaci země a zničení legitimity jeho režimu.

Novou vládu prý Mubarak jmenuje už dnes. Ta současná se mezitím sešla, aby podepsala rezignaci.

"Egypt potřebuje dialog, ne válku," citovala prezidenta agentura Reuters. "Pozorně protesty sleduji, poslouchám, co lidé chtějí a po čem volají. Mé instrukce vládě byly v duchu toho, co žádají občané," prohlásil s tím, že hluboce lituje životů lidí, kteří při nepokojích zemřeli.

K reformám vyzval Mubaraka také jeho americký protějšek Barack Obama. "Egyptský lid má práva, která jsou univerzální. Ta zahrnují právo na klidná shromáždění, právo se svobodně vyjadřovat a možnost vybrat si svůj vlastní osud, na tom jsou postavena lidská práva," řekl prezident po asi půlhodinovém telefonátu s Mubarakem. Apeloval také na egyptské úřady, aby se zdržely použití síly proti demonstrantům.

Sliby situaci neuklidnily, Egypťané jsou znovu v ulicích

Mubarak svým projevem protesty ani trochu neuhasil. "Většina lidí, tak 60 procent, říká, že už není cesty zpět, že musí Mubarak odstoupit. A rozhodně nechtějí, aby po něm nastoupil jeho syn Gamál. Zbytek protestujících bude údajně spokojených, když dodrží, co slíbil," informoval z Káhiry reportér MF DNES Pavel Novotný.

Demonstranti byli v ulicích i v noci, kdy platil zákaz vycházení. Ráno pak v Káhiře dav začal opět narůstat. Shromažďují se tisíce lidí. U hlavního náměstí se střetli s policisty. Dopoledne se z náměstí Tahrir ozývala střelba, ta ale ustala. "Sem tam se ozve něco z okraje města, centrem už ale výstřely neznějí. Stále hoří budova Mubarakovy Národní demokratické strany," dodal reportér.

"Na náměstí jsou vojenská auta a obrněné transportéry. Vojáci se baví s lidmi a zdá se, že jsou neutrální. Zatímco k policii mají demonstranti negativní vztah, k armádě spíše pozitivní," uvedl Novotný.

Nálada v ulicích je podle Novotného vítězná. "Lidé stojí na ochozech a radují se. Zatímco dosud se demonstrací účastnili spíše jen mladí, dnes do ulic vyšly i rodiny s dětmi a starší lidé. Navíc zmizelo hodně policistů, i dopravu si lidé řídí sami. Naprostá většina lidí vývoj vítá."

Mubarakův režim dopoledne zčásti obnovil služby mobilních operátorů v Káhiře. Stále ale nelze posílat zprávy SMS. Úřady sítě vypnuly v pátek.

V noci se také rabovalo. "Sám jsem byl svědkem toho, jak demonstranti rozbili kovovým žebříkem výlohu a vynášeli z obchodů věci ven. Na mnoha místech jsou proto stažené rolety, obchodníci mají strach," dodal Novotný.

Rabovalo se podle něj i v budově vládnoucí Národní demokratické strany. "Vnikli tam nějací lidé, ale sami demonstranti proti nim zakročili. Protestující navíc sami začali v ulicích uklízet," popsal novinář.

Ve dvou káhirských čtvrtích zaútočili v noci demonstranti na policejní stanice a osvobodili odtud zadržené osoby.

True

Nepokoje hlásila v noci televizní stanice Al-Džazíra také z Alexandrie. Podle očitých svědků výtržníci napadli i jeden hotel na silnici vedoucí k pyramidám v Gíze. Střetli se prý při tom i s turisty, tato informace však zatím nebyla potvrzena. Podle korespondenta televize zůstalo v ulicích asi dvacet těl.

Jen mezi páteční 10. a 11. hodinou místního času dovezli do káhirské nemocnice na třicet mrtvých. Podle zdroje agentury Reuters mezi nimi byla i těla dvou dětí.

Armáda chrání vládní budovy a také Egyptské muzeum v centru, kde jsou unikátní exponáty, mimo jiné zlatá maska faraona Tutanchamona.

Odjeli byste nyní na plánovanou dovolenou do Egypta vzhledem k tamním událostem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE 17997
ANO 2717
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz